Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Chceš být občan? Chceš mít svoje práva? Tak odevzdej otisky prstů do systému. Komentář Štěpána Chába

17.06.2019
Chceš být občan? Chceš mít svoje práva? Tak odevzdej otisky prstů do systému. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Policejní stát? No, máme nakročeno

V Evropské radě si ministři spravedlnosti odsouhlasili jednotné průkazy pro celou Evropskou unii. Stejný formát, stejné údaje, stejné zobrazení. Nuže, proč ne. Zjednoduší to administraci, zjednoduší to pohyb po členských zemích Evropské unie. Má to ovšem svoje malé ale. S novým průkazem přijde i nová povinnost – a to povinnost odevzdat otisky prstů, které pak budou v databázi unijní správy a zároveň nahrané do čipu v průkazu.

S podobnou metodou přišli zatím pouze soudruzi komunisté v padesátých letech minulého století v Československu. Plátěné občanské průkazy a na třetí straně papír s otisky prstů. Soudruhům se tato metoda šmírování příliš neosvědčila, tak od ní upustili. Ne tak soudruhům v Evropské unii a soudruhům ministrům spravedlnosti, kteří tuto metodu schválili s účinností od nynějšího data za dva roky.

Já nic, já muzikant

A tak tu máme pole působnosti pro ty z nás, kteří nedělají nic špatného, tak jim v zásadě nevadí, že se o nich budou sbírat velmi citlivé údaje, které se doposud sbírali pouze u kriminálníků. A sbíraly se u nich z dobrého důvodu – při recidivě tu byla databáze těch, kteří v minulosti něco provedli. Pak se šlo na jistotu.

Kdy se sbírají otisky prstů

Máme jasně stanovená pravidla u odebírání otisků prstů a to dle pokynu policejního prezidenta. Ty jsou následující:

Zákonný podklad pro provádění identifikačních úkonů § 65 ZoPČR:

(1) Policie může při plnění svých úkolů pro účely budoucí identifikace u

a) osoby obviněné ze spáchání úmyslného trestného činu nebo osoby, které bylo sděleno podezření pro spáchání takového trestného činu,

b) osoby ve výkonu trestu odnětí svobody za spáchání úmyslného trestného činu,

c) osoby, jíž bylo uloženo ochranné léčení nebo zabezpečovací detence

Následuje několik bodů, pro tento text nevýznamných. Zajímavý je pak pátý odstavec:

(5) Policie osobní údaje získané podle odstavce 1 zlikviduje, jakmile jejich zpracovávání není nezbytné pro účely předcházení, vyhledávání nebo odhalování trestné činnosti anebo stíhání trestných činů nebo zajišťování bezpečnosti České republiky, veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti.

Z toho vyplývá, že otisky prstů může státní aparát odebrat u jedince, který vykazuje známky kriminální činnosti a nesvéprávnosti. Nově pak bude moci státní aparát odebrat otisky prstů u všech ostatních. Ovšem s tím, že u nich se o nějakém výmazu z registu ani neuvažuje. Aniž bych plánoval státní převrat, podvratnou nebo kriminální činnost, aniž bych měl v lékařské kartě predikovanou brzkou ztrátu příčetnosti, přesto velmi silně nesouhlasím s tím, aby si o mě kdokoliv vedl podobné citlivé údaje.

Čínský vzor

Nedávno celá Evropa s výsměchem pyskovala nad tím, že cizinci, kteří se chtějí podívat do Číny, budou muset s předloženým cestovním pasem předložit k sejmutí i vlastní otisky prstů. Označovali jsme to za příznak paranoidní totality. A měli jsme pravdu. Je to příznak paranoidní totality. Čína je prostě taková. Ale že se k něčemu podobnému, ale vlastně v tomto ohledu mnohem zrůdnějšímu, propracujeme i u nás? To už je zarážející. U Číny je její postup vlastně logický a oprávněný – chce vědět, kdo jí leze do země a chce si o něm vést záznamy. Jsou to její podmínky a my na ně nemusíme přistoupit už tím, že Čínu ze svého cestovního deníčku prostě škrtneme. Ale tady jsme doma. A domov ze svého cestovního deníčku ani při vší snaze škrtnout nemůžeme. V tomto ohledu je zvláštní, že jsme v nedávné minulosti nechali po Evropě korzovat hordy migrujících Afričanů, aniž bychom si o nich chtěli vést jakékoliv záznamy. Kdybychom jim chtěli vzít otisky prstů? To bychom jim tím vzali jejich lidskou důstojnost.

Jen v tomto případě poukážu na Listinu základních práv a svobod (která je součástí Ústavy ČR), kde stojí v druhé hlavě, článku 10 toto: „Každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě.“ A ano, sběr otisků prstů považuji za neoprávněné shromažďování údajů o své osobě. Vím, v době internetové, kdy lidé dobrovolně (a rádi!) předávají své otisky soukromým firmám, se státní sběr otisků prstů může jevit jako titěrnost. Ale je tu princip dobrovolnosti. Chce-li někdo předat své otisky soukromé firmě, může. Ale nemusí. Státu je bude muset předat každý, protože ten to rozkáže. A to je nepřípustné už jen z toho ohledu, že drtivá, ale skutečně drtivá většina obyvatel členských zemí Evropské unie nejsou kriminálníci, o kterých je třeba vést takové záznamy. Zavádění takových metod zavání paranoidní totalitou. Stejně jako u Číny, kde to paranoidní totalitou nezavání, ale páchne. Rozhodli se soudruzi ministři k tomu, aby začala páchnout i Evropská unie? Kam tohle směruje…

 

Vložil: Štěpán Cháb