Chceš být občan? Chceš mít svoje práva? Tak odevzdej otisky prstů do systému. Komentář Štěpána Chába
17.06.2019
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Policejní stát? No, máme nakročeno
V Evropské radě si ministři spravedlnosti odsouhlasili jednotné průkazy pro celou Evropskou unii. Stejný formát, stejné údaje, stejné zobrazení. Nuže, proč ne. Zjednoduší to administraci, zjednoduší to pohyb po členských zemích Evropské unie. Má to ovšem svoje malé ale. S novým průkazem přijde i nová povinnost – a to povinnost odevzdat otisky prstů, které pak budou v databázi unijní správy a zároveň nahrané do čipu v průkazu.
S podobnou metodou přišli zatím pouze soudruzi komunisté v padesátých letech minulého století v Československu. Plátěné občanské průkazy a na třetí straně papír s otisky prstů. Soudruhům se tato metoda šmírování příliš neosvědčila, tak od ní upustili. Ne tak soudruhům v Evropské unii a soudruhům ministrům spravedlnosti, kteří tuto metodu schválili s účinností od nynějšího data za dva roky.
Já nic, já muzikant
A tak tu máme pole působnosti pro ty z nás, kteří nedělají nic špatného, tak jim v zásadě nevadí, že se o nich budou sbírat velmi citlivé údaje, které se doposud sbírali pouze u kriminálníků. A sbíraly se u nich z dobrého důvodu – při recidivě tu byla databáze těch, kteří v minulosti něco provedli. Pak se šlo na jistotu.
Kdy se sbírají otisky prstů
Máme jasně stanovená pravidla u odebírání otisků prstů a to dle pokynu policejního prezidenta. Ty jsou následující:
Zákonný podklad pro provádění identifikačních úkonů § 65 ZoPČR:
(1) Policie může při plnění svých úkolů pro účely budoucí identifikace u
a) osoby obviněné ze spáchání úmyslného trestného činu nebo osoby, které bylo sděleno podezření pro spáchání takového trestného činu,
b) osoby ve výkonu trestu odnětí svobody za spáchání úmyslného trestného činu,
c) osoby, jíž bylo uloženo ochranné léčení nebo zabezpečovací detence
Následuje několik bodů, pro tento text nevýznamných. Zajímavý je pak pátý odstavec:
(5) Policie osobní údaje získané podle odstavce 1 zlikviduje, jakmile jejich zpracovávání není nezbytné pro účely předcházení, vyhledávání nebo odhalování trestné činnosti anebo stíhání trestných činů nebo zajišťování bezpečnosti České republiky, veřejného pořádku nebo vnitřní bezpečnosti.
Z toho vyplývá, že otisky prstů může státní aparát odebrat u jedince, který vykazuje známky kriminální činnosti a nesvéprávnosti. Nově pak bude moci státní aparát odebrat otisky prstů u všech ostatních. Ovšem s tím, že u nich se o nějakém výmazu z registu ani neuvažuje. Aniž bych plánoval státní převrat, podvratnou nebo kriminální činnost, aniž bych měl v lékařské kartě predikovanou brzkou ztrátu příčetnosti, přesto velmi silně nesouhlasím s tím, aby si o mě kdokoliv vedl podobné citlivé údaje.
Čínský vzor
Nedávno celá Evropa s výsměchem pyskovala nad tím, že cizinci, kteří se chtějí podívat do Číny, budou muset s předloženým cestovním pasem předložit k sejmutí i vlastní otisky prstů. Označovali jsme to za příznak paranoidní totality. A měli jsme pravdu. Je to příznak paranoidní totality. Čína je prostě taková. Ale že se k něčemu podobnému, ale vlastně v tomto ohledu mnohem zrůdnějšímu, propracujeme i u nás? To už je zarážející. U Číny je její postup vlastně logický a oprávněný – chce vědět, kdo jí leze do země a chce si o něm vést záznamy. Jsou to její podmínky a my na ně nemusíme přistoupit už tím, že Čínu ze svého cestovního deníčku prostě škrtneme. Ale tady jsme doma. A domov ze svého cestovního deníčku ani při vší snaze škrtnout nemůžeme. V tomto ohledu je zvláštní, že jsme v nedávné minulosti nechali po Evropě korzovat hordy migrujících Afričanů, aniž bychom si o nich chtěli vést jakékoliv záznamy. Kdybychom jim chtěli vzít otisky prstů? To bychom jim tím vzali jejich lidskou důstojnost.
Jen v tomto případě poukážu na Listinu základních práv a svobod (která je součástí Ústavy ČR), kde stojí v druhé hlavě, článku 10 toto: „Každý má právo na ochranu před neoprávněným shromažďováním, zveřejňováním nebo jiným zneužíváním údajů o své osobě.“ A ano, sběr otisků prstů považuji za neoprávněné shromažďování údajů o své osobě. Vím, v době internetové, kdy lidé dobrovolně (a rádi!) předávají své otisky soukromým firmám, se státní sběr otisků prstů může jevit jako titěrnost. Ale je tu princip dobrovolnosti. Chce-li někdo předat své otisky soukromé firmě, může. Ale nemusí. Státu je bude muset předat každý, protože ten to rozkáže. A to je nepřípustné už jen z toho ohledu, že drtivá, ale skutečně drtivá většina obyvatel členských zemí Evropské unie nejsou kriminálníci, o kterých je třeba vést takové záznamy. Zavádění takových metod zavání paranoidní totalitou. Stejně jako u Číny, kde to paranoidní totalitou nezavání, ale páchne. Rozhodli se soudruzi ministři k tomu, aby začala páchnout i Evropská unie? Kam tohle směruje…


Vložil: Štěpán Cháb