Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Do divné soutěže, kde vítězí vousaté zpěvačky, se mu nechtělo. Teď díky ní boduje. Přečetli jsme

12.06.2019
Do divné soutěže, kde vítězí vousaté zpěvačky, se mu nechtělo. Teď díky ní boduje. Přečetli jsme

Autor: Facebook

Popisek: Albert Černý, frontman Lake Malawi

Zpěvák Albert Černý se nedávno zúčastnil s kapelou Lake Malawi soutěže Eurovize. V rozhovoru pro MF Dnes rozebral, v čem pro ně byla účast na soutěži vlastně přínosná, i když nevyhráli.

Lake Malawi se skladbou Friend of a Friend sice příliš nezabodovali, ale Albert Černý dokáže výnos soutěže přes to vyčíslit: „Písničce se daří v německých, francouzských, norských, španělských a britských iTunes hitparádách. Přičemž v celkové britské iTunes hitparádě jsme momentálně na čísle 52! Na Spotify je Friend Of A Friend nejstreamovanější skladbou v České republice, momentálně má tři miliony 643 tisíc přehrání, zatímco naše předešlé nejposlouchanější skladby mají okolo dvou tisíc přehrání. Ale asi nejvíc vliv Eurovize pociťujeme v tom, jak nám teď funguje booking v zahraničí, takže se chystáme na koncert do Švédska, navázali jsme kontakt s polskými agenturami a podobně. Dalším měřítkem může být počet followerů na Instagramu, kde pomalu doháníme moji přítelkyni,“ naráží Albert Černý na to, že chodí s o deset let mladší úspěšnou českou modelkou Barborou Podzimkovou.

Za účast v divné soutěži je rád

V rozhovoru dále Albert prozrazuje, že k soutěži byl původně poměrně nedůvěřivý. Každopádně je ale rád, že se s kapelou zúčastnil: „Tohle nakopnutí jsme přesně potřebovali. Noví fanoušci automaticky poslouchají i další písničky, nebo dokonce celou naši desku Surrounded by Light a tak dále. Soutěž Eurovize na rozdíl od zahraničí u nás není příliš populární, ba má dokonce pověst divné soutěže, kde vítězí vousaté zpěvačky. To samé si myslel i Albert: „Měl jsem určité předsudky. Když jsem klukům volal, jestli do toho máme jít, byli pro. Protože ta písnička je fakt dobrá, je něčím výjimečná, je tanečnější, modernější než jiné naše písničky, má větší popový potenciál. A přitom si za ní stojíme.“

Účast v soutěži mu poradil i uznávaný hudební producent: „Volal jsem Honzovi Muchowovi, se kterým se znám, a on nadnesl: Čeho se bojíš, Alberte? Já na to: Že si pak lidi tady o mně řeknou něco špatného. Nebo že to není dost cool. A Honza na to: Podívej, už se v nezávislých vodách indie kapel pohybuješ deset let a vždycky se tam můžeš vrátit, je čas udělat krok někam dál,“ vzpomínal Albert Černý v rozhovoru.

Nepije, je výhradně pozitivní

Albert Černý působí jako Mirek Dušín, v první řadě nepije alkohol: „V počáteční fázi se sem tam stane, že na to někdo reaguje s nepochopením nebo podezřením, jestli si na něco hraju, ale větší problémy s tím nemívám. Bývám v dobré náladě i bez alkoholu, takže mé nejbližší okolí je na to za ty roky už zvyklé,“ svěřil se MF Dnes. Zároveň propaguje bezmezně pozitivní přístup, což ukázal, když hovořil o tom, že si s kolegy domlouvá raději osobní setkání než online: „Pravidelné schůzky, kde se jednak na začátku řekne, o čem konkrétně se bude mluvit, jednak má každý účastník na začátku vymezený čas, třeba pět minut, kde řekne, co má na srdci. Tyhle schůzky zahajuju většinou tím, že každý člen kapely musí ostatní členy kapely za něco pochválit.“

Albert tvrdí, že jeho problém prý byly v dětství jen výbuchy vzteku: „Býval jsem dost vztahovačný, až cholerický. Neuměl jsem moc dobře snášet kritiku, už protože mi obecně záleží dost na tom, aby všechny věci byly vždycky tip ťop. Takže jsem doma občas kopal do klavíru a bouchal do dveří a stěn. A dnes? Teď už jsem snad z toho vyrostl. Zvládám tyhle situace o trochu líp.“

+

Je fajn, že se Albert Černý nechal přesvědčit k účasti v soutěži a dokázal zkusit něco úplně nového. Těžko ale nyní soudit, zda se kapele opravdu podaří průlom. Skutečně je pro ni tak významný počet followerů na Instagramu, nebo spíše těch, kdo si koupí lístek na koncert, tričko s logem kapely, neb dokonce její desku?

-

První Albertova kapela Charlie Straight se rozpadla, protože podle Alberta připomínala spíše sraz podílníkú v eseróčku. O všem v kapele prý hlasovali. Není tomu ale nyní, kdy se musí při každé schůzce povinně pronášet pozitivní zážitek, podobně? Neplete si Albert stále kapelu s firmou?

Vložil: Michaela Špačková

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace