Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Na vlastní kůži

Na vlastní kůži

Ivan Břešťák dělal krimi na Nově, má na kontě 1 200 reportáží. Nyní se vydává pro Krajské listy.cz tam, kam se bojí i benga

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Zdivočelá doba komunistického mukla a spisovatele... Takový funus Praha nezažila

12.06.2019
Zdivočelá doba komunistického mukla a spisovatele... Takový funus Praha nezažila

Autor: ČTK / repro

Popisek: Pohřeb Jiřího Stránského byl velmi důstojný

Velmi důstojným a až překvapivě velkolepým způsobem se rodina a veřejnost v pondělí rozloučili se spisovatelem, politickým vězněm a skautem Jiřím Stránským. Statečnému muži, jenž ve svém životě čelil krutému pronásledování a věznění v komunistických lágrech, se přišlo poklonit velké množství lidí. Kromě blízkých a přátel mu hold vzdali i náhodní turisté z celého světa.

Velkolepý pohřební obřad se skládal z několika částí. Nejprve se konala zádušní mše v Týnském chrámu, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Ten ve světsky pojatém projevu připomněl, že Jiří Stránský svou statečností a svým dílem obohatil nejen českou kulturu, ale i život v naší zemi. A zároveň vyjádřil přání, aby se doba, v níž byl tento muž vězněn, nedej Bůh, neopakovala.

Jako z filmu

Poté byl z Týnského chrámu, za zvuků zvonů vypraven pohřební průvod směrem ke Staroměstskému náměstí, evokující dobu minulých časů. Přispěl k tomu starodávný kočár s rakví, tažený koňmi s černými chocholy a také smuteční oděvy členů rodiny a dalších účastníků. Přítomným dámám nechyběly klobouky či další působivé doplňky. Pietní akt byl natolik výjimečný, že vzbudil i respekt náhodných kolemjdoucích a turistů, z nichž se někteří domnívali, že se jedná o natáčení historického filmu. Ostatně, na režii pohřbu se podíleli bratři Formanové, kteří patří k příbuzným Jiřího Stránského. Jeho dcera Klára je totiž manželkou Petra Formana.

Pan prezident

Nakonec se konalo pietní rozloučení ve Strašnickém krematoriu, na němž na Jiřího Stránského vzpomínali jeho blízcí přátelé. Patřil k nim i bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který se s touto výjimečnou osobností v posledních letech často setkával. Ten u rakve svého přítele konstatoval, že někteří lidé se nahrazují opravdu těžko a nechal se také slyšet, že by byl Stránský skvělou hlavou státu a alespoň v soukromí ho tituloval ‚pane prezidente‘. A oslovil ho tak i na poslední cestě.

Předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček, jenž po Stránském převzal žezlo v této mezinárodní organizaci spisovatelů, dal najevo, jak svým kolegům již nyní chybí. Slíbil mu, že převezme i jeho alergie a připomněl tak historku, jak Stránský v nemocnici reagoval na otázku, zda není na něco alergický: „Na komunisty,“ odpověděl. Dojemné bylo vyznání herce Vladimíra Javorského. Po setkáních se Stránským vždy získal pocit, že se mu v jeho blízkosti narovnává páteř a zarecitoval jednu z jeho básní.

Zdivočelá doba

Rozloučení s Jiřím Stránským se zároveň stalo manifestací odporu nejen vůči bývalému komunistickému režimu, ale také vůči tomu současnému, v němž se po třiceti letech vrátili k moci komunisté, kvůli nimž byl Stránský dvakrát uvězněn a zatčen byl i jeho otec a bratr. Jeho syn Martin kritizoval současného prezidenta a dnešní dobu označil za zdivočelou.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace