Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Hrozí do prázdnin pád vlády? Každý poslanec by měl jmenovitě dát najevo svým voličům, zda důvěřuje premiérovi

10.06.2019
Hrozí do prázdnin pád vlády? Každý poslanec by měl jmenovitě dát najevo svým voličům, zda důvěřuje premiérovi

Autor: Hans Štenbera

Popisek: Andrej Babiš

Aktuální situace na české politické scéně vyvolává otázky, zda je reálný pád vlády, či alespoň výměna na postu premiéra. Tomuto tématu se věnovaly i nedělní Otázky Václava Moravce, v nichž se střetl šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) s opozičními poslanci, Jakubem Michálkem (Piráti) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09).

Ani samotný Vondráček nevylučuje, že se ve sněmovně může stát všechno. Jakub Michálek připustil, že Piráti mohou navrhnout hlasování o nedůvěře vládě, ale je si vědom toho, že důvěra ve vládu premiéra Babiše závisí na hlasech ČSSD. Podle něj ovšem nemusí stát v čele vlády nadále Andrej Babiš, s nimž je spojena řada kauz. Miroslav Kalousek sice v této záležitosti není optimista, protože opoziční strany nemají potřebnou většinu, přesto si myslí, že by se o nedůvěře hlasovat mělo. Tím spíše, že každý poslanec musí vstát a říct na mikrofon, zda důvěřuje nebo nedůvěřuje premiérovi Babišovi a dát to tak jasně najevo svým voličům. „Kdy jindy než v okamžiku, kdy je tady zřejmý střet zájmů premiéra Babiše, jenž přerostl do obrovské mezinárodní ostudy,“ naléhal.

 

Mimořádná nehoráznost

Jeho názory ovšem šéf sněmovny Vondráček zpochybnil, podle něj se slova o ostudě nezakládají na pravdě. Kalousek mu tedy připomněl, že o auditech Evropské komise, v nichž se konstatuje střet zájmů premiéra, či masových demonstracích proti němu, informují významná světová média na titulních stránkách. Navíc se razantně ohradil proti tomu, že Andrej Babiš označil předběžnou zprávu EK za útok na celou Českou republiku, přičemž skutečnost je zcela odlišná. „Audit se týká především Babiše osobně. Je to mimořádná nehoráznost. Odpovědný premiér, který má svoji zemi rád, si ji nebere jako rukojmí,“ řekl rozčileně šéf poslaneckého klubu TOP 09.

 

Další skandální výměna?

Václav Moravec také otevřel závažnou otázku, jak dalece nezávisle a objektivně budou státní úřednici na výbušný audit Evropské komise reagovat. Ujišťování premiéra i dalších vládních politiků, že tomu tak bude, zpochybnil Jakub Michálek. Zmínil podivné načasování výměny ministra spravedlnosti Kněžínka a zmínil také spekulace kolem možného jmenování nového ředitele Českých drah, jehož manželka patří k vysokým státním úřednicím. „Vypadá to jako uplácení,“ nechal se slyšet tradičně přísný Michálek.

 

Zároveň Vondráčkovi vyčetl, že ANO porušuje předvolební sliby o transparentním obsazování vysokých funkcí. Podle Michálka totiž nebylo na funkci ředitele Českých drah vypsáno otevřené výběrové řízení, v němž by byl vybrán ten nejschopnější manažer. V záležitosti reakce na audit EK se Miroslav Kalousek projevil poněkud překvapivě. Uvedl, že je v podstatě jedno, kdo bude z české strany na auditní zprávu odpovídat, protože v Bruselu budou připomínky analyzovat zkušení a nezávislí právníci a dodal: „Lidé v Bruselu si nenechají navěsit bulíky na nos.“

 

Šedesát procent lidí nevěří

Jednou z nejpodstatnějších informací nedělních Otázek však byly výsledky aktuálního výzkumu veřejnosti které pro Českou televizi zpracovala agentura Kantar. Z něj vyplývá, že se hnutí ANO začalo propadat ve voličských preferencích a hlas by mu dala jen necelá třetina lidí. Kdyby se volby konaly nyní, dostaly by koaliční strany méně hlasů než opoziční subjekty. Avšak nejvíce překvapivé jsou výsledky šetření, které Kantar prováděl v návaznosti na kauzu rezignace ministerstva spravedlnosti Jana Kněžínka. Celých šedesát procent odpovědělo, že nevěří Babišovi, že Kněžínkova rezignace nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace