Hrozí do prázdnin pád vlády? Každý poslanec by měl jmenovitě dát najevo svým voličům, zda důvěřuje premiérovi
10.06.2019
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Andrej Babiš
Aktuální situace na české politické scéně vyvolává otázky, zda je reálný pád vlády, či alespoň výměna na postu premiéra. Tomuto tématu se věnovaly i nedělní Otázky Václava Moravce, v nichž se střetl šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) s opozičními poslanci, Jakubem Michálkem (Piráti) a Miroslavem Kalouskem (TOP 09).
Ani samotný Vondráček nevylučuje, že se ve sněmovně může stát všechno. Jakub Michálek připustil, že Piráti mohou navrhnout hlasování o nedůvěře vládě, ale je si vědom toho, že důvěra ve vládu premiéra Babiše závisí na hlasech ČSSD. Podle něj ovšem nemusí stát v čele vlády nadále Andrej Babiš, s nimž je spojena řada kauz. Miroslav Kalousek sice v této záležitosti není optimista, protože opoziční strany nemají potřebnou většinu, přesto si myslí, že by se o nedůvěře hlasovat mělo. Tím spíše, že každý poslanec musí vstát a říct na mikrofon, zda důvěřuje nebo nedůvěřuje premiérovi Babišovi a dát to tak jasně najevo svým voličům. „Kdy jindy než v okamžiku, kdy je tady zřejmý střet zájmů premiéra Babiše, jenž přerostl do obrovské mezinárodní ostudy,“ naléhal.

Mimořádná nehoráznost
Jeho názory ovšem šéf sněmovny Vondráček zpochybnil, podle něj se slova o ostudě nezakládají na pravdě. Kalousek mu tedy připomněl, že o auditech Evropské komise, v nichž se konstatuje střet zájmů premiéra, či masových demonstracích proti němu, informují významná světová média na titulních stránkách. Navíc se razantně ohradil proti tomu, že Andrej Babiš označil předběžnou zprávu EK za útok na celou Českou republiku, přičemž skutečnost je zcela odlišná. „Audit se týká především Babiše osobně. Je to mimořádná nehoráznost. Odpovědný premiér, který má svoji zemi rád, si ji nebere jako rukojmí,“ řekl rozčileně šéf poslaneckého klubu TOP 09.

Další skandální výměna?
Václav Moravec také otevřel závažnou otázku, jak dalece nezávisle a objektivně budou státní úřednici na výbušný audit Evropské komise reagovat. Ujišťování premiéra i dalších vládních politiků, že tomu tak bude, zpochybnil Jakub Michálek. Zmínil podivné načasování výměny ministra spravedlnosti Kněžínka a zmínil také spekulace kolem možného jmenování nového ředitele Českých drah, jehož manželka patří k vysokým státním úřednicím. „Vypadá to jako uplácení,“ nechal se slyšet tradičně přísný Michálek.
Zároveň Vondráčkovi vyčetl, že ANO porušuje předvolební sliby o transparentním obsazování vysokých funkcí. Podle Michálka totiž nebylo na funkci ředitele Českých drah vypsáno otevřené výběrové řízení, v němž by byl vybrán ten nejschopnější manažer. V záležitosti reakce na audit EK se Miroslav Kalousek projevil poněkud překvapivě. Uvedl, že je v podstatě jedno, kdo bude z české strany na auditní zprávu odpovídat, protože v Bruselu budou připomínky analyzovat zkušení a nezávislí právníci a dodal: „Lidé v Bruselu si nenechají navěsit bulíky na nos.“
Šedesát procent lidí nevěří
Jednou z nejpodstatnějších informací nedělních Otázek však byly výsledky aktuálního výzkumu veřejnosti které pro Českou televizi zpracovala agentura Kantar. Z něj vyplývá, že se hnutí ANO začalo propadat ve voličských preferencích a hlas by mu dala jen necelá třetina lidí. Kdyby se volby konaly nyní, dostaly by koaliční strany méně hlasů než opoziční subjekty. Avšak nejvíce překvapivé jsou výsledky šetření, které Kantar prováděl v návaznosti na kauzu rezignace ministerstva spravedlnosti Jana Kněžínka. Celých šedesát procent odpovědělo, že nevěří Babišovi, že Kněžínkova rezignace nesouvisí s kauzou Čapí hnízdo.
Vložil: Adéla Hofmanová