Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Měl jsem jeden hrob, kam jsem se chodil učit texty, prozradil na sebe Filip ze Starců na chmelu

09.06.2019
Měl jsem jeden hrob, kam jsem se chodil učit texty, prozradil na sebe Filip ze Starců na chmelu

Foto: FTV Prima

Popisek: Mladý herec Ivan Lupták

Mladý herec Ivan Lupták má zvláštně nostalgický pohled, takže by se dalo říci, že mu jsou souzeny role romantických hrdinů. Toho si všiml i Jan Kraus, který si Ivana Luptáka pozval do své show. Herec ho ale vyvedl z omylu, romantika je mu prý na hony vzdálená.

Nyní se Ivan Lupták ale připravuje na roli v české klasice. Čím jiným je totiž dnes muzikál Starci na chmelu, který se bude uvádět na Letní scéně Vyšehrad. Mimochodem Hanku hraje Berenika Kohoutová a režie se ujal Adam Kraus, což Ivan Lupták před Janem Krausem zdůraznil: „Hezké je, že ty Starce zkouším s vaším synem.“ Že by právě to byl důvod, proč si herce Jan Kraus pozval?

V muzikálu bez hudebního sluchu

Ivan Lupták hraje v muzikálu, ale Janu Krausovi přiznal, že se zpěvem na to není příliš dobře. Podle něj to ale nevadí, protože jeho role není příliš zpěvná: „Se zpíváním jsem na to asi tak jako vy. Toho zpěvu tam moc nemám. To je role Filipa, což je pan Pucholt a ten vlastně vůbec nezpívá. V tom filmu to zpívá Karel Gott,“ upřesnil pro Jana Krause, který se podivoval, co dělá nezpěvák v muzikálu. Ivan Lupták přiznal, že jeden z nejlepších a nejznámějších českých filmů doposud vlastně neviděl: „Já jsem to do této doby neviděl. Vím, že to existuje, viděl jsem nějaké útržky, ale celé jsem to viděl až teď a je to krásný film.

Učí se na hřbitově

Jan Kraus neopomněl zmínit Ivanovu zvláštnost, a to sice to, že se učí texty na hřbitově. Ivan Lupták uvedl, že to mělo jeden hlavní důvod, a to sice blízkost Olšanských hřbitovů, což je oáza klidu: „Bydlel jsem blízko Olšanských hřbitovů. Ony jsou obrovské a krásné a je tam klid. Měl jsem i jeden hrob, kam jsem se chodil učit ty texty. Teď už to nedělám, protože u těch hřbitovů nebydlím,“ vysvětlil, proč je studium na hřbitově minulostí.

Z ajťáka hercem

Ivan Lupták je dnes velmi obsazovaný herec, ale hereckou kariéru od malička neplánoval. Po skončení základní školy se totiž ocitl mezi „ajťáky“ a to z prostého důvodu, myslel si, že se tak může věnovat svému koníčku: „Výpočetní technika byl omyl. Mně bylo 15, měl jsem rád počítačové hry a myslel jsem si, že to souvisí. Jenomže jsem pak zjistil, že na té škole chtějí i něco jiného než jen hrát počítačové hry. V patnácti člověk ještě neví, co chce dělat. Šel tam kamarád, tak jsem tam šel taky,“ vysvětlil proč se ocitl na 1. kladenské škole podnikatelské administrativy, kde studoval výpočetní techniku se zaměřením na podnikatelskou administrativu.

Oslovil ho Richard III.

Herectví ho oslovilo náhodou a v jeden moment, rozhodl se pod dojmem ze silného hereckého představení: „To byl takový zvláštní okamžik. To bylo na střední, ve třetím, nebo čtvrtém ročníku. Dopoledne jsme šli na představení do divadla. Šli jsme na Richarda III. Mě to představení tak uhranulo, že jsem si řekl, že bych chtěl zkusit tohle povolání. Dal jsem si přihlášku na DAMU a tam mě vzali,“ popsal, jak se vlastně dostal k herectví.

Ivan Lupták si nemyslí, že by byl nějak smutný člověk, ale cítí, že určitá nostalgie v něm je: „Když vyrůstáte mezi urnami, tak jistý smutek cítíte. Smutek to ve mně nevyvolávalo, ale vím, že tam děda s babi byli,“ připomenul to, že zesnulí se v jejich rodině neukládali na hřbitovy. Romantiku však u něj hledat nemůžeme: „Romantické hrdiny mi naštěstí nedávají. Doposud jsem se ale pohyboval v tak specifických divadlech, jako třeba v Divadle Na zábradlí, kde se dělala taková velmi zvláštní dramaturgie. Tam jsem tyto role moc nepotkával. Poslední léta jsem dělali jen autorské divadlo.“

Ivan Lupták pochází z Kladna, je nejmladším ze tří bratrů. Mimochodem nikdo z rodiny neprojevoval nějaké umělecké sklony, bratři jsou číšníci, tatínek byl voják z povolání, maminka dělala v nemocnici v Motole. To, že Ivan přeběhl z výpočetní techniky k herectví je prý dost překvapilo: „Nikdy jsem se jako herec neprojevoval. Když jsem se ve třetím ročníku střední školy rozhodl přihlásit se na DAMU, byli dost zaražení. Ještě víc je překvapilo, když jsem se tam dostal. Ale od samého začátku z jejich strany cítím v tomto směru podporu,“ vyjádřil se v časopise Sedmička. Na DAMU získal velkého kamaráda, kterým je zpěvák Tomáš Klus. Ivan Lupták se prosadil, hraje v Ordinaci, filmografii započal Anglickými jahodami, uhnízdil se v souboru Divadla Na zábradlí, dále hraje třeba ve Švandově divadle nebo ve Studiu hrdinů.

Vložil: Michaela Špačková