Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak jsem to podepsala. Zápisníček A.V.

komentář 07.06.2019
Tak jsem to podepsala. Zápisníček A.V.

Autor: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček, ilustrační fotomontáž

FOTO A výsledek? „Váš podpis číslo 372196 byl úspěšně potvrzen! Chceme na Andreje Babiše velký občanský tlak. Ať už nakonec rezignuje nebo nikoliv, vytvoříme společně silný hlas zdůrazňující, že současná situace je nenormální a nepřijatelná,“ napsala mi emailem v reakci na můj podpis iniciativa Milion chvilek pro demokracii, organizátor mohutných protestů, z nichž největší bylo Václavské náměstí v úterý 4. června, kdy dorazilo 120 tisíc lidí. A zhádala jsem se kvůli tomu se svým komentátorem Štěpánem Chábem, který na iniciativě, vedené Mikulášem Minářem, nalezl více než jeden chlup.

Štěpán má talent nalézt chlup na všem. Což je asi dobré pro komentátora, byť i na něj kladu vyšší nároky… Ano, vím, že komentátoři jsou takoví hlídací psi, mají hlasitě štěkat, když se děje nějaká nepravost. Protože ale v současné době v Česku a na Moravě štěká už úplně každý, od krysaříků po vlkodavy ducha, až není málem slyšet vlastního slova, já bych ráda, aby Krajské listy.cz byly hlasem klidu, rozumu a Mirka. Kterého? No, Míry, znáte ho; všeho s Mírou je moje aktuální heslo. Mimochodem, výsledkem té poslední hádky se Štěpánem, vedené po mobilu (on v Sudetech, já v Práglu, mezi námi vede horká linka, na níž se štěká dost často, nás to prostě baví), je Chábův slib, no, spíše šprajc, který mi má dokázat, že není jen ´Mr. No´, že celý příští týden od pondělí 10. do pátku 14. června bude psát jen pozitivní, pochvalné komentáře. Na což moje dcera poznamenala, že patrně se ke konci v zoufalství uchýlí k adoraci nějakého roztomilého zvířátka. Štěpán na to oponoval, že ani náhodou, neboť vždy zbývá literatura 😊.

 

Benešová ne, Babiš ano

„Andrej Babiš dělá byznys, vlastní média a k tomu je trestně stíhán. Takový střet zájmů může ohrozit demokratický systém. Měl by si vybrat, buď politika, nebo byznys. Určitě by měl ale odstoupit, než se očistí před soudem,“ řekl na tiskové konferenci předseda iniciativy Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář. A jejich FB k tomu dodal: „Budeme požadovat už nejen demisi Marie Benešové, ale také demisi trestně stíhaného premiéra Andreje Babiše. Máme toho dost!“ píše se na facebookové události, která úterní demonstrace svolává. A to je důvod, proč jsem se, mnohokrát přáteli vyzývána, nakonec přidala i já.

Úterní Václavák, foto Hans Štembera

Prostě proto, že kauzu Benešová jsem nepovažovala za patřičný důvod. Podle mne je justice v ČR ve stavu rozvalu – Policie ČR pod dohledem státních zástupců není schopná nic pořádně vyšetřit, tak, aby to obstálo u soudu, soudy pak soudí naprosto nevyzpytatelně a tak zdlouhavě, až spravedlnost pláče vyčerpáním. Tento problém, podle mne největší, jaký tu máme, protože když se lidé nemohou spolehnout na spravedlivou justici, na co už, se ale nevyřeší na náměstí, Benešová sem, Kněžínek tam. To chce tvrdou práci, tvrdou odbornou – a precizní - práci, kterou musejí odvést odborníci, podpoření rozumnou politikou a lze očekávat, že to potrvá léta. Současný justiční systém je očividně špatný, ale hluboce zakořeněný. Bourat, to je snadné, stavět, jak ví každý, kdo někdy dával dohromady barák, malou firmu nebo jen zahrádku na balkóně, mnohem těžší. Zato kauza Babiš, to už je pro mne důvod, o to pádnější, co nyní vyšlo najevo ve dvou zprávách Evropské komise.

Milion chvilek - i s chlupama

„Nebudeme dělat, že je normální, aby premiérem naší země zůstával člověk v takovém střetu zájmů, jehož osobní problémy poškozují celou zemi. Požadujeme demisi Andreje Babiše,“ prohlásil předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář před zaplněným Václavákem. A tohle můžu podepsat. Stejně jako že Agrofert by podle něj měl vrátit všechny neprávem vyplacené dotace a tato firma by už neměla dostávat další subvence, daňové úlevy či státní zakázky, jak řekl dále. Ano, není to normální a ano, jsem ostře proti. A ano, mám výhrady k Milionu chvilek, jak je popsal Štěpán, ale na druhé straně vidím mnohem víc toho dobrého. Minář mohutně zabodoval, dostal statisíce lidí na náměstí, dramaturgie protestů je kvalitní, ne národovecky hloupá, byť na závěr hymna zazní (naposledy ji zpívala Hana Ulrychová), ne uštěkaná, ne agresivní, financování pak zcela transparentní.

Tato hloupost koluje po internetu. Při bližším pohledu je to jasná fotomontáž, kterou zvládne každý, kdo má týden doma Photoshop

Veřejný rozpočet není bankomat pro Babišovo podnikání

Po zprávách Evropské komise si říkám, jak asi ´kvalitní a úspěšný´ byznysmen by byl Babiš bez dotací, nesplaskl by náhodou jak stará matračka? Ale zpět na Václavák: Lidé v úvodu akce drželi minutu ticha za zesnulého spisovatele a bývalého politického vězně Jiřího Stránského a také za oběti masakru na náměstí Nebeského klidu v Pekingu, což bylo hezké. Na pořádání demonstrace se podle organizátorů podílelo přes sto dobrovolníků, akce byla placená z peněz tisíců dárců a protest se podle pražské policie obešel bez incidentů.

Úterní Václavák, foto Hans Štembera

Ředitel nevládní organizace Transparency International David Ondráčka na demonstraci apeloval na poslance ČSSD a ANO, kteří drží Babišovu vládu u moci, aby se pokusili napravit chyby. Kdo Babišovi pomáhá v čerpání peněz pro Agrofert, stává se podle něj spolupachatelem. Uvedl rovněž, že stát selhává, úředníci se bojí a trpí alibismem. „Musíme vzkázat premiérovi, že veřejné rozpočty nejsou bankomatem pro jeho podnikání,“ řekl demonstrujícím Ondráčka. Demonstranti jeho projev prokládali skandováním hesel „Je to zloděj!“ a „Estébák!“.

Demonstraci zaznamenaly i velké světové agentury, které ji označily za jednu z největších od sametové revoluce v roce 1989. Podle agentury Reuters byla demonstrace v Praze další z řady protestů v postkomunistických zemích střední Evropy, kde se lidé obávají o osud demokracie

Frajer Tomáš Hanák

„Nejlepší nakonec. Já jsem svůj text dramaticky zkrátil. Bylo řečeno tisíckrát, že je neuvěřitelné, kolik vás tady je. Myslím, že je to fantastické i proto, že snímky, fotky a zpravodajství z dnešního Václaváku naplněného hrstkou křiklounů, se v této chvíli už rozletěla do světa, a já z toho mám radost, že tyhle snímky uvidí třeba v Budapešti nebo ve Varšavě, ale třeba také v Hamburku, Berlíně, Paříži a v Barceloně. Já jsem fakt pyšnej,“ řekl aplaudujícímu Václaváku v úterý herec Tomáš Hanák, jeden z těch, kteří zrovna na každou protestní akci nenaskakují a který dokázal, že umí – nemyslím jen šoubyznys, ale i jeho úžasnou Nádražku v Nižboru, kterou vybudoval. „Děláme naší zemi zatraceně dobrou reklamu. Dáváme jasně najevo, že nejsme stádo poslušných ovcí nebo volů s koblihou v tlamě, s rudou pandou na standartě nad Pražským hradem a s českou ministryní spravedlnosti, kterou by ovšem bylo lepší titulovat ministryně české spravedlnosti, té naší,“ poznamenal.

Úterní Václavák, foto Hans Štembera

„Chci říct, že děkuji. Jak tenhle tanec dopadne, to ví jen nejvyšší. Snad dobře a snad se věci pohnou správným směrem. Není vyloučeno, že všechno se zase, nedej pánbůh, rozbředne do beztvarosti a keců a střednědobých horizontů a shodou napříč politickým spektrem. Nedej pánbůh, ale i kdyby – vzpomínáte na poraženého a vyčerpaného Paula Newmana ve filmu Frajer Luke, jak se mu všichni posmívají, všichni žvanilové mu říkají, že jeho boj byl od začátku marnej. A on jen zvedne oči a řekne: Ale alespoň jsem to zkusil. Díky, že jste tady, že to zkoušíte, frajeři,“ poděkoval za velkého aplausu Hanák.

Babiš: Nikdy neodstoupím, nikdy!

Andrej Babiš vzkázal, že jeho vláda vzešla z demokratických voleb a není důvod, proč by měla padnout. A k hlasům, že politika se nemá dělat na ulici? Někdy to jinak nejde a podle mne právě nastalo to ´někdy´. Připomeňme si ostatně Ústavu ČR. Hned po prenambuli (My, občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, v čase obnovy samostatného českého státu, věrni všem dobrým tradicím dávné státnosti zemí Koruny české i státnosti československé, odhodláni budovat, chránit a rozvíjet Českou republiku, v duchu nedotknutelných hodnot lidské důstojnosti a svobody…) následují základní ustanovení. A zde praví článek 3: Součástí ústavního pořádku České republiky je Listina základních práv a svobod, kde čteme: Právo pokojně se shromažďovat je zaručeno. Není co dodat k tomuto, že.

A co z toho všeho bude?

Dočetla jsem se, že Babišovo oslabení znamená více moci pro mocichtivého Zemana, A2larm zas píše, že organizátoři z Milion chvilek pro demokracii mají sice cit pro dramaturgii svých akcí, vyhýbají se politikům a snaží se stavět na občanském a demokratickém principu. Základní problém podle nich ale přesto zůstává. Antibabišovské hnutí si nemůže dovolit požadovat (ani skandovat) předčasné volby. Nezbývá než shromažďovat další a další lidi na náměstí a vymýšlet požadavky, které Andrej Babiš v podstatě nemůže splnit, pokud to nechce zabalit… Já nevím, asi to tak je. Jenže Babiš již překročil všechny meze, které lze ještě v rámci respektování výsledků demokratických voleb tolerovat.

Úterní Václavák, foto Facebook

Já si v zásadě nemyslím, že půjde do tepláků. Proč? Protože to nebyl on, kdo zde vybudoval naprosto neprůhledný systém přidělování dotací, očividně nahrávající jejich rozkrádání, zde se odpovědnost ´pěkně do široka a alibisticky´ rozkládá na mnoho politiků u nás a patrně i v EU (nevím, nerozumím tomu, sháním informace). On ´jen´ dokonale využil všech těch nachystaných mezer, a co horšího, stále je využívá. Takže se podle mého skromného názoru nakonec ukáže, že jednal striktně podle zákonů (špatných, samozřejmě). Tam, kde ho lze načapat, a totiž na kauze Čápák, již dotaci vrátil a požádal o zastavení řízení s tím, že se trestný čin nestal (on přeci peníze vrátil, přesněji, vrátila je společnost, která teď Čápák vlastní). „Tam jde jen o nenárokové dotace, takže co se týká střetu zájmů, tak můžu jen zopakovat, že se chovám podle zákona, který byl přijat, a podle toho jsem konal a vložil mou bývalou firmu do svěřenského fondu," pravil ostatně šikula Bureš včera pro rádio Impuls… Jenže toto neříká nějaký byznysmen Babiš, ale premiér České republiky. A to už je moc.

Šéf a zaměstnanec. Nebo otrok a nepřítel?

Co mne opravdu vyděsilo, je pár sentencí z pár dnů starého rozhovoru, který dal bývalý lidovecký předseda Pavel Bělobrádek webu Info.cz (zkrátila jsem to), který s ním seděl ve vládě:. „Moc jsem toho o něm nevěděl a musím říci, že když jsem ho pak poznával, byl to kulturní a společenský šok. Dynamiku v něm nevidím, je pořád stejný. Musím říci, že mě už v ničem dlouhodobě nepřekvapuje. Ze začátku jsem se nestačil divit, co vše je možné, jak je myslitelné se na takové úrovni chovat a jednat. Neporozuměli jsme si proto, že jsem ho bral jako sobě rovného, což ho očividně iritovalo. Podle něj jsem měl být rád, že jsem ve vládě a já neprojevoval ani vděčnost, ani strach. Andrej Babiš zná totiž jen dvě kategorie vztahů. Šéf a zaměstnanec. Někteří z jeho okolí říkali otrok a nepřítel. Ale když je někdo silnější než on, umí být velmi servilní. Rozumí síle, převaze…“ No nazdar, to je teda premiér. Snad porozumí alespoň plné Letné…

 

„Pane Babiši, my nechceme furt řešit Vás. Máme ve sněmovně návrhy na zrušení dětských exekucí, novelu exekučního řádu, ochranu ovzduší, právo na digitální službu a spoustu dalších tvrdě odpracovaných zákonů. Vyřešte si své problémy a nechte naopak makat nás. Díky!“ poznamenal na FB šéf Pirátů Bartoš. Také jedna strana, která jedná s Babišem jako rovný s rovným, čemuž premiér, jak poznamenal někdejší vicepremiér Bělobrádek, prostě nerozumí

A co se týče věčného koumání nad důsledky a následky, což též často činím, nyní ale již ne. Rubikon byl překročen, vzpomínáte? Zde ocituji svého oblíbence Albuse Brumbála: „Copak tě ta zkušenost s obracečem času vůbec nic nenaučila, Harry? Důsledky našeho počínání jsou vždycky tak komplikované a rozmanité, že to z předpovídání budoucnosti dělá doopravdy nesmírně složitý úkol,“ pravil ředitel Bradavic Harrymu Poterovi s tím, že je dobré se řídit podle svého svědomí.

 

Protože dnešní ´zvířátko na konec´, ´Babišovy motýle´, jsou již v úvodní fotokoláži, dejme si na závěr tuhle nádheru – voňavou červnovou louku, plnou kopretin, zujme botky a brouzdejme po pás vysokou trávou, konec konců, úplně všude Babiš řepku vysadit nemůže, že. Foto Irena Čani     

 

                                                                                                                                                                                                               

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace