Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Drobná, malá, a přesto nepřehlédnutelná. Semaforský sex symbol přebral Filipovské manžela. Tajnosti slavných

07.06.2019
Drobná, malá, a přesto nepřehlédnutelná. Semaforský sex symbol přebral Filipovské manžela. Tajnosti slavných

Foto: repro/archiv Supraphon

Popisek: Miluše Voborníková

VIDEO Okatá a nohatá brunetka začínala jako jedna ze semaforských ‘girls‘ a rychleji než zpěvem se proslavila extrémně krátkými sukýnkami a dlouhými vlasy. Jenže jimi okouzlila i manžela Pavlíny Filipovské, který kvůli ní opustil rodinu. U spousty kolegů i fanoušků tím získala obrovský černý puntík.

Na jevišti legendárního Divadla Semafor byla nepřehlédnutelná. Při pohledu na její proklatě krátké sukně, které byly na přelomu šedesátých a sedmdesátých let největším módním hitem, se většině mužů pořádně orosilo čelo. Zaujala tím ještě mnohem více než zpěvem, i když ani v tomto směru rozhodně nebyla k zahození. Miluška Voborníková zabodovala na několika festivalech a pravidelně se umísťovala na předních příčkách i v anketě Zlatý slavík. Po svatbě se zpěvákem Petrem Spáleným ale postupně začala jejich kariéra umdlévat a po roce 1989 se kdysi slavní manželé dokonce museli nějaký čas potýkat i s vážnými existenčními problémy. A odkopnutá dcera české herecké legendy, herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská? Ta jim léta nedokázala odpustit.

Ztratila Lucinka bačkorku
(Kühnovým dětským sborem – 1973):

Semaforská girl

Narodila se 25. prosince 1949 v Mladé Boleslavi, kde také v roce 1967 odmaturovala na střední zdravotnické škole. Poté se rozhodla věnovat zdokonalování svého pěveckého projevu, již v roce 1968 ale uspěla v konkurzu do Divadla Semafor a dostala angažmá jako zpěvačka. Souběžně s působením v obou tehdejších semaforských skupinách se vyvíjely i dvě poněkud odlišné kapitoly její pěvecké dráhy. Zatímco ve spolupráci s Jiřím Suchým a Jiřím Šlitrem zpívala jejich autorské písně, ve skupině Šimka a Grossmanna převažovaly převzaté zahraniční melodie, obohacené Grossmannovými vtipnými texty. Počátkem sedmdesátých let zabodovala na festivalech Děčínská kotva a Bratislavská lyra a v roce 1972 získala Cenu novinářů na festivalu v polských Sopotech.

Proč právě já:

Přežila svou smrt

Bylo jí pouhých šestadvacet, když se její život ze dne na den obrátil vzhůru nohama. Stačil k tomu zlomek vteřiny, na silnici mezi Ostravou a Opavou. Po vážné autonehodě byla několik dnů v bezvědomí, utrpěla četná zranění včetně prasklé lebky až ke skalní kosti. „Takže to odneslo ucho a zvukový nerv,“ prozradila před časem deníku Aha! s tím, že od té doby na pravé ucho vůbec neslyší. Pro další kariéru populární zpěvačky to znamenalo velmi vážný handicap, s nímž se ale dokázala mimořádně úspěšně vyrovnat. Kdo to neví, vůbec nic nepozná. Prostě jen telefon přikládá jenom k jednomu zdravému uchu. Další velké trauma, s nímž se vyrovnávala ještě mnohem hůř, byla řada jizev, které jí zůstaly po zranění obličeje. Naštěstí jsou umístěny tak, že je dokáže snadno zakrýt vlasy. Takže pokud si snad někdo myslí, že už by se ve svém věku konečně mohla vzdát účesu, jímž okouzlovala v sedmdesátých letech, vězte, že právě z těchto důvodů to nikdy neudělá. A podezřívat ji, že je poblázněný diblík, který se za každou cenu snaží zastavit čas, by bylo hodně nefér. „Od té doby jsem padlá na hlavu, ale současně se mi rozsvítilo a umím rozlišit podstatné od nepodstatného i dobré od zlého,“ prohlásila kdysi v jednom rozhovoru.

Proč se lidi nemaj rádi:

Zpěvačka před kamerou

Kromě zpěvu a divadla se tu a tam objevila i na filmovém plátně. První příležitost, roli kamarádky Markéty, jí nabídl v roce 1970 Jan Kačer, který napsal společně s autorkou literární předlohy Ivou Hercíkovou scénář k psychologickému dramatu Jsem nebe. A příběh prvního milostného vzplanutí a zklamání také režíroval. Vzápětí si Miluška zahrála Lidunku v nesmrtelné komedii režiséra Bořivoje Zemana Ženy v ofsajdu. Pak se tu a tam mihla před kamerou ve vedlejší roli, diváci například dobře znají její píseň Krása skrývaná, kterou zpívala ve filmu Metráček. Na další větší filmovou příležitost čekala až do roku 1979, kdy ztvárnila postavu zpěvačky v bláznivé hudební komedii režiséra Tomáše Svobody Hodinářova svatební cesta korálovým mořem. Tak trochu vzpomínkou i na její kariéru se pak v roce 1998 stal střihový dokument, nazvaný Když bylo Perplexu 16 milimetrů, který mapoval s použitím archivních materiálů historii firmy Perplex a divadla Semafor a režíroval ho – kdo jiný než Jiří Suchý.

Krása skrývaná:

Svedla tátu od rodiny

Díky slavným semaforským představením, která vysílala Československá televize, stoupala počátkem sedmdesátých let i Miluščina popularita. V roce 1972 začala spolupracovat s majitelem nejhlubšího basu své doby, zpěvákem Petrem Spáleným, a jeho skupinou Apollobeat. V Semaforu spolu vystupovali i v následujících letech – a nejen to. Spálený se v té době začal cítit doma zanedbávaný, protože se jeho žena, herečka a zpěvačka Pavlína Filipovská, soustředila po narození dcer Johany a o tři roky starší Pavlíny (známá novinářka Pavlína Wolfová – pozn. red.) naplno na rodinu a odstavila ho na druhou kolej. A to už byl jenom krůček k tomu, aby se zamiloval do temperamentní, sexy a o pět let mladší Milušky. Jejich románek Pavlína několik let přehlížela, až jí došla trpělivost. A dodnes si stojí za tím, že se rozhodla správně, protože o Petrově nevěře věděli všichni lidé z branže, což ji velmi ponižovalo.

Pojď, najmem dům
(s Waldemarem Matuškou – 1971):

Spolu 24 hodin denně

Pak už šlo všechno ráz naráz. Pavlína Petra vyhodila, následoval rozvod a další svatba. Miluška se konečně stala oficiální partnerkou své lásky a v roce 1981 mu porodila dceru Barboru. V roce 1990 se stala členkou Divadla Jiřího Grossmanna, později své působení rozšířila i na účinkování v muzikálech a dodnes vystupuje i na koncertech svého manžela. V posledních letech ale známý pár bojuje s vážnými problémy. Spálenému se totiž začala rozpadat páteř a i po těžké operaci ho dál sužují bolesti. Někdejší sexy zpěvačka tudíž oprášila znalosti ze zdravotní školy a začala o něj ze všech sil pečovat. „Miluška mi z jednoho pokoje udělala jakýsi nemocniční pokoj včetně speciální polohovací postele, která je vysoká, takže jsem se z ní mohl po břiše lehce sešoupnout a postavil na nohy. Mě by něco podobného si pořídit vůbec nenapadlo,“ prozradil poté deníku Aha! a dodal: „Bez ní bych nemohl vůbec být. Víte, já jsem celkem takovej línej člověk a spoustu věcí bych si vůbec neudělal. Miluška je skvělá. Stará se o mě, rozumíme si a je to velmi dobrej člověk.“

Poslední bál:

Stále naplno

I když nejsou každý týden na televizní obrazovce a nevystupují v největších koncertních arénách, fanoušci na Milušku a Petra nezapomněli. Na nedostatek publika si manželé rozhodně stěžovat nemohou, vystupují po celé republice a letošní pracovní kalendář už mají až do konce října beznadějně plný. A pokud nejsou právě na cestách, žijí spokojeně ve své vile v Říčanech u Prahy nebo odpočívají na chatě v Jevanech. Kromě toho jim osud nadělil jako dědictví ještě činžák v Praze, takže z pronájmu bytů mají příjemný pravidelný příspěvek k důchodům. A tak nezapomínají na jiné a na řadě dobročinných akcí vystupují zadarmo.

Mně se zdá:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská