Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš vs Nečas. Žijeme opravdu v právním státě, v němž platí rovnost před zákonem?

06.06.2019
Babiš vs Nečas. Žijeme opravdu v právním státě, v němž platí rovnost před zákonem?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš zodpověděl otázku z titulku takto...

Dotační skandály premiéra Babiše, podezřelého nejen ze střetu zájmů, ale též z poškozování finančních zájmů Evropské unie, prozrazují jeden neblahý trend, který se v naší zemi v projevuje stále výrazněji. Zatímco jsou malí dlužníci (například děti kvůli jízdnému), drobní živnostníci či podnikatelé vystaveni likvidačním pokutám a exekucím za marginální prohřešky, český premiér, který už figuruje v tolika skandálech, že to nemá v historii české politiky obdoby, spravedlnosti stále uniká.

Za pomoci svých spolupracovníků a bohužel také řady novinářů se navíc snaží veřejnost přesvědčit, že je obětí spiknutí. Zpočátku pouze domácích nepřátel, nyní i Evropské komise. A to přesto, že česká policie a justice nakládá s politiky z jiných stran, rovněž podezřelých z dotačních podvodů a poškozování finančních zájmů EU, zcela jinak. Příkladem je stále aktuální kauza machinací s dotacemi Regionálního operačního programu Severozápad.

 

Fatální dopad na hejtmany

Když kontrolní orgány EU našly pochybení ve všech pětatřiceti projektech čerpání evropských dotací v rámci ROP Severozápad, jimiž se zabývaly, uložily České republice obří sankci dvě a půl miliardy. Verdikt měl fatální dopad na hospodaření i politickou reprezentaci Ústeckého a Karlovarského kraje. V roce 2016 obvinila policie z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů mimo jiné i bývalé hejtmany Janu Vaňhovou a Josefa Novotného, bývalého senátora Alexandra Nováka, chebského starostu Petra Navrátila či další politiky a úředníky (celkem jde o 27 osob!). Bez většího mediálního rozruchu pak byli poslanci parlamentu Josef Novotný a Jaroslav Borka vydáni sněmovnou k trestnímu stíhání. V případě těchto vysokých politických činitelů se přitom podobně, jako v kauzách Andreje Babiše, jednalo pouze o podezření a případnou skutečnou vinu aktérů stále řeší soudy. Nikoho nejspíše nepřekvapí, že se stejně jako současný premiér všichni dušovali, že se ničeho nedopustili. 

Babiš vs. Nečas

Nikdo z nich ovšem nedostal prostor, aby se veřejně bránil tak vehementně, jako Andrej Babiš, který velmi agresívně útočí nejen na politické protivníky, orgány činné v trestním řízení, ale také na novináře a samotnou Evropskou komisi. Ve srovnání s jeho kauzami je dnes téměř neuvěřitelné, jak tvrdě zasáhla policie v případě tzv. politických trafik, kdy ve vazbě skončilo několik lidí, přičemž není jejich vina stále prokázána, protože se soudy rovněž vlečou dodnes. Bývalý premiér Petr Nečas, který v té době nebyl vůbec obviněn, okamžitě rezignoval a v důsledku toho padla celá vláda. Ve srovnání s podezřeními, jimž nyní čelí Andrej Babiš, jde opět o marginální případ. Srovnání rozdílného přístupu policie a justice k premiérům Babišovi a Nečasovi je alarmující. Mimo jiné je dalším důkazem, jak hluboce u nás poklesla politická kultura. To, co bylo dříve zcela nemyslitelné, je dnes tolerováno dokonce samotnou ministryní spravedlnosti.

 

Stačí staré video...

Hrozivé je to především ve srovnání s dalšími zeměmi EU. V sousedním Rakousku nedávno padla vláda kvůli dva roky starému videu, na němž se vicekancléř Strache snaží domluvit s dcerou ruského oligarchy na podpoře své strany výměnou za možné státní zakázky. Na Slovensku loni padla vláda kvůli podezření, že se v okolí politických špiček vyskytovaly osoby, které mohly mít podíl na vraždě novináře Jana Kuciaka. Německý prezident Köhler rezignoval jenom kvůli svým názorům. Tomu se ani nechce věřit.

Vložil: Adéla Hofmanová