Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Babiš vs Nečas. Žijeme opravdu v právním státě, v němž platí rovnost před zákonem?

06.06.2019
Babiš vs Nečas. Žijeme opravdu v právním státě, v němž platí rovnost před zákonem?

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš zodpověděl otázku z titulku takto...

Dotační skandály premiéra Babiše, podezřelého nejen ze střetu zájmů, ale též z poškozování finančních zájmů Evropské unie, prozrazují jeden neblahý trend, který se v naší zemi v projevuje stále výrazněji. Zatímco jsou malí dlužníci (například děti kvůli jízdnému), drobní živnostníci či podnikatelé vystaveni likvidačním pokutám a exekucím za marginální prohřešky, český premiér, který už figuruje v tolika skandálech, že to nemá v historii české politiky obdoby, spravedlnosti stále uniká.

Za pomoci svých spolupracovníků a bohužel také řady novinářů se navíc snaží veřejnost přesvědčit, že je obětí spiknutí. Zpočátku pouze domácích nepřátel, nyní i Evropské komise. A to přesto, že česká policie a justice nakládá s politiky z jiných stran, rovněž podezřelých z dotačních podvodů a poškozování finančních zájmů EU, zcela jinak. Příkladem je stále aktuální kauza machinací s dotacemi Regionálního operačního programu Severozápad.

 

Fatální dopad na hejtmany

Když kontrolní orgány EU našly pochybení ve všech pětatřiceti projektech čerpání evropských dotací v rámci ROP Severozápad, jimiž se zabývaly, uložily České republice obří sankci dvě a půl miliardy. Verdikt měl fatální dopad na hospodaření i politickou reprezentaci Ústeckého a Karlovarského kraje. V roce 2016 obvinila policie z poškozování zájmů Evropské unie a dalších trestných činů mimo jiné i bývalé hejtmany Janu Vaňhovou a Josefa Novotného, bývalého senátora Alexandra Nováka, chebského starostu Petra Navrátila či další politiky a úředníky (celkem jde o 27 osob!). Bez většího mediálního rozruchu pak byli poslanci parlamentu Josef Novotný a Jaroslav Borka vydáni sněmovnou k trestnímu stíhání. V případě těchto vysokých politických činitelů se přitom podobně, jako v kauzách Andreje Babiše, jednalo pouze o podezření a případnou skutečnou vinu aktérů stále řeší soudy. Nikoho nejspíše nepřekvapí, že se stejně jako současný premiér všichni dušovali, že se ničeho nedopustili. 

Babiš vs. Nečas

Nikdo z nich ovšem nedostal prostor, aby se veřejně bránil tak vehementně, jako Andrej Babiš, který velmi agresívně útočí nejen na politické protivníky, orgány činné v trestním řízení, ale také na novináře a samotnou Evropskou komisi. Ve srovnání s jeho kauzami je dnes téměř neuvěřitelné, jak tvrdě zasáhla policie v případě tzv. politických trafik, kdy ve vazbě skončilo několik lidí, přičemž není jejich vina stále prokázána, protože se soudy rovněž vlečou dodnes. Bývalý premiér Petr Nečas, který v té době nebyl vůbec obviněn, okamžitě rezignoval a v důsledku toho padla celá vláda. Ve srovnání s podezřeními, jimž nyní čelí Andrej Babiš, jde opět o marginální případ. Srovnání rozdílného přístupu policie a justice k premiérům Babišovi a Nečasovi je alarmující. Mimo jiné je dalším důkazem, jak hluboce u nás poklesla politická kultura. To, co bylo dříve zcela nemyslitelné, je dnes tolerováno dokonce samotnou ministryní spravedlnosti.

 

Stačí staré video...

Hrozivé je to především ve srovnání s dalšími zeměmi EU. V sousedním Rakousku nedávno padla vláda kvůli dva roky starému videu, na němž se vicekancléř Strache snaží domluvit s dcerou ruského oligarchy na podpoře své strany výměnou za možné státní zakázky. Na Slovensku loni padla vláda kvůli podezření, že se v okolí politických špiček vyskytovaly osoby, které mohly mít podíl na vraždě novináře Jana Kuciaka. Německý prezident Köhler rezignoval jenom kvůli svým názorům. Tomu se ani nechce věřit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace