Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Předčasné volby? Nemusí nastat, anebo bůh ví kdy, říká politolog

09.08.2013
Předčasné volby? Nemusí nastat, anebo bůh ví kdy, říká politolog

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Volby, ilustrační foto

Politolog Jan Kubáček pro ParlamentníListy.cz analyzuje současnou situaci na politické scéně. Zamýšlí se, kdo je vítězem a poraženým středečního hlasování o důvěře vládě, zda budou volby skutečně v říjnu a nakolik rozpouštění sněmovny ovlivní slova prezidenta Zemana o tom, že bude čekat na vyšetřování státního zástupce Ištvana.

„Při obecném pohledu na politickou scénu jednoznačným vítězem středečních událostí je Miloš Zeman. Pro běžného diváka, příjemce a voliče se potvrzuje, že sněmovna se změnila v náboženskou válku, nesmiřitelné kolbiště podobající se nekonečnému blízkovýchodnímu konfliktu. Probíhá to nejen mezi politickými stranami, ale už i uvnitř politických stran a mezi vedením a řadovými poslanci,“ uvádí Kubáček.

Jediný, kdo odešel bez ztráty pověstného kvítku, a to ještě včas, než došlo k vzájemným atakům, byl podle něho prezident Miloš Zeman. „Kuriózně to ani tak neoslabí Jiřího Rusnoka, protože vstupoval do kolbiště s otevřeným hledím a hlavně veřejnosti sděloval, že si uvědomuje, že situace je do poslední chvíle otevřená,“ míní politolog.

Všichni politici prohráli. Kromě Zemana

Tím, že premiér prezentaci vedl na odborné bázi a po celou dobu zůstával spíše u technokratické mluvy a odborného vystupování, ve výsledku prý tolik netratí. Podle Jana Kubáčka si zachoval určitý klid a nadhled.

„Mezi poraženými jsou prakticky všichni zúčastnění politici, protože se ukázalo, že sněmovna je ještě nepřehlednější než obvykle, že už neplatí žádná pravidla, podané sliby a že napětí a rozpad vzájemné úcty a respektu k politickému řemeslu je pryč,“ popisuje současnou situaci.

Fatální restart politiky jako v Itálii

Běžný příjemce politiky si z toho dle jeho slov odnese pachuť, nedůvěru a začne se velmi silně rozmýšlet o podpoře opozice či takzvané bývalé koalice, případně nových politických stranách a osobnostech. „Vyšlo z toho totiž, že politická krajina je naprosto napjatá, otřesená a prožívá hlubokou deziluzi a střet. V podstatě jí hrozí fatální restart podobný Itálii a 90. létům, kdy se mluvilo o tom, že celý politický systém je devalvován,“ myslí si dokonce Kubáček.

Ten pochybuje, že změna názoru poslanců Úlehly, Floriána a Peake byla jejich rozhodnutím v posledních pěti deseti, minutách, taktika se v nich nejspíš rodila postupně a rozhodnutí v nich zrálo v řádu dní. „Způsob argumentace a obhajování ukazuje, že to není hlubokomyslný postoj, ale že jsou drobnými šachovými figurami v síti a plánech mnohem významnějších hráčů. Ukazuje se, že ODS je v současnosti nesmírně rozpolcená, ale týká se to obecně i skupiny bývalé 'stojedničky',“ pokračuje politolog Jan Kubáček.

„Vnitřní nedůvěra tam překročila standardnost politického prostoru a začíná mít fatální důsledky. Navzájem se více poškozují, zpochybňují, týmovost se naprosto otřásla. Nejsou spolu schopni už ani pragmaticky jednat. Do značné míry si myslím, že se otřese obraz celé pravice. Mezi postižené bude patřit i TOP 09. Proto i to rázné volání Miroslava Kalouska po předčasných volbách,“ upozorňuje dále.

Kdo na volbách vydělá a koho naopak volby pohřbí

„Nepatřím mezi ty přesvědčené, kteří by si mysleli, že předčasné volby budou tak rychlé a půjdou tak hladce. Minulost mě utvrdila v tom, že tu sice byly myšlenky, které hlásali všichni, ale každý si šel svou cestou a strategií a tím se mnohé projekty oddálily. Vzpomeňme na celostátní referendum, přímou volbu prezidenta, omezení imunity a další. Tady počítám, že to bude podobné,“ sděluje Kubáček pro ParlamentníListy.cz.

Všichni prý budou volat, že chtějí předčasné volby, ale každý bude mít svůj termín, svoji podpisovou listinu a velmi složitě se bude hledat termín mimořádné schůze.

„ODS k této taktice podle mě bude velmi váhavá, bude situace zpomalovat a volat po stabilitě ve vztahu k návrhu o státním rozpočtu. I když je možné se dohodnout bez hlasů ODS, myslím si, že TOP 09 bude do určité míry ovlivňována argumenty, proč je potřeba některé zákony a rozhodnutí ještě uvést v chod, odhlasovat a teprve potom vyvolat předčasné volby,“ je přesvědčen politolog.

S předčasnými volby to tak jednoduché nebude…

Mnozí mluví o termínu voleb v říjnu, ale podle jeho slov mohou být stejně dobře v listopadu, nebo i později. „Nezapomínejme, že stále ještě neznáme argumenty a postoj prezidenta republiky. Bez něho žádné předčasné volby nemohou být vyvolány, protože od něho je odvislé vyhlášení termínu a reakce na rozpuštění sněmovny,“ říká Jan Kubáček.

Ústava sice mluví jasně, když v té souvislosti používá slovo bezodkladně, ale Kubáček se domnívá, že s odvoláním na sociální, ekonomické či jiné strategické výzvy může prezident toto rozhodnutí o několik týdnů odsunout.

Prezident čeká na Ištvanovo vyšetřování, ovlivní to dohody o rozpuštění sněmovny a nových volbách? Podle Jana Kubáčka bezesporu ano. „I to rozhodnutí poslanců Úlehly a Floriána bylo ovlivněno těmito okolnostmi. Vzpomeňme, že oba dva patřili do takzvaného rebelského klubu a později přišli s očistnou sebereflexí a zůstali pevnou, ale ukazuje se že, krátkodobě pevnou součástí poslaneckého klubu ODS až do středy,“ popisuje politolog.

Svůj vliv bude mít proces s Davidem Rathem

Kubáček považuje zmínku prezidenta o tom, že dá žalobci Ivo Ištvanovi čas pár týdnů na ukončení vyšetřování, za velmi důležitý krok a půjde o velmi důležitou okolnost i v počínající volební kampani.

Navíc také začal proces s Davidem Rathem a situaci prý mohou ovlivnit i dozvuky dalších vyšetřování a vystoupení jednotlivých aktérů. „Také nezapomínejme, že pro TOP 09 asi nebude úplně komfortní situace hlasovat o rozpuštění Poslanecké sněmovny společně s poslanci komunistické strany a sociální demokracie,“ uvádí Kubáček.

Miroslav Kalousek bude dělat maximum pro to, aby přesvědčil ODS. Ta bude zase dělat maximum pro to, aby toto řešení odsunula na co možné nejdéle a aby opadla roztrpčenost nad kauzou paní Nagyové a chováním expremiéra Nečase, ale i nad současnou totální rozpolceností, kdy hlava neví, co dělají ruce,“ dodal pro server ParlamentníListy.cz politolog Jan Kubáček.

Radim Panenka, Parlamnetní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace