Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kauza Jiří Fajt a Národní galerie. Nic není černobílé. Přečetli jsme

04.06.2019
Kauza Jiří Fajt a Národní galerie. Nic není černobílé. Přečetli jsme

Foto: Foto Facebook NG / Helena Fikerová

Popisek: Jiří Fajt ještě coby ředitel NG na Grand Opening ve Veletržním paláci

Kauza, která byla vyvolána po odvolání Jiřího Fajta z čela Národní galerie, zpolitizovala situaci kolem galerie a celý problém zredukovala na osobu vyhozeného ředitele. Na tiskové konferenci to řekl pověřený šéf NG Ivan Morávek. O průběhu TK informovaly Parlamentní listy.cz: Národní galerie je po pětiletém řízení Jiřím Fajtem ve finanční i personální krizi. Vyplývá to z provedeného auditu, který si po svém nástupu zadal pověřený generální ředitel organizace Ivan Morávek, píší.

„Poškozuje a destabilizuje to Národní galerii Praha ve všech směrech. Jde o nervozitu směrem k veřejnosti i sponzorům, na kterých jsme částečně závislí. Dopad to má i na zahraniční partnery,“ konstatoval Morávek.

Nic jsme nezrušili, už vůbec ne Indický poklad

Pokud jde o výstavy a projekty Národní galerie, odvoláním Fajta nebylo podle současného šéfa galerie nic zrušeno či ohroženo. „K dnešnímu dni nebylo nic zrušeno, pokračujeme s výstavním programem dle plánu,“ sdělil pověřený ředitel NG.

„Hodně se mluvilo o zrušení výstavy zvané Indický poklad. Tato výstava nemohla být zrušena, protože nikdy nebyla zasmluvněna, žádná smlouva nebyla nikdy podepsána. Výstava byla velmi finančně náročná. Nebyla nikdy finančně kryta a podle kolegů ani nezapadala do koncepce na příslušný výstavní rok,“ prozradil Ivan Morávek.

Co se tzv. Indické výstavy týče, po projektu, který tehdejší šéf NG Fajt plánoval, zůstaly jen několikamilionové náklady. Jen samotná cesta Jiřího Fajta do Indie letos v lednu stála daňové poplatníky 300 tisíc korun. Další 1,5 milionu pak musí galerie vyplatit jakýmsi indickým kurátorům. Za co jim Fajt peníze smluvně slíbil, už není jasné.

Finance v rozvalu?

„Druhým nosným prvkem je stabilita. V době mého nástupu Národní galerie v některých oblastech rezignovala na elementární principy fungování. Netýká se to odborné části, kterou zaštiťují ředitelé sekcí a kurátoři, ale byla to oblast personální. Došlo za poslední roky k několikanásobné výměně na pozici finančního ředitele. Ten poslední ve funkci vydržel dva měsíce. Zdědil jsem provizorní rozpočet, který byl silně zkreslený a neodpovídal potřebám organizace,“ konstatoval Morávek před televizními kamerami.

Po svém nástupu proto dle svých slov přistoupil k provedení auditu. „Hledali jsme soulad mezi náklady a výnosy. Na základě zjištěných skutečností musíme konstatovat, že negativní saldo v rozpočtu je v řádu desítek milionů korun, cca 30 milionů. To nelze akceptovat, příspěvková organizace musí hospodařit s vyrovnaným rozpočtem,“ řekl k tragické finanční situaci, kterou po sobě Fajt v NG zanechal.

NG musí aktivizovat vlastní zdroje, nikoli externí

„Co s tím? To poslední, co bych chtěl, abychom dramatickým způsobem omezovali výstavní program. Musíme snižovat náklady. Mojí snahou, a už na tom pracujeme, je minimalizovat smlouvy s externími dodavateli a mobilizovat vlastní kapacity. Aktivity, které jsme schopni zajistit vlastními silami, nemůžeme objednávat u externích společností. Budeme procházet položku po položce, výstavu po výstavě a budeme hledat úspory. Maximálně musíme využít potenciál, který NG má a navýšit výnosy z výstavních programů,“ plánuje Morávek. 

Zásadní podle něho je i strategické vyjednávání se zřizovatelem Národní galerie, kterým je Ministerstvo kultury. „Vyjednávání musí být transparentní a včasné. Nesmí docházet k tomu, aby zřizovatel nevěděl, v jaké situaci se NG nachází, abychom pak koncem roku řešili zásadní problémy,“ má jasno.

„Národní galerii je potřeba hospodářsky a personálně stabilizovat, čímž bude zajištěna kontinuita výstavního programu. Mým hlavním úkolem je zajistit vyrovnaný rozpočet a hospodářskou stabilizaci. Dalším krokem je odpolitizovat Národní galerii od kauzy Fajt. Nezbytné je poslat jasný vzkaz zahraničním partnerům, že Národní galerie Praha je spolehlivým partnerem pro prohlubování další spolupráce,“ dodal pověřený šéf Národní galerie Ivan Morávek.

 

-

Ivan Morávek čelí vzpouře ´české kulturní fronty´, Fajtovi se povedlo aktivizovat řadu známých jmen, která se jednoznačně postavila na jeho stranu. Ostatně, kauza NG stála / nestála křeslo ministra kultury Staňka (Staněk rezignoval, Zeman jeho demisi dosud nepřijal). K tomu je třeba říci, že výběr ČSSD na tuto pozici nebyl zrovna košer - v Poslanecké sněmovně působil Antonín Staněk jako místopředseda Výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, zde na sebe také upozornil návrhem na udělení státní ceny komunistickému básníkovi Karlu Sýsovi, který již za normalizace obdržel titul Zasloužilý umělec od Gustáva Husáka a je znám jako zastánce vystoupení z NATO i sovětského a proruského výkladu dějin, nevyloučil dokonce ani případné ocenění pro Jiřinu Švorcovou nebo jednoho z nejmilitantnějších dogmatiků komunistické ideologie Ivana Skálu… Jinak řečeno, hůř si socdem snad ani vybrat nemohla a z uvedených důvodů byla Staňkova pozice od počátku vratká. A co se týče pověřeného ředitele Morávka, zde je to snad ještě úděsnější, ten je bývalý generální manažer PENAM Slovakia patřící pod holding Agrofert! I když s Fajtem a jeho hospodařením mají, jak jsme zjistili, patrně oba pravdu. K tomu jen poznámka. Tuto vládu sestavoval pes a radila mu kočka; co se NG týče, přidal se i zajíc, co si to hopkal náhodou kolem.

+

Jiří Fajt je je velmi kvalitní historik umění a organizátor uměleckého života, jeho vztah k financím je ale více než laxní. Žije trvale s rodinou v Berlíně a holt počítá v Eurech, takže v tomto Jako ředitel NG zklamal. A zklamal i mnoho zaměstnanců, odborníků z branže, kteří ale nejsou natolik PR zdatní, takže jejich hlas nezazněl. Po NG se o něm vyprávějí doslova hororové storky... Takže věc není zdaleka tak černobílá, když uvážíme jednak fakt, že na jeho působení zde existují dva ostře vyhraněné názory (jen jeden z nich ale zazněl v médiích), druhak, a to je podstatnější, výsledky auditu. Podle mého názoru by měli nyní, což je mimochodem pět minut po dvanácté, veřejně promluvit ti, co dosud mlčeli a jen ve skrytu si na Fajta stěžovali!

-

A ještě jedno mínus přidám. Ředitelskou pracovnu NG ve Šternberském paláci očividně někdy v minulosti navštívil Lord Voldemort, jinak si neumím vysvětlit, jak moc je tento flek začarovaný a jaké budí vášně. To snad nemá mezi velkými českými kulturními institucemi obdobu.    

Vložil: Anička Vančová