Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Václav Klaus jako zachránce raněného „modrého ptáka“? Čtěte, kdo z ODS to chce

09.08.2013
Václav Klaus jako zachránce raněného „modrého ptáka“? Čtěte, kdo z ODS to chce

Foto: Profimedia.cz

Popisek: Václav Klaus

Poslanec Boris Šťastný je přesvědčen, že by vedení ODS mělo požádat exprezidenta Václava Klause o návrat do strany. S Klausem prý už o jeho možném podílu na záchraně české pravice mluví. „Určitě jsem měl vždy z jeho postojů pocit, že má zájem pomoci, že ho situace v ODS velmi trápí," uvedl Šťastný v rozhovoru pro iDnes.cz. Parlamentní listy pátraly, kdo ze spolustraníků jeho názor sdílí...

Rozbitím „stojedničky" dvěma poslanci ODS se podle Šťastného zásadním způsobem prohloubila krize, ve které se strana nachází, a bez jasného impulzu se z toho bude dostávat jen těžko. „Já osobně jsem přesvědčen, že ODS a její vedení, konkrétně výkonná rada, grémium a možná i vedení v jednotlivých regionech a oblastech by se mělo pokusit požádat Václava Klause o návrat do ODS, a to nejméně do pozice čestného předsedy," říká poslanec.

Je prý přesvědčen, že exprezident by garantoval obnovu ideové integrity ODS, o čemž prý s Klausem už dlouhou dobu hovoří.

Není jiná možnost

Klaus sice přímo nikdy neřekl, že má zájem se za určitých okolností do ODS vrátit, ale Šťastný prý měl z jeho postojů pocit, že ho situace v ODS velmi trápí a že by chtěl pomoci k návratu ke kořenům a k politice, na níž ODS vždy stavěla a u jejíhož zrodu Václav Klaus stál.

„Nevidím už jinou vhodnou dobu než tuto, než je právě dnes, kdy požádat Václava Klause o to, aby straně pomohl s její záchranou. Věřím, že si to Občanská demokratická strana na všech úrovních uvědomí," uzavřel toto téma poslanec.

ParlamentníListy.cz oslovily členy ODS, co si myslí o návrhu Šťastného, aby se Václav Klaus stal čestným předsedou či předsedou ODS.

Šéf europoslanců ODS Jan Zahradil míní, že je určitě nutné zlepšit vztahy mezi ODS a Václavem Klausem a je mu vcelku jedno, jakou formou se to stane. „Dlouhodobě jsem stoupencem toho, aby ODS napravila vztahy se svým bývalým předsedou Klausem, které jak za Mirka Topolánka, tak i za Petra Nečase nebyly nijak dobré. Je mi celkem jedno, jakou formou se to udělá. Myslím si, že o post předsedy by ani nestál. Funkce čestného předsedy je na diskusi. Já jsem s Václavem Klausem někdy minulý či předminulý měsíc komunikoval a bylo to velmi milé. A vím, že s ním komunikují i jiní členové ODS a to je naprosto v pořádku. Nicméně toto nás samo o sobě nespasí,“ řekl ParlamentníListům.cz Zahradil.

Zahradil si současně rýpnul do Šťastného, protože poslanec Jan Florián byl stejně jako Šťastný členem ODS Praha 10.

„Když tady s tou iniciativou na záchranu ODS přichází pan poslanec Šťastný, tak považuji za nutné říct, že by nás mimo jiné spasilo i to, kdyby si lidé jako pan poslanec Šťastný místo rozdávaní dobrých rad udělali nejprve pořádek ve svých oblastech, protože to byla ODS Prahy 10, která vyprodukovala a poslala do sněmovny někoho takového, jako byl Florián. To je něco, co se příště nesmí opakovat. Nemůžeme posílat do sněmovny lidi, kteří v rozhodující chvíli podrazí a podkopnou nějaké dohodnuté řešení. A už je jedno, jestli to je z důvodu, že je někdo podplatil, nebo je někdo řídí. Takže bych byl rád, aby Boris Šťastný přispěl k tomu, aby byl pořádek v Praze 10,“ dodal Zahradil.

ODS, má-li přežít, musí projít zásadní viditelnou změnou

„S myšlenkou návratu Václava Klause už koketuji alespoň rok a půl. Podporuji kolegu Šťastného a aktivně se chci podílet na přesvědčování Václava Klause, aby se vrátil. ODS musí totiž znovu zvednout téma ochrany svobody jednotlivce jako zásadní programový princip. Budoucí vývoj ukáže, že to je základní filozofická otázka politiky napravo od středu. Právě v tomto smyslu může Václav Klaus ODS velmi pomoci,“ myslí si poslanec ODS Walter Bartoš.

„Vedení ODS šlo středečnímu debaklu ve sněmovně při hlasování o vládě Jiřího Rusnoka po celé měsíce, ne-li léta naproti. V kombinaci s chybnou vládní hospodářskou a daňovou politikou a s podporou kroků vedoucích k proměně parlamentní demokracie v demokracii přímou, výbušnost v ODS dosáhla kritické meze. ODS, má-li přežít, musí projít zásadní viditelnou změnou. Návrat Václava Klause jednou z takových změn je. Ale nesmí to být změna jediná. A nejen personální,“ řekl redakci europoslanec Ivo Strejček.

Senátor Milan Pešák souhlasí se Šťastným: „Byť krize ODS je menší, než je mediálně prezentováno, Václav Klaus je výjimečná osobnost a státník, který pro ODS hodně udělal a byl by jí prospěšný i dnes. Že se ODS chovala tak, že se Václav Klaus vzdal čestného předsednictví, považuji dodnes za jednu z jejích největších chyb.“

Jestli se Klausovi bude vůbec chtít...

„Souhlasím s Borisem v tom, že současná situace, do které ODS domanévrovala pod vedením svého posledního řádně zvoleného předsedy, je taková, že nyní se už bez předsedy, který by měl schopnost mít nějakou srozumitelnou a jasně zformulovanou vizi, měl schopnost vést, inspirovat a sjednocovat stejně smýšlející lidi, bez předsedy, který by měl charisma a alespoň elementární věrohodnost a konečně i bez předsedy, který by nebyl buď zcela ve vleku svého pubertálního a hamižného chlapce a nebo svého ambiciózního panovačného děvčete, se do nějaké významnější politické role bude vracet jen těžko,“ řekl poslanec Aleš Rádl.

„Václav Klaus by se nepochybně na roli takového předsedy hodil, ale nevím, jestli se mu při pohledu na to, kam až jsme se teď lidsky i programově dostali, chce takovou misi přijímat a taky nevím, kdo a jak by ho o něco takového měl žádat, aby to mělo nějakou smysluplnou vážnost,“ dodal Rádl.  

„Je-li Václav Klaus bůh, tak ano. Protože už jenom nějaký bůh může zachránit v nadcházejících volbách celou českou pravici, nejenom ODS, a tím zabránit nástupu socialistů a komunistů k moci. Z dlouhodobého hlediska je jedinou šancí pro přežití ODS návrat ke skutečným kořenům. Jsem si vědom, že to může znít jako otřepané klišé, ale pokud nemá ODS dopadnout jako ODA či Unie svobody, musí se vrátit k idejím vtěleným Václavem Klausem do slavných Poděbradských artikulů: Nezadlužené budoucnosti s nízkými daněmi, malému levnému státu bez nesmyslné byrokracie, sociálnímu a zdravotnímu systému postavenému na solidaritě zodpovědných a hlavně k nedotknutelnosti soukromí a ochraně občanských svobod. Jaká v tomto příběhu má být role Václava Klause, nevím, záleží to určitě hlavně na něm a vedení ODS, ale jsem přesvědčen podobně jako poslanec Šťastný a řada dalších, že členská základna i zbytek našich voličů po tom čím dál víc volají,“ uvedl poslanec Pavel Bém.

Je nejvyšší čas na návrat Václava Klause do čela ODS

„Víc pokazit v ODS už to snad nelze, i když každý den mám pocit, že někdo sype pepř do krvácející rány. Zkusit by se to s Václavem Klausem mohlo. Je to jedna z možných variant, jak se pokusit zvednout z hrobu,“ míní senátor za ODS Zdeněk Schwarz.

„Je nejvyšší čas na návrat Václava Klause do čela ODS. Čím dříve se vrátí, tím lépe pro republiku i pro ODS,“ říká europoslanec Hynek Fajmon.

„Role Václava Klause v boji o záchranu a udržení liberálně-konzervativních hodnot v české občanské společnosti se mě jeví z personálního hlediska jako velmi žádoucí, nezbytná a nakonec i logická,“ uvedl předseda ODS ve Zlínském kraji Libor Lukáš.

Podmínka nutná, nikoli dostačující

„Ano. Pro renovaci a budoucí úspěch ODS je spolupráce se zakladatelem této strany a tím, kdo položil její hodnotové a principiální základy, nezbytná. Nezbytná neznamená na druhé straně dostačující. Projevit enormní úsilí musí rovněž členská základna, a to především na regionální úrovni. Její kvalita v jednotlivých regionech je v současnosti jednou z mála deviz, se kterými ODS nyní disponuje. I ta musí projevit hlasitou poptávku, že si změny přeje, následně se na nich podílet a snažit se je prosadit,“ míní člen Výkonné rady ODS Jan Skopeček.

„Boris Šťastný má pravdu,“ reagoval krátce poslanec David Vodrážka.

„Pana prezidenta Václava Klause jsem si vždy velmi vážil a vážím dodnes, a to historicky ve všech jeho politických pozicích. ODS, kterou jako předseda od počátku vedl a vybudoval v nejsilnější a nejrespektovanější pravicovou stranu, je nyní na existenční křižovatce. Nejsem si ale jist, jestli by hned v této fázi měla kohokoli z venku žadonit o záchranu. Měla by se nejdříve sama vnitřně očistit a zbavit personálního odpadu, jako jsou Florián a Úlehla. Pan prezident Klaus určitě sám vyhodnotí situaci a pokud sám uzná za vhodné a potřebné ODS poskytnout pomoc, určitě tak učiní sám a vlastní iniciativou. Já bych ho v této chvíli nežádal,“ říká poslanec Pavel Svoboda. 

„Zatím si o tom nic nemyslím,“ usmíval se poslanec David Šeich. „Od pana Šťastného jsem něco takového čekal,“ reagoval místopředseda ODS v Plzeňském kraji Roman Jurečko.

Těch ran ODS už dostala více, než si snad zaslouží

Ne všichni v ODS jsou ale z myšlenky, že by Klaus stanul v čele ODS, nadšeni. „Mám odlišný názor. Václav Klaus se s námi rozešel a dle mého si dokážeme pomoci. Jen nás musí opustit lidé, kteří nechápou, že být členem politické strany znamená používat rozum a uctívat většinový názor. Jen bezohlední jednají jako někteří ve středu,“ řekl místopředseda Senátu a šéf ODS v Libereckém kraji Přemysl Sobotka.

„Neposlouchám a nečtu, co říká tento kolega. Neberu ho vážně,“ reagovala na Borise Šťastného poslankyně Lenka Kohoutová.

„Jen to ne. Těch ran ODS už dostala více, než si snad zaslouží,“ odmítla poslankyně Jaroslava Wenigerová Klause v čele ODS.

Václav Klaus založil ODS a byl jejím předsedou od 21. dubna 1991 do prosince 2002. Pak se stal čestným předsedou strany a 6. prosince 2008 se na 19. kongresu ODS v pražských Vysočanech této funkce vzdal.

Lukáš Petřík, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ');! Těšíme se na ně.

 

Vložil: Anička Vančová