Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Co zaujalo Jiřího Macků

Co zaujalo Jiřího Macků

Každou středu i neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Týden v kultuře

Týden v kultuře

Nejen knížky, i ´živá´ kultura nás zajímá. Aneb Pavel Přeučil každé pondělí

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturního redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

S poutníkem za Bílou paní

S poutníkem za Bílou paní

Strašidla pro víkendy i všední den. Kde? No přeci na hradech a zámcích

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak si český premiér s moderátorem ČT udělali navzájem dobře. Kolotoč lží se točí dál

02.06.2019
Kterak si český premiér s moderátorem ČT udělali navzájem dobře. Kolotoč lží se točí dál

Autor: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, premiér ČR a oligarcha

Výbušný audit Evropské komise předběžně konstatuje, že se český premiér ocitl ve vážném střetu zájmů a náš stát bude muset s velkou mírou pravděpodobnosti vracet zpět stovky milionů, které získal prostřednictvím evropských dotací Babišův holding Agrofert. Jakkoliv je za hlavního viníka obřího skandálu považován český premiér, zásadní spoluvinu na celé kauze nesou také české i evropské kontrolní orgány, které trestuhodně zanedbaly svoje povinnosti. A do značné míry rovněž média.

Ta totiž často kritické výtky vůči Babišovi odráží argumentem, že mu voliči dali ve volbách nejvíce hlasů. Politikovi, podezřelému z dotačních podvodů a trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie, navíc poskytují velkorysý prostor k šíření dezinformací a útoků na opozici či novináře a prezentují ho v co nejlepším světle. O tom, že to má nemalý dopad na voliče, vůbec nelze pochybovat.

Vrtěti psem

V uplynulém týdnu signalizovaly zpravodajské a publicistické pořady České televize a Českého rozhlasu, že se na české politické scéně stane něco mimořádného a to především s ohledem na fakt, že v nich premiér Babiš získal mnohaminutový prostor. Ve čtvrtek, tedy v předvečer, kdy „tajný audit“ explodoval, se objevil v pořadu ČT24 Události, komentáře. K dispozici měl téměř dvě třetiny (!) vysílacího času bez jakékoliv oponentury, jak to v tomto formátu bývá obvyklé.

Zpovídal ho vlídný a usměvavý moderátor Michal Kubal, který ho většinou hladil po srsti (i když se Babiš například o mezinárodní organizaci Transparency International vyjadřoval jako o „zkorumpované neziskovce“). To mu ovšem nebránilo v tom, aby se mu závěry TI najednou nehodily v případě odvolání generálního ředitele Národní galerie.

Zvládli to dobře?

Také premiér (nejspíše usměrněný radami svých spin doktorů), se tentokrát stylizoval do role usměvavého a vlídného, dobrácky působícího chlapíka. V první části se věnoval výměně na postu ministra kultury a tvrdil, že se v této záležitosti bude chovat korektně. Pochválil jak bývalého ředitele Národní galerie Fajta, tak ministra kultury Staňka a dokonce připustil, že na tuto kauzu existuje vícero názorů. A když kritizoval opozici, činil tak překvapivě krotce. Podobně vstřícně hodnotil i aktuální přestřelku mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou kvůli penězům, chybějícím v rozpočtu na sociální služby.

Pak Kubal odvedl řeč na průšvih na dálnici D1, kterou tentokrát ucpal konvoj americké armády. Babiš se pochlubil, že společně se svými ministry konvoj vyhnal: „Myslím, že jsme to zvládli celkem dobře,“ uvedl poté, co na prokleté dálnici čekali řidiči několik hodin, a diváky ujišťoval: „Samozřejmě, že příště si na to dáme ještě větší pozor.“

Každý děláme chyby

Teprve v okamžiku, kdy začal hovořit o výsledcích voleb do Evropského parlamentu, už Babiš vypadl z role sympaťáka a poněkud přitvrdil. Veřejnoprávní obrazovku využil k tomu, aby opět obvinil většinu médií, že před volbami vysílala různé lživé informace o něm a o jeho hnutí. Kubal se neodvážil zeptat, zda by mohl uvést nějaký konkrétní příklad, jak to činí obvykle v případě jiných hostů. A na velmi vážné problémy, jimž český premiér čelí, řeč nedošla vůbec.

Aby byl premiér představen v co nejlepším světle, Kubal se ho ještě zeptal na bezvýznamný incident na palubě letadla, s nímž premiér letěl do Bruselu. Člen jeho ochranky omylem vystřelil ze své pistole, ale Babiš to přešel velkoryse: „Každý děláme chyby,“ zakončil svoje sólo na ČT 24 s úsměvem.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace