Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kterak si český premiér s moderátorem ČT udělali navzájem dobře. Kolotoč lží se točí dál

02.06.2019
Kterak si český premiér s moderátorem ČT udělali navzájem dobře. Kolotoč lží se točí dál

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš, premiér ČR a oligarcha

Výbušný audit Evropské komise předběžně konstatuje, že se český premiér ocitl ve vážném střetu zájmů a náš stát bude muset s velkou mírou pravděpodobnosti vracet zpět stovky milionů, které získal prostřednictvím evropských dotací Babišův holding Agrofert. Jakkoliv je za hlavního viníka obřího skandálu považován český premiér, zásadní spoluvinu na celé kauze nesou také české i evropské kontrolní orgány, které trestuhodně zanedbaly svoje povinnosti. A do značné míry rovněž média.

Ta totiž často kritické výtky vůči Babišovi odráží argumentem, že mu voliči dali ve volbách nejvíce hlasů. Politikovi, podezřelému z dotačních podvodů a trestného činu poškozování finančních zájmů Evropské unie, navíc poskytují velkorysý prostor k šíření dezinformací a útoků na opozici či novináře a prezentují ho v co nejlepším světle. O tom, že to má nemalý dopad na voliče, vůbec nelze pochybovat.

Vrtěti psem

V uplynulém týdnu signalizovaly zpravodajské a publicistické pořady České televize a Českého rozhlasu, že se na české politické scéně stane něco mimořádného a to především s ohledem na fakt, že v nich premiér Babiš získal mnohaminutový prostor. Ve čtvrtek, tedy v předvečer, kdy „tajný audit“ explodoval, se objevil v pořadu ČT24 Události, komentáře. K dispozici měl téměř dvě třetiny (!) vysílacího času bez jakékoliv oponentury, jak to v tomto formátu bývá obvyklé.

Zpovídal ho vlídný a usměvavý moderátor Michal Kubal, který ho většinou hladil po srsti (i když se Babiš například o mezinárodní organizaci Transparency International vyjadřoval jako o „zkorumpované neziskovce“). To mu ovšem nebránilo v tom, aby se mu závěry TI najednou nehodily v případě odvolání generálního ředitele Národní galerie.

Zvládli to dobře?

Také premiér (nejspíše usměrněný radami svých spin doktorů), se tentokrát stylizoval do role usměvavého a vlídného, dobrácky působícího chlapíka. V první části se věnoval výměně na postu ministra kultury a tvrdil, že se v této záležitosti bude chovat korektně. Pochválil jak bývalého ředitele Národní galerie Fajta, tak ministra kultury Staňka a dokonce připustil, že na tuto kauzu existuje vícero názorů. A když kritizoval opozici, činil tak překvapivě krotce. Podobně vstřícně hodnotil i aktuální přestřelku mezi ministryní financí Alenou Schillerovou a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou kvůli penězům, chybějícím v rozpočtu na sociální služby.

Pak Kubal odvedl řeč na průšvih na dálnici D1, kterou tentokrát ucpal konvoj americké armády. Babiš se pochlubil, že společně se svými ministry konvoj vyhnal: „Myslím, že jsme to zvládli celkem dobře,“ uvedl poté, co na prokleté dálnici čekali řidiči několik hodin, a diváky ujišťoval: „Samozřejmě, že příště si na to dáme ještě větší pozor.“

Každý děláme chyby

Teprve v okamžiku, kdy začal hovořit o výsledcích voleb do Evropského parlamentu, už Babiš vypadl z role sympaťáka a poněkud přitvrdil. Veřejnoprávní obrazovku využil k tomu, aby opět obvinil většinu médií, že před volbami vysílala různé lživé informace o něm a o jeho hnutí. Kubal se neodvážil zeptat, zda by mohl uvést nějaký konkrétní příklad, jak to činí obvykle v případě jiných hostů. A na velmi vážné problémy, jimž český premiér čelí, řeč nedošla vůbec.

Aby byl premiér představen v co nejlepším světle, Kubal se ho ještě zeptal na bezvýznamný incident na palubě letadla, s nímž premiér letěl do Bruselu. Člen jeho ochranky omylem vystřelil ze své pistole, ale Babiš to přešel velkoryse: „Každý děláme chyby,“ zakončil svoje sólo na ČT 24 s úsměvem.

Vložil: Adéla Hofmanová