Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelný projev premiéra natočil Seznam. Tak jak je to s tou řepkou? Mají ji včely rády? Nový Jakeš promluvil…

01.06.2019
Neuvěřitelný projev premiéra natočil Seznam. Tak jak je to s tou řepkou? Mají ji včely rády? Nový Jakeš promluvil…

Foto: Facebook

Popisek: My v Čechách máme rádi přírodu, my máme obrovský program na vodu, my chceme zasadit deset milionů listnáčů, kůrovec nám žere lesy, my chceme znovu motýle, a ty včely mají rádi tu řepku... Zlatá slova premiéra Babiše

Podobně, jako se dvojí kvalita potravin stala tématem politických soubojů nejvyššího kalibru, dostala se mezi ně i nebohá řepka. A jak už to u nás chodí, výsledkem je exploze zcela protichůdných informací a názorů, a veřejnost je opět zmatená. Paradoxně to jsou sympatie i antipatie k tomu či onomu politikovi, co rozhoduje o tom, jak tuto žlutou rostlinu vnímáme.

Do jak absurdních rozměrů se spory kolem řepky rozrostly, nejlépe dokazuje aktuální video, kolující po vlastech českých. Premiér Babiš na něm hovoří o řepce takovým způsobem, že ho někteří komentátoři srovnávají s legendárním projevem Milouše Jakeše na Červeném hrádku s jeho ´bojlery/ brojlery´. Zachytilo českého premiéra na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

My máme rádi přírodu, my chceme motýle

Jak české, tak německé podnikatele, se český premiér snažil přesvědčit, že v Česku máme rádi přírodu: „My v Čechách máme rádi přírodu, my máme obrovský program na vodu, my chceme zasadit deset milionů listnáčů, kůrovec nám žere lesy, my chceme znovu motýle, a ty včely mají rádi tu řepku, můžou si novináři kecat, co chtějí. Mají, je to pravda. Já jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě.“ Jeden z čtenářů na sociálních sítích v návaznosti na neuvěřitelný Babišův projev napsal: „Jo, včely mají rády řepku, ale ne nadívanou pesticidy, kdy po nich umírají celá včelstva.“

Cílená manipulace

Andrej Babiš si mistrovsky osvojil pravidla propagandy. Připomeňme, že jde o osvědčený způsob manipulace s veřejným míněním tak, aby byly vyvolány či zesíleny určité postoje a naopak některé potlačovány. Vůbec nelze polemizovat s tím, že včely mají rády řepku a další kvetoucí rostliny. Jenže problém je v tom, že nemají rády pesticidy. Podle odborníků loni v Česku kvůli otravě z pesticidů uhynulo přes 130 včelstev a jejich počet se dramaticky snižuje. Zatímco český premiér tento fatální problém zlehčuje a zkresluje, v sousedním Bavorsku se kvůli úhynu včel konají masové demonstrace.

Petice na záchranu včel již podepsaly téměř dva miliony Němců a stala se tak nejmasovější akcí v novodobých dějinách Německa! Signatáři této petice mimo jiné žádají méně chemie a usilují o to, aby se v Německu hospodařilo ekologicky všude nebo alespoň na větší rozloze než nyní. Záchrana včel se tak stala ostře sledovaným celostátním tématem, zatímco tuzemští politici doma i v EU bojují za „lepší“ čokoládovou pomazánku a konzervy.

Desetkrát za rok!

Řepka je krásná a užitečná rostlina. A právě fakt, že ji mají rády včely, na ni má fatální dopad, podobně jako různé virové nákazy. Její pěstování totiž vyžaduje hnojení a masivní využívání pesticidů. Na každý hektar jde o značné množství potencionálně nebezpečných látek. „Největší vadu řepky vidím v tom, že se tak extrémně chemizuje, stříká se až desetkrát (!) za rok,“ upozorňuje přírodovědec Jakub Hruška a uvádí také, že se navíc půda při pěstování řepky velmi vyčerpává.

Podle něj je právě řepka symbolem intenzívního a nešetrného zemědělství. O tom ale premiér Babiš mlčí, odvádí pozornost jiným směrem a ještě obviňuje novináře. A jistě ne náhodou. Firmy koncernu Agrofert (které zaparkoval do svěřenského fondu) nejen řepku pěstují, ale produkují i hnojiva, pesticidy a herbicidy.

Hnojení a pesticidy!

A ještě něco. Čeští politici si zvykli ze všeho obviňovat novináře, samozřejmě pouze ty, kteří je neadorují. Také já jsem to kvůli řepce pořádně schytala. Jistá čtenářka Z.B. z Prahy mi velmi hrubě vyčinila, protože jsem ji prý vytočila tím, že píšu bláboly, když jsem napsala, že řepka vyžaduje masivní hnojení pesticidy. Z textu přitom vypadla pouze spojka ‘a‘ (tedy masivní hnojení a pesticidy). Poučovala mě, že hnojiva neobsahují pesticidy. Ano, má pravdu, jenže obsahují jiné škodlivé látky, fatálně poškozující životní prostředí. A včely doplácejí i na ně. Průmyslová zemědělská produkce, jejímž cílem je dosáhnout co nejvyšší zisky na úkor lidí i užitečných živočichů, včelí populaci výrazně oslabuje. Negativní roli přitom hrají jak chemická hnojiva, tak pesticidy.

Vložil: Adéla Hofmanová