Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neuvěřitelný projev premiéra natočil Seznam. Tak jak je to s tou řepkou? Mají ji včely rády? Nový Jakeš promluvil…

01.06.2019
Neuvěřitelný projev premiéra natočil Seznam. Tak jak je to s tou řepkou? Mají ji včely rády? Nový Jakeš promluvil…

Foto: Facebook

Popisek: My v Čechách máme rádi přírodu, my máme obrovský program na vodu, my chceme zasadit deset milionů listnáčů, kůrovec nám žere lesy, my chceme znovu motýle, a ty včely mají rádi tu řepku... Zlatá slova premiéra Babiše

Podobně, jako se dvojí kvalita potravin stala tématem politických soubojů nejvyššího kalibru, dostala se mezi ně i nebohá řepka. A jak už to u nás chodí, výsledkem je exploze zcela protichůdných informací a názorů, a veřejnost je opět zmatená. Paradoxně to jsou sympatie i antipatie k tomu či onomu politikovi, co rozhoduje o tom, jak tuto žlutou rostlinu vnímáme.

Do jak absurdních rozměrů se spory kolem řepky rozrostly, nejlépe dokazuje aktuální video, kolující po vlastech českých. Premiér Babiš na něm hovoří o řepce takovým způsobem, že ho někteří komentátoři srovnávají s legendárním projevem Milouše Jakeše na Červeném hrádku s jeho ´bojlery/ brojlery´. Zachytilo českého premiéra na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

My máme rádi přírodu, my chceme motýle

Jak české, tak německé podnikatele, se český premiér snažil přesvědčit, že v Česku máme rádi přírodu: „My v Čechách máme rádi přírodu, my máme obrovský program na vodu, my chceme zasadit deset milionů listnáčů, kůrovec nám žere lesy, my chceme znovu motýle, a ty včely mají rádi tu řepku, můžou si novináři kecat, co chtějí. Mají, je to pravda. Já jsem byl v Lysé nad Labem na výstavě.“ Jeden z čtenářů na sociálních sítích v návaznosti na neuvěřitelný Babišův projev napsal: „Jo, včely mají rády řepku, ale ne nadívanou pesticidy, kdy po nich umírají celá včelstva.“

Cílená manipulace

Andrej Babiš si mistrovsky osvojil pravidla propagandy. Připomeňme, že jde o osvědčený způsob manipulace s veřejným míněním tak, aby byly vyvolány či zesíleny určité postoje a naopak některé potlačovány. Vůbec nelze polemizovat s tím, že včely mají rády řepku a další kvetoucí rostliny. Jenže problém je v tom, že nemají rády pesticidy. Podle odborníků loni v Česku kvůli otravě z pesticidů uhynulo přes 130 včelstev a jejich počet se dramaticky snižuje. Zatímco český premiér tento fatální problém zlehčuje a zkresluje, v sousedním Bavorsku se kvůli úhynu včel konají masové demonstrace.

Petice na záchranu včel již podepsaly téměř dva miliony Němců a stala se tak nejmasovější akcí v novodobých dějinách Německa! Signatáři této petice mimo jiné žádají méně chemie a usilují o to, aby se v Německu hospodařilo ekologicky všude nebo alespoň na větší rozloze než nyní. Záchrana včel se tak stala ostře sledovaným celostátním tématem, zatímco tuzemští politici doma i v EU bojují za „lepší“ čokoládovou pomazánku a konzervy.

Desetkrát za rok!

Řepka je krásná a užitečná rostlina. A právě fakt, že ji mají rády včely, na ni má fatální dopad, podobně jako různé virové nákazy. Její pěstování totiž vyžaduje hnojení a masivní využívání pesticidů. Na každý hektar jde o značné množství potencionálně nebezpečných látek. „Největší vadu řepky vidím v tom, že se tak extrémně chemizuje, stříká se až desetkrát (!) za rok,“ upozorňuje přírodovědec Jakub Hruška a uvádí také, že se navíc půda při pěstování řepky velmi vyčerpává.

Podle něj je právě řepka symbolem intenzívního a nešetrného zemědělství. O tom ale premiér Babiš mlčí, odvádí pozornost jiným směrem a ještě obviňuje novináře. A jistě ne náhodou. Firmy koncernu Agrofert (které zaparkoval do svěřenského fondu) nejen řepku pěstují, ale produkují i hnojiva, pesticidy a herbicidy.

Hnojení a pesticidy!

A ještě něco. Čeští politici si zvykli ze všeho obviňovat novináře, samozřejmě pouze ty, kteří je neadorují. Také já jsem to kvůli řepce pořádně schytala. Jistá čtenářka Z.B. z Prahy mi velmi hrubě vyčinila, protože jsem ji prý vytočila tím, že píšu bláboly, když jsem napsala, že řepka vyžaduje masivní hnojení pesticidy. Z textu přitom vypadla pouze spojka ‘a‘ (tedy masivní hnojení a pesticidy). Poučovala mě, že hnojiva neobsahují pesticidy. Ano, má pravdu, jenže obsahují jiné škodlivé látky, fatálně poškozující životní prostředí. A včely doplácejí i na ně. Průmyslová zemědělská produkce, jejímž cílem je dosáhnout co nejvyšší zisky na úkor lidí i užitečných živočichů, včelí populaci výrazně oslabuje. Negativní roli přitom hrají jak chemická hnojiva, tak pesticidy.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace