Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Kalousek a Pospíšil po sobě pálí, v topce bojují dvě frakce. Na život a na smrt, tu politickou. Přečetli jsme

31.05.2019
Kalousek a Pospíšil po sobě pálí, v topce bojují dvě frakce. Na život a na smrt, tu politickou. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Naposledy spolu, alespoň tedy na fotce: Jiří Pospíšil a Miroslav Kalousek 17. listopadu 2018 na Národce s pugéty (uprostřed poslankyně Pekarová Adamová). Od té doby už je na FB TOP 09 jen Pospíšil a jeho parta...

Přestože TOP 09 v koalici se STAN dokázala získat v Evropském parlamentu tři křesla, prognózy katastrofy ve sněmovních volbách vyvolávají ve straně nervozitu. Ta se ventiluje především spory mezi současným vedením kolem Jiřího Pospíšila a lidmi kolem bývalého předsedy Miroslava Kalouska. Ten se do Pospíšila pustil na Twitteru jen pár minut po skončení eurovoleb a odpálil tím rozsáhlejší přestřelku, jež napovídá, jak narušené vztahy v současnosti v topce asi panují a jak sevřené půlky má její vedení...

Jak popisuje MF DNES, když se v neděli večer čekalo na volební výsledky, ve štábu strany byli Pospíšilovi lidé, zatímco Kalousek si s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem, se kterým stranu před deseti lety zakládal, dělal soukromou party v proslulé kavárně Mlýnská.

Výsledky měly pro Pospíšila hořkosladkou chuť. Strana zvyklá v poslední době na zisky těsně nad pětiprocentní hranicí získala v koalici 11 procent a tři křesla. Jedno z nich on sám. Jenže nejúspěšnějším kandidátem, jenž díky preferenčním kroužkům přeskákal všechny, byl Luděk Niedermaier, který jednoznačně patří do ´Kalouskovy frakce´.

Pospíšil křečkuje funkce

V pondělí spor propukl naplno, když Kalousek novinářům řekl, že „není možné skloubit pozici europoslance a předsedy strany“. Pospíšil přejíždí mezi Bruselem, Štrasburkem a Prahou, kde je navíc členem zastupitelstva a účastníkem koaličních porad. Kromě toho se nevzdal svých aktivit v Muzeu Kampa.

Pospíšil však kritiku odmítá: „Říká se tomu syndrom bývalých předsedů, kteří neunesou, že už nejsou předsedy,“ vzkázal Kalouskovi. Jak poznamenala MF DNES, tato výměna může být výkopem předvolební kampaně na předsedu strany, topka má totiž letos volební sjezd, kde bude Pospíšil svou funkci obhajovat.

Lidé z vedení strany, Pospíšilovi spojenci, stojí dle očekávání spíše na jeho straně. Pro Kalouska prý měli spíše slova shovívavosti a soucitu. Tedy navenek. V rámci stranických orgánů se prý oficiální cestou řeší, proč oba bývalí předsedové strany nebyli přítomni ve volebním štábu. Karel Schwarzenberg prostě vzkázal, že dal přednost soukromé akci a že během večera Miroslav Kalousek na Twitteru čile ostřeloval Pospíšilovo vedení, prý netuší.

Kalousek by měl podle Polčáka taktně mlčet

Kalousek mimo jiné publikoval gratulaci Luďku Niedermaierovi, ve které ocenil, že „voliči (na rozdíl od stranických orgánů) dávají přednost kompetenci a pracovitosti“. Pospíšila rozčílila hlavně zmínka o pracovitosti a začal se ohánět statistikou, že on byl třetí nejčastěji vystupující poslanec a účast na hlasování měl 85 procent. A nakonec se pochválil, že když stranu od Kalouska přebíral, měla preference těsně nad pěti procenty, zatímco teď udělala téměř dvanáct.

Na svou podporu zmobilizoval i STAN, který za Kalouska vypověděl dosavadní spolupráci, a teď má prý s Pospíšilovým vedením dobré vztahy. Europoslanec STAN Stanislav Polčák vzkázal: „Miroslav Kalousek by měl taktně mlčet. On akorát uměl všechny partnery odehnat“.

 

+

V eurovolbách slezla na chvíli TOP 09 hrobníkovi z lopaty. Proč? Pokud pro eurooptimisticky naladěné voliče byli Piráti příliš (moc dredů předsedy Bartoše, moc řečí o svobodě internetu a ta legalizace konopí, ´mámo, to je ňáký divný, tahle parta´), ad hoc koalice s názvem Spojenci pro Evropu, v níž kandidovala topka s podporou Zelených, LESa (Bursík a jeho partička – pozn. red.) a regionálních partnerů spolu se STAN, byla vlastně to jediné, co jim na volebním lístku zbylo, snad kromě uskupení HLAS Pavla Teličky (o něm ještě bude řeč)… Tato strana, která v roce 2010 vzbudila v občanech velké naděje na lepší, pracovitější, věcnější a nepapalášskou politiku, od té doby jen a jen zklamává. Své koaliční partnery, své členy i nečleny, své voliče. Natolik, že se v posledních cca dvou letech pohybuje na hranici pěti procent, pod nimiž je poslanecká sněmovna ČR jen nedostižným snem.  

-

Jak už bylo řečeno, TOP 09 je velkým zklamáním. Obzvláště v době svého vládního angažmá předvedla větší než malou míru neschopnosti, tím míním hlavně ´nejlepšího ministra financí v Evropě´ Miroslava Kalouska; o odéru korupce kolem tandemu exministr Drábek a ´jeho ´ Šiška ani nemluvě. Takže šéfové obou aktuálně znepřátelených frakcí mají pravdu svatou. Kalousek, který si chudák dodnes myslí, jak skvělým šéfem financí byl, přestože mu pro to chybí byť i špetka talentu a ´čuchu´ pro byznys a peníze, takže kvůli pilné četbě světového ekonomického tisku o řecké krizi přiškrtil českou ekonomiku natolik, že se z toho pomalu dostává až teď (navzdory dalšímu ´vynikajícímu´ ministru financí a premiéru Babišovi), je bezesporu zhrzený expředseda. Dvojnásobný, mimochodem, předsedoval i u lidovců. A současný předseda Pospíšil je nevýrazný politik bez vize a nápadu, omílající prázdné fráze, zato s větší než malou schopností těm lepším okopávat kotníky (viz jeho angažmá na pražském magistrátu). Ještě jedno zvládá výborně – křečkovat dobře placené funkce. Co se jeho minulého - a bohužel i budoucího - angažmá v europarlamentu týče, to pěkně popsal Petr Ježek z HLASu v rozhovoru pro Info.cz. „Je už po volbách, tak to mohu říct méně diplomaticky. S kolegou Teličkou jsme v Evropském parlamentu během posledních pěti let získali řadu významných funkcí včetně místopředsedy frakce nebo Evropského parlamentu, předsedy výboru či předsedy zahraniční delegace, koordinátora a vice koordinátora frakce ve výboru. To není málo. Pokud byste se podívali na kandidátku TOP 09/STAN, tak jejich první dvojice kandidátů (Jiří Pospíšil a Stanislav Polčák - pozn. red.) ničeho takového nedosáhla. Další zásadní věc představují tzv. trialogy, tedy jednání mezi institucemi EU v konečné fázi legislativního procesu v EU, kde zastupujete svou frakci. Na mém kontě jich je 75, zatímco první dva kolegové z kandidátky Spojenců mají dohromady nula. Ve srovnání hodnocení aktivity europoslanců podle MEP Ranking kolega Telička vychází jako 4. nejlépe hodnocený poslanec z celého europarlamentu, respektive první europoslanec z ČR. Kolegové z prvních dvou míst kandidátky TOP 09/STAN jsou mezi českými naopak úplně na konci spolu se sociálnědemokratickým poslancem Janem Kellerem a dalšími dvěma europoslanci, kteří tam byli jen část mandátu,“ vysvětlil redaktorce, proč se HLAS nepřidal na kandidátku Spojenců.

+

Takže pravdu mají oba, Kalousek i Pospíšil. Jeden je totiž za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. Proč zde ale přidávám jedno plus? Protože nudný a špatný politik Pospíšil, toho bych klidně poslala na smetiště dějin či do správní rady Muzea Kampa, nebo kam mu libo, zato Kalouska bych nechala, za předpokladu, že ho nebudu muset volit já, v českém parlamentu. Ač prý chlastá jak carský důstojník, je natolik kvalitní a vtipný rétor, že jeho výstupy za sněmovním pultíkem jsou nezapomenutelné…  

Vložil: Anička Vančová