Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak kdo vlastně vyhrál? Pravda a láska nad lží a nenávistí, nebo žaludek nad srdcem? Kudy vede cesta k českému voliči?

30.05.2019
Tak kdo vlastně vyhrál? Pravda a láska nad lží a nenávistí, nebo žaludek nad srdcem? Kudy vede cesta k českému voliči?

Foto: Facebook

Popisek: Jak sám sebe vidí Jiří Ovčáček? Dle fota z jeho Facebooku coby konzervativního gentlemana se státnickým rozhledem :-)

Kdo sleduje různá média a sociální sítě, nestačí se divit, jak různě jsou prezentovány výsledky voleb do Evropského parlamentu v Česku. Podle mluvčího prezidenta Ovčáčka u nás konečně zvítězila pravda a láska, podle známého komentátora spíše žaludek nad srdcem. Vzhledem k tomu, že média i politici vnutili voličům pocit, že nejdůležitější problémem v EU je dvojí kvalita potravin, nejspíše platí to druhé.

Je mimo jakoukoliv pochybnost, že se oficiálním, českým vítězem voleb do Evropského parlamentu stalo hnutí ANO 2011. Zatímco jeho šéf Andrej Babiš mluví o fantastickém úspěchu, většina komentátorů se shoduje, že dvacet jedna procent, které jeho hnutí získalo, je pro Babiše spíše zklamáním. Na základě předvolebních výzkumů, které mu dávaly kolem třiceti procent či více, se nelze divit. Nemluvě o tom, že s ohledem na třetinovou účast preferovalo ANO pouze necelých sedm procent všech oprávněných voličů. A to opravdu není žádná velká sláva. Ale stejně tak byli zklamaní Piráti i ODS. Také jim předvolební výzkumy slibovaly lepší výsledky. Jediný, kdo to určité zklamání přiznal, byl šéf Pirátů Ivan Bartoš.

 

Nehorázný mluvčí

Od mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka lze čekat opravdu cokoliv, ale to, co si dovolil v reakci na výsledky voleb, je už opravdu nehorázné. Úředníček, jenž podle mediálních odborníků neustále porušuje důstojnost nejvyšší politické funkce v zemi, na svůj Facebook napsal, že děkuje všem, kdo vyslyšeli jeho (!) výzvu a šli k volbám do Evropského parlamentu. A beze studu dodal: „Právě díky volební účasti utrpěla porážku nenávist z Václaváku.“ Samolibý poštěkávač, jenž se na svém profilu stylizuje do role samotného prezidenta, nejspíš neumí ani počítat, nebo chce odklonit fakt, že v eurovolbách převálcovaly opoziční síly strany vládnoucí koalice, a to velmi výrazně. Zatímco ANO získalo šest mandátů, ČSSD žádný a KSČM (s jejíž podporou se menšinová vláda stále drží u moci) jediný, opoziční strany vybojovaly 14 mandátů. Poměr je tedy 7:14. A pokud někdo zastává názor, že SPD není opozice a nepočítá její dva mandáty, přesto jde o poměr 7:12 ve prospěch opozice.

 

Šašek z Hradu

Naštěstí to Ovčáček od veřejnosti pořádně schytal a sklidil posměch za to, že si hraje na státníka. Lidé mu v reakci na jeho drzost vytýkají, že nenávist šíří akorát tak on. Jeden z nich výhru koaličních subjektů tvrdě pojmenoval následovně: „Populisté z ANO 6 mandátů, zločinecká KSČM 1 mandát, extrémisté z SPD 2 mandáty.“ A další zase vtipkují: „Ty seš šašek, úředníčku.“ (Samozřejmě, jako vždy nezmiňujeme vulgární reakce, které si ovšem šašek z Hradu za své provokace zaslouží).

 

Jako by Ovčáčkovi jeho Facebook nestačil, perlil ještě na svém webu Svobodný názor, na němž uvedl, že občané v této zemi ve svobodných a demokratických volbách jasně vzkázali, že ulice v této zemi nemá rozhodovat a s cynickou drzostí dodal: „Ano, není nadsázkou prohlásit, že pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí.“ Mluvčí, nechvalně proslulý svou spoluprací s komunistickými Haló novinami, zřejmě zapomněl, že před třiceti lety zkrachoval zločinecký komunistický režim právě díky masovým demonstracím. 

Babišovy párky a slabé Česko

Mnohem zajímavější než Ovčáčkovy štěky je názor známého komentátora Erika Taberyho ze serveru Respekt.cz. Ten zhodnotil výsledky českých voleb do europarlamentu zcela jinak než většina jeho kolegů. Podle jeho názoru vede cesta k českému voliči nikoliv přes srdce, ale přes žaludek. Podle něj není volič zvědavý na kecy politiků, ale na prachy. A pokud volič nestojí o párky, nemá důvod volit Babiše. „Nic jiného totiž nenabízí,“ píše Tabery v komentáři, nazvaném Babišovy párky a slabé Česko. Ostatně, největší volební úspěch Babiš prozatím sklidil, když voličům rozdával koblihy. S čepicí Silné Česko už zdaleka tolik nebodoval.

 

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace