Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tak ti moc děkujeme, milá ČT, to jsi nám brzy otevřela oči. Proč se o tom mluví až po volbách?!

28.05.2019
Tak ti moc děkujeme, milá ČT, to jsi nám brzy otevřela oči. Proč se o tom mluví až po volbách?!

Foto: ČT / repro

Popisek: Volební studio ČT: Marcela Augustová kvůli němu dokonce odjela až do Bruselu, bůh ví proč

O tom, že veřejnoprávní média jsou pod silným tlakem politiků a byznysmenů, jsme psali několikrát. Dalším důkazem je vysílací schéma České televize před volbami do Evropského parlamentu. Zatímco před nimi ČT držela výbušná témata pod pokličkou, hned poté, co volby skončily, odvysílala pořady, z nichž se diváci dozvěděli mnoho závažných informací, které by mohly ovlivnit jejich rozhodování, komu dát hlas a komu nikoliv.

V nedělních Otázkách Václava Moravce tak došla řeč na letošní největší předvolební hit, tzv. dvojí kvalitu potravin. Zatímco v debatách, které Česká televize v rámci předvolební kampaně vysílala, se naříkalo nad tím, že jsme se stali popelnicí Evropy, Moravec se zaměřil na neblahý fakt, že také české potraviny mají různou kvalitu. Jmenoval řadu konkrétních výrobků, jejichž složení je o to horší, že klamou zákazníky, protože na obalech deklarují jiné složení než odpovídá skutečnosti. Navíc ironicky připomněl, že se téma dvojí kvality potravin objevuje vždy před volbami. Vybublává tak několik let a stejně se nic zásadního nevyřešilo. Úsměvné přitom je, že se web České televize pozastavuje: „Proč se o tom nemluví?“ 

Mizerné doma i v cizině

Oproti tomu se čeští politici před volbami předháněli, která cukrovinka, přeslazená limonáda nebo masová konzerva je horší u nás než v cizině. Naprosto bezkonkurenční exhibici opět předvedl premiér Andrej Babiš. Ten před kamerami hořekoval, že mu kvůli pomyšlení na „dvojitú kvalitú“ potravin stoupá tlak a ptal se, proč si naše děti nemohou koupit lepší zmrzlinu, „tu pravou“. Škoda, že se nezaměřil na kvalitu českých koblih, které děti s velkou mírou pravděpodobnosti konzumují častěji než onu drahou zmrzlinu zahraniční značky. Navíc by měl v zájmu české populace, vévodící všemožným žebříčkům v počtu závažných onemocnění, svým voličům především doporučit, aby podobné výrobky nekupovali vůbec. Nemluvě o tom, že ty, co naše starostlivé politiky tolik trápí, mají stejně mizerné složení jak u nás, tak v zahraničí. Často zmiňovaná cukrovinka Nutella je vyrobena především z cukru a tuku (proklínaného palmového oleje), což je zlý sen všech odborníků na zdravou výživu.

 

Zásadnější problém

Zcela mimo pozornost politické reprezentace a většiny médií (až na několik výjimek) jsou zásadnější problémy, týkající se kvality důležitějších potravin. Jde například o rozpékané pečivo, které nahrazuje stále častěji čerstvé, především v supermarketech. Zatímco v sousedním Německu je i u tohoto nebaleného sortimentu přesně uvedeno jeho složení (většinou též mizerné), u nás tomu tak není, a tak většina zákazníků netuší, že si každý den kupuje porci různých éček a emulgátorů a přesto má toto pečivo nízkou trvanlivost. Nedozví se ani nic o poměru pšeničné a žitné mouky. Je skutečně podivné, že nikoho netrápí fakt, že se jedna ze základních a vůbec nejčastěji kupovaných potravin upeče, zmrazí a poté znovu upeče! O energetické náročnosti takového postupu ani nemluvě, stejně jako o tom, že se nespotřebované výrobky často používají na upečení nových… 

Nekvalitní a nebezpečné

Veřejnoprávní Česká televize bezesporu přispěla k tomu, že se marginální téma dvojí kvality potravin, týkající se pouze jednoho procenta prodávaných na našem trhu, stalo hlavním předvolebním tahákem. Svými debatami a reportážemi odváděla pozornost od skutečně vážných problémů, s nimiž zápasí Česko i celá EU, především od potravin a výrobků nebezpečných (!). Před volbami se téměř nemluvilo o tom, že je k nám dováženo množství ovoce a zeleniny, výrazně překračující limity zdraví nebezpečných pesticidů, třeba z Polska. V tomto měsíci například odhalila potravinářská inspekce kapustu, pětinásobně překračující maximální limit pesticidů, čínské zelí, rovněž dovezené z Polska, v němž byly limity překročeny dokonce desetkrát (!), hrozny z Peru obsahovaly šestkrát více pesticidů, atd. atd.

Vložil: Adéla Hofmanová