Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Technologické hračky, které mohou vést do pekel. Komentář Štěpána Chába

28.05.2019
Technologické hračky, které mohou vést do pekel. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook / repro

Popisek: Odemykání chytrého telefonu pomocí obličeje mají všechny tyto pěkné Apply, chlubí se tím ostatně v promo videu, z něhož jsme obrázek vyhryzli

Podle nařízení Evropské komise bude platit od září u online plateb kartou nový postup. Při hrazení bude zákazník požádán o ověření biometrickými údaji. To znamená jednoduchou věc – když si budete chtít přes internet objednat a platit kartou, požádá vás chytrý telefon buďto o otisk prstu nebo rozpoznáním obličeje. A bude to pohodlné, bezpečné. Ubude podvodných plateb. Viceprezident společnosti VISA, Mark Nelson, řekl televizi Seznam, že už nyní je 99,9 % plateb regulérních, takže pouhé 0,1 % plateb je snahou o podvod. A kvůli tomuto 0,1 % procentu se zavede do celé společnosti povinnost zaznamenat do online prostředí otisk prstu nebo fotografii pro rozpoznání obličeje.

A je to fajn, ne? Pohodička. Neděláme nic špatného, tak do systému nahrajeme údaje jako na policejní vyšetřovně. A vůbec, peníze by se měly zrušit a zavést jen online platby. Na což Mark Nelson v rozhovoru také narazil, když pravil, že vývoj už je dostatečně daleko, aby se otiskem prstu nebo rozpoznáním obličeje mohlo platit i v běžném obchodě. Pro rohlíky? Jednu fotečku vašeho otráveného obličeje, prosím. Systém schroustá vaše velmi osobní údaje a jsme doma. Velký bratr zase o krok dál. Můžeme se odvolat na Orwellovu knihu 1984. Ale už i na Bradburyho 451° Fahrenheita. OBĚ KNIHY BYLY VAROVNÉ, NIKOLIV NÁVODNÉ.

Zachrání nás technologie?

I u technologií platí to, co o ohni. Oheň je dobrý sluha, ale špatný pán. Technologie jedou na podobném principu. A my, fascinovaní pokrokem a udělátky, začínáme technologii odkazovat naprosto všechno. Už nestačí jen střípky našeho života, které dnes a denně zanecháváme na internetu a jeho sociálních sítích. Chce to něco mnohem sofistikovanějšího a systematického. Agentura NSA ve Spojených státech amerických ukázala, kudy by se mělo jít. Ale, sakra, odhalil je Edward Snowden a trochu tím naštětil obyvatelstvo. Co nás má kdo sledovat? Znělo shůry i z doliny.

Ale jak to udělat? No jak, říct obyvatelům, že to chtějí, že je to ochrání před podvodnými transakcemi, kdy jim někdo může vylágrovat těch 18 korun českých na účtu, co jim tam zbývají těsně před výplatou. Ale je dobré zapamatovat si údaj, který Mark Nelson zmínil – podvodné převody zastupují jen 0,1 % všech transakcí. Je tedy téměř jisté, že mezinárodní mafie vykrádající běžné bankovní účty, vám tam těch 18 korun před výplatou prostě nechá. Přesto Evropská komise nařídila, kvůli bezpečnosti, abychom při platbách online sdíleli se systémem otisk prstu nebo vlastní fotku na rozpoznání obličeje.

Čínské intermezzo

Všichni se tady pohoršují nad bodovým sociálním systémem v Číně, který bude sledovat své obyvatele a hodnotit jejich chování. Za dobré chování výhody, za špatné chování nevýhody. Jak daleko jsme od tohoto principu? Jak moc? V Číně už téměř všude jedou pod diktátem moderních technologií. A jedině moderní technologie jim umožňují to, co tam provádějí. A všechno to jede, stejně jako u nás, kvůli bezpečnosti. Chceme vás chránit, tak vás uvězníme do vlastního systému nekonečného monitoringu. Matně si vzpomínám, že i o tom byl jeden díl seriálu Černé zrcadlo. A nebylo to nic příjemného. A zase dodám – ani seriál Černé zrcadlo nebyl návod, ale varování.

Hračka, je to jen hračka

Naše šéfredaktorka si ze mě utahuje, že nechci chytrý telefon ne proto, že bych se ho obával, ale protože na něj nemám. Přiznávám, že na takovou hračku skutečně nemám, kdybych na ni ovšem měl, radši bych ty peníze poslal na chudé. Jelikož bych nedokázal odolat a nepraštit s tím vynálezem pekel o stěnu. S hrdostí se hlásím k tomu, že mám jeden z nejblbějších telefonů, co kdy lidstvo vynalezlo. Nechci být součástí sociálního experimentu po vzoru Číny. Jen 0,1 % transakcí je zločinných. Přesto nám Evropská komise od září zařídila, že v rámci ‘bezpečnosti‘ odevzdáme systému naši tvář i otisky. Ale nikdo z nás není obviněn. Zatím.

Může to vést k totalitě. Může to vést k totalitě. Může to vést k totalitě. Nikdy není od věci si tuto větu opakovat. Třeba i do omrzení. Že Hitler spustí druhou světovou válku, také nebylo v plánu. Že naši zemi na 40 let ovládne monstrum socialismu, také nebylo v plánu. Tedy alespoň v plánu těch méně mocných. Přesto to všechno přišlo. A nikdy nebudeme natolik civilizovaní, abychom si nemohli střihnou nějaké pěkné repete. Vím, nic s tím nezmůžu, jsem jen kamínek v lavině, která se valí z kopce. Ale mohu alespoň nesouhlasit.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb