Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Začínal jako rebel, brzy ho však strhl střední proud. Rozhodně ale na tom neprodělal. Tajnosti slavných

27.05.2019
Začínal jako rebel, brzy ho však strhl střední proud. Rozhodně ale na tom neprodělal. Tajnosti slavných

Foto: repro/imdb.com

Popisek: Jiří Korn v hudební pohádce Honza málem králem

AUDIO/VIDEO Mimořádný zpěvák, tanečník, stepař, moderátor i herec, milovník výstřední image, díky níž je nepřehlédnutelný. Také ale skvělý společník a gentleman, z nějž byly fanynky vždycky paf. Není divu, že neodolal a oženil se dokonce třikrát. Kdo by to byl řekl, co se z někdejšího plavovlasého bigbíťáka časem vyklube.

Plavé háro à la pohádkový vodníček Česílko, úsměv od ucha k uchu, v ruce rytmickou kytaru a občas i baskytaru, především ale naprosto nezaměnitelný hlas. Na scénu naší populární hudby vletěl v pouhých osmnácti letech jako kometa ve 'zlatých šedesátých', které odvážnějším hudebním stylům i novým tvářím mimořádně přály. Tehdy Jiřího Korna určitě ani ve snu nenapadlo, že se promění ve stálici a na scéně oslaví umělecké padesátiny. Přičinil se o to především on sám svou nezničitelnou energií, neotřelými nápady a mimořádnou pracovitostí.

Šípková Růženka
(The Rebels – 1968):

Sólista u Kulínského

Narodil se 17. května 1949 v Praze a hudba ho obklopovala už odmalička. Jeho otec pracoval jako číšník, maminka ale velmi ráda zpívala a děti v lásce k umění podporovala. Jiří je jedním z jejich čtyř dětí, bratr Miloslav je taneční mistr, sestra Tamara tanečnice a Yvetta herečka. Už v devíti letech byl Jiří sólistou Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu, který tehdy vedl Bohumil Kulínský, učil se hrát na klavír, kytaru a akordeon. Během studia na Střední všeobecně vzdělávací škole (SVVŠ byly po roce 1968 postupně přeměňovány na čtyřletá gymnázia – pozn. red.) se stal členem kapely Mickey, která hrála hity Holies, Seachers a dalších populárních zahraničních kapel. Po maturitě pracoval krátce jako bankovní úředník, pak ale založil s kamarádem skupinu, která zazářila jako kometa.

Zazpívám si ratata
(se skupinou Shut Up – 1971):

Mladičký Rebel v Lucerně

Legendární rockovou skupinu The Rebels založil v červenci 1967 s kamarádem Svatoplukem Čechem. Začínali s repertoárem, kompletně převzatým od americké vokální skupiny The mamas and the papas, rázem ovládli scénu se svým prvním hitem Šípková Růženka a na 1. československém beatovém festivalu, který se konal v předvánočním čase v pražské Lucerně, zvítězili v kategorii Objev roku. Krátce nato vydali své první album Šípková Růženka a na podzim 1968 vyrazili na první dlouhodobé turné po Západním Německu, Polsku a Rakousku. Spolupráce ale neměla dlouhého trvání, už počátkem roku 1970 se skupina rozpadla. Jiří se pak uchýlil pod křídla Františka Ringo Čecha do jeho skupiny Shut Up, která v té době vystupovala mimo jiné i ve slavném divadle Semafor, dlouho tam ale nepobyl. Neodolal totiž nabídce stálého angažmá v další hudební legendě, Olympiku Petra Jandy, v němž zpíval a hrál na baskytaru. V začátcích prý raději hrál v kapelách, protože byl stydlín a bojoval s velkou trémou. V Olympiku zůstal do konce roku 1972, to už se ale otrkal a začal pošilhávat po sólové dráze.

Únos
(se skupinou Olympic – 1972):

Svobodův hit

V roce 1971 se osmělil a zúčastnil se festivalu Intertalent v Gottwaldově (dnešní Zlín – pozn. red.). A měl z pekla štěstí – písničku, která se rázem stala hitem, pro něj napsaly dvě legendy naší populární hudby, skladatel Karel Svoboda a textař Zdeněk Rytíř. Jejich Yvetta Jiřímu vynesla celkové druhé místo, Cenu publika, především mu ale otevřela dveře k sólové dráze doma i v německy mluvících zemích. A stala se tak nesmrtelnou, že časem začala dokonce jít svému interpretovi pořádně na nervy. V jeho kariéře nicméně znamenala zlom, v němž začal postupně opouštět rockovou dráhu. V roce 1972 ještě sice působil v Olympiku, současně už ale sklízel další vavříny. S písničkou Bohuslava Ondráčka a Zdeňka Borovce Píseň pro tvé dítě se zúčastnil Bratislavské lyry, v anketě Zlatý slavík obsadil osmou příčku a Cenu publika si přivezl i z festivalu v Drážďanech. Bylo už jen otázkou času, kdy se stane sólistou. Supraphon tehdy vydal jeho první album s názvem Jiří Korn – LP 01.

Yvetta:

Honza zvaný Hloupý

V samostatnou hvězdu se začal měnit v Orchestru Václava Hybše, kde se vypracoval na sólistu a nahradil Waldemara Matušku. V letech 1974 a 1975 opět bodoval na festivalu Děčínská kotva, kde získal Cenu publika. A vzápětí konečně uvízl i v zorném poli filmových tvůrců. Před kamerou debutoval v roce 1974 v televizní muzikálové komedii režiséra Ladislava Rychmana Letní romance, postavené na odříkávaných modifikovaných verších K. J. Erbena, do nějž byly zakomponovány současné hity. A tehdy se také sešel před kamerou poprvé s Helenou Vondráčkovou. Následovala čistě herecká příležitost, postava vojína Krutského v dramatu z pohraničí padesátých let Na konci světa. A pak to přišlo – zrodil se Honza zvaný Hloupý ve slavné hudební pohádce režiséra Bořivoje Zemana Honza málem králem.

Letní romance:

Zpívání v dešti

S Orchestrem Václava Hybše spolupracoval až do konce roku 1977. Mezitím stihl vydat své první album ve východním Německu a koncem roku 1976 sklidil mimořádný úspěch na festivalu Grand Prix v Paříži, na němž obsadil první místo s písničkou Josefa Kolína a Vladimíra Čorta Hydroplane, která se v české verzi jmenuje Robinson. Pak konečně nastudoval s kapelou Eduarda Parmy první vlastní koncertní show Zpívání v dešti, v níž už nešlo jenom o zpěv, ale také o tanec a step. V té době už spolupracoval s Helenou Vondráčkovou, s níž natočil několik duetů a nastudoval několik tanečních čísel. S první společnou show, nazvanou Já na bráchu blues, ale vyjeli až koncem roku 1981 a doprovázel je na ní Orchestr Gustava Broma. O dva roky později společně vyhráli na festivalu Děčínská kotva S písní Tančit prý je krásné.

Tančit prý je krásné:

(Pokračování ve středu 29. května)


 

Božoňka

QRcode

Vložil: Adina Janovská