Začínal jako rebel, brzy ho však strhl střední proud. Rozhodně ale na tom neprodělal. Tajnosti slavných
27.05.2019
Foto: repro/imdb.com
Popisek: Jiří Korn v hudební pohádce Honza málem králem
AUDIO/VIDEO Mimořádný zpěvák, tanečník, stepař, moderátor i herec, milovník výstřední image, díky níž je nepřehlédnutelný. Také ale skvělý společník a gentleman, z nějž byly fanynky vždycky paf. Není divu, že neodolal a oženil se dokonce třikrát. Kdo by to byl řekl, co se z někdejšího plavovlasého bigbíťáka časem vyklube.
Plavé háro à la pohádkový vodníček Česílko, úsměv od ucha k uchu, v ruce rytmickou kytaru a občas i baskytaru, především ale naprosto nezaměnitelný hlas. Na scénu naší populární hudby vletěl v pouhých osmnácti letech jako kometa ve 'zlatých šedesátých', které odvážnějším hudebním stylům i novým tvářím mimořádně přály. Tehdy Jiřího Korna určitě ani ve snu nenapadlo, že se promění ve stálici a na scéně oslaví umělecké padesátiny. Přičinil se o to především on sám svou nezničitelnou energií, neotřelými nápady a mimořádnou pracovitostí.
Šípková Růženka
(The Rebels – 1968):
Sólista u Kulínského
Narodil se 17. května 1949 v Praze a hudba ho obklopovala už odmalička. Jeho otec pracoval jako číšník, maminka ale velmi ráda zpívala a děti v lásce k umění podporovala. Jiří je jedním z jejich čtyř dětí, bratr Miloslav je taneční mistr, sestra Tamara tanečnice a Yvetta herečka. Už v devíti letech byl Jiří sólistou Dětského pěveckého sboru Československého rozhlasu, který tehdy vedl Bohumil Kulínský, učil se hrát na klavír, kytaru a akordeon. Během studia na Střední všeobecně vzdělávací škole (SVVŠ byly po roce 1968 postupně přeměňovány na čtyřletá gymnázia – pozn. red.) se stal členem kapely Mickey, která hrála hity Holies, Seachers a dalších populárních zahraničních kapel. Po maturitě pracoval krátce jako bankovní úředník, pak ale založil s kamarádem skupinu, která zazářila jako kometa.
Zazpívám si ratata
(se skupinou Shut Up – 1971):
Mladičký Rebel v Lucerně
Legendární rockovou skupinu The Rebels založil v červenci 1967 s kamarádem Svatoplukem Čechem. Začínali s repertoárem, kompletně převzatým od americké vokální skupiny The mamas and the papas, rázem ovládli scénu se svým prvním hitem Šípková Růženka a na 1. československém beatovém festivalu, který se konal v předvánočním čase v pražské Lucerně, zvítězili v kategorii Objev roku. Krátce nato vydali své první album Šípková Růženka a na podzim 1968 vyrazili na první dlouhodobé turné po Západním Německu, Polsku a Rakousku. Spolupráce ale neměla dlouhého trvání, už počátkem roku 1970 se skupina rozpadla. Jiří se pak uchýlil pod křídla Františka Ringo Čecha do jeho skupiny Shut Up, která v té době vystupovala mimo jiné i ve slavném divadle Semafor, dlouho tam ale nepobyl. Neodolal totiž nabídce stálého angažmá v další hudební legendě, Olympiku Petra Jandy, v němž zpíval a hrál na baskytaru. V začátcích prý raději hrál v kapelách, protože byl stydlín a bojoval s velkou trémou. V Olympiku zůstal do konce roku 1972, to už se ale otrkal a začal pošilhávat po sólové dráze.
Únos
(se skupinou Olympic – 1972):
Svobodův hit
V roce 1971 se osmělil a zúčastnil se festivalu Intertalent v Gottwaldově (dnešní Zlín – pozn. red.). A měl z pekla štěstí – písničku, která se rázem stala hitem, pro něj napsaly dvě legendy naší populární hudby, skladatel Karel Svoboda a textař Zdeněk Rytíř. Jejich Yvetta Jiřímu vynesla celkové druhé místo, Cenu publika, především mu ale otevřela dveře k sólové dráze doma i v německy mluvících zemích. A stala se tak nesmrtelnou, že časem začala dokonce jít svému interpretovi pořádně na nervy. V jeho kariéře nicméně znamenala zlom, v němž začal postupně opouštět rockovou dráhu. V roce 1972 ještě sice působil v Olympiku, současně už ale sklízel další vavříny. S písničkou Bohuslava Ondráčka a Zdeňka Borovce Píseň pro tvé dítě se zúčastnil Bratislavské lyry, v anketě Zlatý slavík obsadil osmou příčku a Cenu publika si přivezl i z festivalu v Drážďanech. Bylo už jen otázkou času, kdy se stane sólistou. Supraphon tehdy vydal jeho první album s názvem Jiří Korn – LP 01.
Yvetta:
Honza zvaný Hloupý
V samostatnou hvězdu se začal měnit v Orchestru Václava Hybše, kde se vypracoval na sólistu a nahradil Waldemara Matušku. V letech 1974 a 1975 opět bodoval na festivalu Děčínská kotva, kde získal Cenu publika. A vzápětí konečně uvízl i v zorném poli filmových tvůrců. Před kamerou debutoval v roce 1974 v televizní muzikálové komedii režiséra Ladislava Rychmana Letní romance, postavené na odříkávaných modifikovaných verších K. J. Erbena, do nějž byly zakomponovány současné hity. A tehdy se také sešel před kamerou poprvé s Helenou Vondráčkovou. Následovala čistě herecká příležitost, postava vojína Krutského v dramatu z pohraničí padesátých let Na konci světa. A pak to přišlo – zrodil se Honza zvaný Hloupý ve slavné hudební pohádce režiséra Bořivoje Zemana Honza málem králem.
Letní romance:
Zpívání v dešti
S Orchestrem Václava Hybše spolupracoval až do konce roku 1977. Mezitím stihl vydat své první album ve východním Německu a koncem roku 1976 sklidil mimořádný úspěch na festivalu Grand Prix v Paříži, na němž obsadil první místo s písničkou Josefa Kolína a Vladimíra Čorta Hydroplane, která se v české verzi jmenuje Robinson. Pak konečně nastudoval s kapelou Eduarda Parmy první vlastní koncertní show Zpívání v dešti, v níž už nešlo jenom o zpěv, ale také o tanec a step. V té době už spolupracoval s Helenou Vondráčkovou, s níž natočil několik duetů a nastudoval několik tanečních čísel. S první společnou show, nazvanou Já na bráchu blues, ale vyjeli až koncem roku 1981 a doprovázel je na ní Orchestr Gustava Broma. O dva roky později společně vyhráli na festivalu Děčínská kotva S písní Tančit prý je krásné.
Tančit prý je krásné:
(Pokračování ve středu 29. května)

Vložil: Adina Janovská