Čechy zajímá podstatně víc hokej, než volby do Evropského parlamentu. Nepomohlo ani nejvyšší politické mužstvo
25.05.2019
Foto: ČT / repro
Popisek: Superdebata na ČT24 velkou sledovanost neměla
Pár hodin před vypuknutím voleb do evropského parlamentu zorganizovala veřejnoprávní média Česká televize a Český rozhlas superdebaty s lídry stran a kandidátek. Česká televize dala poněkud nepochopitelně přednost šéfům stran a kandidáty nechala sedět v publiku. Její debata byla dokonale sterilní, i když pečlivě naaranžovaná, marnotratně se odehrávala v rekonstruovaném prostředí Národního muzea, sál byl nasvícen modrým světlem a zdobily jej žluté hvězdičky. Přesto patřila k nejméně sledovaným pořadům čtvrtečního večera.
Do modré se oblékla i moderátorka Světlana Witowská, která měla opravdu těžký úkol ukočírovat devět alfa samců, měsíce trénovaných mediálními experty. Výsledkem dvouhodinového přímého přenosu, který sledovalo pouze 260 tisíc diváků (mimochodem hokejové utkání Česka s Německem zaútočilo na letošní divácký rekord, když si jej nenechalo ujít před dva miliony fanoušků), byla většinou přehlídka ztraceného času.
Přísná učitelka a neposlušný žáček
Jen pár momentů stálo za pozornost, třeba když se premiér Andrej Babiš distancoval od Věry Jourové. Snažil se veřejnost přesvědčit, že s hnutím ANO nemá vlastně nic společného (!) a že s jejími názory, které jako eurokomisařka zastává, často nesouhlasí. Nejspíše také ona skončí mezi těmi tvářemi ANO, co již Andrej Babiš zařadil na černou listinu, podobně jako Pavla Teličku, Karlu Šlechtovou, Martina Komárka a další.
Ačkoliv se Světlana Witovská všemožně snažila a vžila se do role přísné učitelky, zkoušející žáky z různých otázek, nepodařilo se jí zabránit tomu, že Andrej Babiš porušil pravidla hry a přes zákaz, že nikdo z diskutujících nesmí používat předvolební propagační materiály, on jediný tak učinil. Stejně tak Witowská neuměla zabránit tomu, aby Babiš, jak je u něj obvyklé, nešířil různé fake news, třeba o společnosti Seznam, kterou se opakovaně snaží diskreditovat kvůli tomu, že informuje o jeho skandálních kauzách.
Zápory – velké tabu
Witowská rovněž otvírala pouze notoricky omílaná euro-unijní témata, ale zásadnější (podobně jako většina jejich kolegů) míjela. V žádné veřejnoprávní debatě se tak nedostalo na otázky týkající se také negativního dopadu členství v Evropské unii na jednotlivé státy. Velkým tabu je například fakt, že kvůli volnému pohybu pracovní síly u nás dochází k dramatickému nedostatku lékařů či řidičů a řemeslníků, masový příliv „gastarbeiterů“ naopak znamená zvýšení kriminality v některých průmyslových zónách, za dobu našeho členství v EU se výrazně snížila potravinová soběstačnost a naopak výrazně zvýšila ekonomická závislost na ostatních státech EU, že dotace vyvoleným, často bohatým firmám, zvyšují korupci a deformují trh, že kvůli volnému pohybu osob přes hranice kvete v některých regionech byznys s drogami a padělky, atd.
Satisfakce pro euroskeptiky
Alespoň v páteční superdebatě, vysílané Radiožurnálem těsně před otevřením volebních místností, se lídři kandidátek projevovali podstatně razantněji a jejich souboj byl docela užitečný. Moderátor Jan Pokorný si nehrál na přísného zkoušejícího, ale naopak umožnil, aby byla diskuse spontánní. Díky tomu se jeho hosté nezřídka ‘odvázali‘ a rozdávali si ‘polibky smrti‘. Postupně se navzájem obviňovali, kdo komu v EU hodil více klacků pod nohy a kdo komu ukradl nějaké důležité téma.
Nakonec se trumfovali, jak nespravedlivě jsou v EU rozdělovány dotace pro zemědělce, či jak o nás rozhoduje Evropská komise. Nemalého pocitu satisfakce se tak dočkali euroskepticky naladění posluchači, kteří se nenechávají vymýt mozky neustálým vychvalováním, jak velké výhody pro nás členství v EU má, či strašením, že neexistuje jiná alternativa. Dobře vědí, že Evropany zůstaneme i bez toho a jedině čas ukáže, zda převáží výhody či nevýhody toho, že jsme součástí byrokratického superstátu.
Vložil: Adéla Hofmanová