Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

´Bureš, za katr půjdeš,´ skandoval padesátitisícový dav. Pánubohu do oken, nebo do Strakovky? Přečetli jsme

23.05.2019
´Bureš, za katr půjdeš,´ skandoval padesátitisícový dav. Pánubohu do oken, nebo do Strakovky? Přečetli jsme

Autor: Jonáš Kříž

Popisek: Václavské náměstí 21. 5.

V úterý v podvečer se v Praze uskutečnila již čtvrtá demonstrace v pořadí organizovaná spolkem Milion chvilek pro demokracii za demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Demonstrující zaplnili Václavák, podle odhadu dorazilo kolem 50 tisíc lidí ze všech koutů České republiky. Na akci vystoupili jak odborníci, kteří mluvili o Babišově střetu zájmů, tak známé osobnosti, např. zpěvák Tomáš Klus či legendární hokejový brankář Dominik Hašek, herci Aňa Geislerová, Martha Issová… Ti všichni se ostře vymezili proti premiérovi i prezidentovi. Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii vyzval premiéra Babiše k veřejné debatě. Reportáž z obří protestní akce přinesly také Parlamentní listy.cz. Andrej Babiš výzvu odmítl s tím, ať si prý demonstranti založí vlastní politickou stranu…

Podle organizátorů je důvod přesunu protestů ze Staroměstského náměstí na Václavské náměstí kvůli kapacitě a určité symbolice. Organizátoři protestů se obávají, že po jmenování Benešové do vlády je v ohrožení nezávislost justice, a to i v případu vyšetřování premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli údajnému dotačnímu podvodu ´Čapí hnízdo´.

Jen slepý nevidí souvislosti

Akce začala na Václavském náměstí v 18:30 hod. Hned v úvodu lidé začali skandovat hesla „Babiše do koše“, „Nejsme tvoje firma“. Ani dnes si protestující nezapomněli přinést transparenty, např. „Chceme míň parazitů. Míň udavačů“, nebo „Benešová Marie mé zločiny zakryje“.

K občanům jako tradičně promluvil předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář, jenž připomněl, že ministryně Benešová zpochybňuje Babišovo trestní stíhání. „Jen slepý nevidí souvislosti,“ řekl a vyzval premiéra Babiše, aby se mu postavil v televizní debatě a obhájil tam své kroky. „Vyzývám TV Nova, TV Prima a Českou televizi, aby ho pozvali do duelu a zveřejnili jeho odpověď,“ pravil předseda spolku.

Protesty nekončí

Oznámil, že příští úterý 28. května se uskuteční další vlna protestů po celé republice, tentokrát však ne v Praze. „Pokud se premiér do 28. května veřejně neobhájí v televizním duelu, tak v úterý 4. června bude další demonstrace na Václavském náměstí,“ řekl s tím, že pokud nesplní Babiš jejich požadavky, budou pak žádat demisi nejen ministryně Benešové, ale i premiéra Babiše.

Poté přizval k mikrofonu Dominika Haška. Ten svou řeč zahájil slovy o tom, že dnes sice žijeme v demokratické zemi, ale nikde není psáno, že tomu tak bude napořád. „Ještě nedávno tomu tak nebylo, byla doba, kdy jsme se báli vyslovit svůj názor, byli jsme za to potrestáni. Toto právo vyjádřit svobodně svůj názor jsme si před 30 lety vybojovali zpět,“ připomněl za potlesku demonstrantů.

„Mnozí, kteří se o to zasloužili, nejsou mezi námi a patří jim velké díky, jsou to lidi, kteří se nebáli vyjít do ulic a nahlas se svými gesty postavili proti komunistické diktatuře a vybojovali nejdůležitější právo na svobodu slova. To je jeden z hlavních důvodů, proč jsme dnes tady. Dnes nás trápí obava o demokracii, kterou pro nás naše mámy a tátové vybojovali,“ sdělil hokejista.

Trestně stíhaný bývalý estébák

Pustil se do kritiky premiéra Andreje Babiše. „V čele naší vlády stojí nejen trestně stíhaný člověk, ale především bývalý agent StB. Člověk, který se za bývalého režimu upsal ďáblovi, aby z toho měl osobní prospěch, který povýšil nad statisíce českých a slovenských lidí, které Státní bezpečnost terorizovala duševně, fyzicky, psychicky a některé při výslechu i zabila,“ promluvil k davu, načež se začal ozývat křik a pískot z publika. „Tak tento člověk nám říká, co máme dělat a jakým směrem jít...“ doplnil.

Neopomněl zkritizovat ani prezidenta Miloše Zemana. „A máme tu hlavu našeho státu. Člověka, na kterého skupina senátorů připravuje žalobu. Vím jistě, že jak u nás, tak v zahraničí nemluví hezky o naší zemi a o těchto vynikajících lidech,“ dodal.

Jsme Češi, záleží nám na naší zemi

Řekl, že Zeman také s chutí šikanuje určité skupiny lidí a určité profese. „Jsou to především novináři a tím popírá základní princip naší ústavy, a to právo svobodného slova,“ řekl s tím, že i novináři mají své rodiny, které musí živit. „Nejmocnější muž o nich ale říká to, co říká. Zaměstnavatel se pak lekne, že se to dotkne jeho plátku a propustí je kvůli tomu z práce,“ poukázal na prezidentovo chování. Na to konto připomněl, kolik novinářů bylo jen v minulém roce zavražděno. „A to jen pár měsíců po tom, co náš prezident Zeman na oficiálně návštěvě v Rusku prohlásil, že je třeba novináře likvidovat,“ připomněl brankář a dodal, že by ho zajímalo, co se děje v jeho duši poté, co zavraždili Kuciaka a jeho snoubenku.

„Nemůžeme se divit, že když tito pánové vládnou naší zemi, že se dokážeme sejít v takovém počtu. Ať jsme studenti, pracující, důchodci, ať máme na účtě, nebo žijeme od výplaty k výplatě, jedno máme stejné: Jsme Češi, záleží nám na naší zemi a dáme jasně najevo, co se nám nelíbí, co chcem změnit a o co se bojíme,“ burcoval přítomné Hašek. „Bojujme za svou demokracii a za nezávislost justice. Bojíme se, že Benešová nám nezaručí svobodné a nezávislé soudnictví. Bojíme se, protože bývalý agent StB ji tam dosadil! A byla také v úzkém spojení se Zemanem, který volá po likvidaci novinářů a popírá tím svobodu slova,“ uzavřel Hašek s tím, že žádá senátory, aby udělali vše, co je v jejich silách, aby donutili předsedu vlády změnit názor a donutili ministryni Benešovou, aby odstoupila.

Klus: Babiš je krysař

Demonstrace se svou krátkou řečí a především pěveckým vystoupením zúčastnil i avizovaný písničkář Tomáš Klus. Lidem poděkoval za důslednost, se kterou přistupují k prezentaci svých názorů a k vyjádření svých pevných postojů. „Právě ta pevnost a důslednost je zapotřebí v momentě, kdy je třeba říct ne všem těm lžím a manipulacím s pravdou, už jich bylo dost!“ sdělil svůj postoj Klus.

A pustil se rovnou do předsedy vlády. „Pro mě je Andrej Babiš takový krysař, který hraje líbivé melodie a jdou za ním davy. Byl bych rád, kdybychom všechnu tu nespokojenost s tím podivným potulným hudebníkem směřovali k němu samotnému a nikoliv k lidem, kteří mají jen jiný hudební vkus a nevidí, že jdou přece v hladové řece, kde se můžem utopit všichni,“ řekl.

Pánubohu do oken?

Naši současnou situaci pak přirovnal k filmu Nekonečný příběh. „Všichni teď zažíváme také nekonečný příběh. A všem nám přeju, aby ti hlavní hrdinové brzy zmizeli a říše fantazie byla osvobozena,“ uzavřel Klus a zazpíval píseň Pánubohu do oken, kde pak pozměnil text a zpíval o současném problematickém dění ve vládě, o Babišovi coby estébákovi, jenž nám krade klid, ale také o kapitalistických zrůdách nebo o papaláších hrajících si na bohy.

K demonstrantům promluvil také biskup Václav Malý. Pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě) upozorňovala na nedostatek financí pro sociální projekty v obcích. Právnička Anna Dolejská popisovala unijní šetření údajného Babišova střetu zájmů. „Je nutné, aby společnosti holdingu Agrofert nepobíraly dotace. Pokud budou pobírat dotace, není Andrej Babiš oprávněn setrvat ve vládě ČR. Chce-li setrvat ve vládě, nemůže být nadále skutečným majitelem Agrofertu,“ řekla. Babiš svou společnost převedl do svěřenských fondů kvůli zákonu o střetu zájmů. Na závěr akce, která byla ukončena krátce po osmé hodině večer, zazněla česká hymna v podání Dagmar Peckové, k níž se celé náměstí připojilo.

 

+

Založte si stranu, vyzývá premiér Babiš. Zní to pěkně uším jeho příznivců, ale jedná se o omyl. V demokracii mohou občané vystoupit se svými názory, aniž by si zakládali strany či hnutí. Je to jejich nezadatelné právo, zakotvené v Ústavě. A je očividné, že občanů, kteří mají premiéra s máslem na hlavě dost, přibývá.

-

Není jich ale stále dost. ANO, respektive Babiš, protože bez něj by žádné ANO nebylo, dříve ani dnes, má setrvalou politickou podporu cca 30 %. Což je realita, s níž se musíme utkat. ČR je fatálně rozdělena na Babiš + Zeman a antiBabiš + antiZeman.  A jak to tak vypadá, kdyby byly volby za měsíc, nic by se nezměnilo. Mně osobně tedy víc vadí Babiš než Zeman, považuji ho za mnohem nebezpečnějšího v dlouhodobé perspektivě. Napadá mne, že možná by stačilo přemluvit ne bábu, ale Prchala, jeho marketingového mága, aby šel pracovat jinam. Zní to šíleně? Nemyslím…  Ad Marie Benešová, tak ta mi zrovna moc nevadí. Z jednoduchého důvodu. Naše justice je v rozvalu již dlouho, jen se podívejte na ty veřejně známé rozsudky, které nedávají smysl, a kolik je těch, jež nejsou medializované... Jde o velmi složitý, komplexní problém, který musí řešit ´seriózní lidé´, abych parafrázovala projev z filmu Americký prezident. Jedna pravda je, že tato vláda to fakt nebude, ať už se ministr spravedlnosti jmenuje Kněžínek, Benešová, nebo Vopička. Druhá pravda je, že pokud snad chtěla Marie Benešová zamést kauzu Čápák pod tepich, úterní Václavák (a všechny další protesty) jí to hodně zkomplikovaly – za což Milionu chvilek dík. Ale nedělejme si, prosím, iluze, že by rezignace Marie Benešové něco zásadního změnila. Tady jsem pesimista. Změna by přišla jedině s prohrou Babiše ve sněmovních volbách a to prohrou fatální. Jinak na Václavák vyrazí ta druhá parta.    

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace