Chodil jsem po světě, říkal jsem si, proč je mi smutno… Po čem teskní Patrik Děrgel, rytíř Des Grieux i Korunní princ?
23.05.2019
Foto: FTV Prima
Popisek: Patrik Děrgel u Krause
Poslední dva týdny v Česku patří hokeji, našemu národnímu sportu. Což si uvědomil i Jan Kraus při výběru hostů do své Show, neboť všichni měli něco společného s hokejem. Pro někoho možná překvapivě i oceňovaný mladý herec Patrik Děrgel.
Patrik se totiž v útlém mládí věnoval profesionálně hokeji. To, že s ním bude Jan Kraus hovořit o tomto sportu a nikoliv o jeho současné profesi, si uvědomoval dopředu, takže na otázku, o čem se s ním bude asi moderátor bavit, nezaváhal: „Já doufám, že o hokeji. To je to, proč jsme tady v tom složení (kromě Patrika Děrgela dorazili ke Krausovi ještě hokejista Jiří Tlustý a kouč Marian Jelínek – pozn. red.) a že nás to s tou diagnózou spojuje a to je silné téma. Já bych navrhoval, aby byl takovýhle hokejový speciál jednou měsíčně,“ horoval herec nadšením. Pozvání se prý - jako někteří - nebál, právě naopak, zažíval jen nadšené pocity: „Absolutní nadšení, totální extáze všech kladných pocitů. Dva dny jsem nemohl pořádně usnout a dospat. Zkoušel jsem si to doma. Seděl jsem na gauči a říkal jsem si, jaké to asi bude.“
Hokej mu chyběl
Patrik Děrgel se věnoval hokeji od dětství, ale profesionální hokejista se z něj nakonec nestal: „Nedopadlo to. Já jsem chytal do 15, 16 let.“ Před pár lety se ale k hokeji opět vrátil, zastesklo se mu totiž: „Výstroj jsem si znovu pořídil asi před třemi lety, protože jsem se chtěl k tomu vrátit. Mně to chybělo. Chodil jsem po světě, říkal jsem si, proč je mi smutno a ono to bylo kvůli tomu, že jsem nehrál hokej.“ A tak ho napadlo, že by si našel tým, kde by mohl hrát, nicméně si uvědomuje, že profesionál z něj už nebude: „Teď je mi třicet. Letos jsem hrál třikrát a vždycky jsem přišel zraněný, takže jsem zjistil, že je to dost pozdě. Tam byli i bývalí hokejisté, ale na mě hrají pořád dobře.“ Patrik stojí v bráně, sám má ale radši, když nemusí nic moc řešit a hraje se na druhé straně kluziště: „Já jsem hrál za týmy, kdy jsem chtěl, aby už odjeli, u nás byli často.“
Dostali 32 gólů!
Herec se rozhodně svou kariérou hokejisty nechlubil, dokázal se na ni podívat s nadhledem a připomněl i své největší neúspěchy: „Když jsem začínal hrát v Bohumíně, tak jsem první zápas prohrál 32:0. Já jsem nedostal 32 gólů, ve 23. minutě mě vystřídali,“ upřesnil. Vysvětlil také, jak s aktivním hokejem vlastně skončil: „Moje hokejová kariéra skončila tím, že mě v 16 přijali na konzervatoř. Před tím mě prodali z Bohumína, my jsme totiž potom hráli lépe než 32:0. Koupila mě Orlová za 5000 korun a 7 hokejek. To byl obrovský obchod. Vlastně to bylo smutné, protože kluci byli rádi, že jdu. První lajna měla totiž nové hokejky. V Orlové jsem byl takových šest let,“ vyprávěl Janu Krausovi.
U Krause se nesmutní a když, tak jen chvilku...
Když jsme měli prohrát, šel jsem do brány
Ze své hokejové kariéry si Patrik Děrgel dokázal dokonce i vystřelit: „Já jsem se moc nechytil, když nad tím tak uvažuji. Nechtěl bych tady dělat, že jsem byl nějaký dobrý. To vůbec ne. Já jsem byl dvojka, trojka. Já jsem byl ten, co otevírá ty vrátka. Když jsme hráli proti Vítkovicím a bylo jasné, že nevyhrajeme, tak jsem šel do brány,“ smál se v Show Jana Krause. Přesto si po letech pořídil skutečně profesionální hokejovou brankářskou výstroj a nelituje: „Já jsem chytal ve slaměných betonech bez ničeho. Tohle byl můj sen odjakživa a teď jsem si ho mohl splnit. Vybíral jsem to v profi obchodě s pánem, který se mě ptal, jakým stylem chytám. Takže jsme to nějak nakombinovali.“
Nyní je hokej jeho největší koníček, bohužel mu vše komplikuje zdraví: „Chytal jsem v tom dvě sezóny, kromě té letošní, ta mi ze zdravotních důvodů nevyšla. Hned na prvním tréninku jsem se zranil, pak na druhém a na třetím a byl konec. Já mám blbá třísla.“ Rozhodně se ale příliš nelituje a svá zranění nedává najevo, má pro to prozaický důvod: „Já přijdu zraněný do divadla a dělám, že jsem zdravý. Aby mi to nezakázali.“
Patrik Děrgel pochází ze slezské Orlové a jak sám tvrdí, když se hlásil na konzervatoř, vlastně ani nevěděl, co to obnáší. Nicméně už tenkrát šlo zřejmě o tak výrazný talent, že ho okamžitě přijali a Patrik volil místo hokejového drilu herectví. A vyplatilo se, dnes je členem činohry Národního divadla, kde má hodně rolí, největší je ale rytíř Des Grieux ve slavné Nezvalově Manon Lescaut. Velké klády hrál již předtím ve Švandově divadle, na základě jeho Hamleta si nynější umělecký ředitel Činohry ND Daniel Špinar prý vybral… Kromě toho účinkoval v mnoha seriálech (třeba i v Ulici) a filmech, například v ceněném snímku Hořící keř, kde si ho režisérka Agnieszka Holland vybrala do role mladého koncipienta Pavla Jandy, a mnoha jiných. Muzikální talent zase prokázal v pořadu Tvoje tvář má známý hlas. Při práci na seriálu Cesty domů se seznámil s kolegyní Markétou Frösslovou, se kterou má synka Vavřince, dnes dvouletého. Netvrdí, že je tátou roku, ale dal si jeden moc pěkný cíl, jak se svěřil před nedávnem v MF Dnes: „Slíbil jsem si, že každý den ho aspoň jednou rozesměju. To plním. Občas se samozřejmě stane, že s ním nejsem celý den, jednou jsem ho dokonce neviděl tři dny. To mi bylo hodně smutno.“
|
Vložil: Michaela Špačková