Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Učesaná televizní euro-unijní propaganda. Řeší dokola stále to samé, to podstatné vynechává

18.05.2019
Učesaná televizní euro-unijní propaganda. Řeší dokola stále to samé, to podstatné vynechává

Foto: ČT repro

Popisek: Zleva Ivan David (SPD), Kateřina Konečná (KSČM), Pavel Poc (ČSSD) a Pavel Svoboda (KDU-ČSL)

Předvolební debata, kterou s lídry stran a hnutí začala vysílat Česká televize, se výrazně liší od té, co svým posluchačům připravuje Český rozhlas. Zatímco se z Radiožurnálu šíří vzrušující debata, kterou má moderátor Jan Pokorný často problém ukočírovat, ta televizní působí velmi sterilně a nepřináší v zásadě nic nového, než obvyklou euro-unijní propagandu. Moderátor Martin Řezníček ji založil na výzkumu veřejného mínění, podle kterého zhruba většina obyvatel naší země vnímá členství v EU pozitivně. Nelze se divit, když o podstatných věcech často nic nevědí.

V první debatě, vysílané na ČT 24, jen čas od času zaznělo něco překvapivého, třeba když lídr kandidátky SPD Ivan David oponoval názoru moderátora, že díky EU máme v Evropě více než sedmdesát let mír: „Máte špatnou paměť, zapomíná se na válku v Jugoslávii či okupaci Kypru tureckou armádou,“ připomněl věcně. Také europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná si většinou dovolila oponovat. Přiznala, že by KSČ byla ochotna podpořit referendum o vystoupení z EU: „Referenda se se nebojíme, vážíme si názoru občanů.“

Opět marginálie

A jak se dalo čekat, jedním z hlavních témat se opět stala zcela marginální tématika tzv. dvojí kvality potravin, z níž se některým politikům a médiím podařilo uměle vyrobit hlavní předvolební hit, i když by Evropská unie měla řešit otázky mnohem závažnější. Bohužel na tuto vlnu naskočil i jeden z nejpracovitějších českých europoslanců Pavel Poc (ČSSD), který jinak veřejnost informuje o skutečně závažných problémech, jakým je například dovoz zakázaného masa divokých zvířat do evropských zemí, například přes letiště v samotném Bruselu nebo marné snaze prosadit v EU přísnější limity na užívání pesticidů, ohrožující zdraví evropské populace.

Kdo to bojkotuje?

Podstatnější byly okamžiky, kdy došla řeč na boj se suchem. Pavel Poc varoval, že klimatická změna je natolik rozběhnutá, že bude trvat dlouho, než se jí podaří zvrátit. Klíčový nástroj je podle něj nutnost společné zemědělské politiky EU, kdy by se mělo prosadit například zastropování zemědělských dotací velkým podnikům. Jenže, český premiér tuto snahu očividně bojkotuje. Poc si také postěžoval, že některé členské státy daly přednost ochraně investice těch, kdo investovali do solárních panelů či biopaliv, zatímco EU rychle šlápla na brzdu, když se zjistilo, že biopaliva první generace mohou mít negativní dopad na životní prostředí.

Více lidem, méně byznysu

Notoricky omílaná je rovněž otázka nutné reformy EU. Ivan David patří mezi kandidáty, zastávající názor, že EU je nereformovatelná. Podle něj jsou podmínky nastaveny tak, že k žádné reformě dojít nemůže a nedojde. Pavel Svoboda si naopak umí představit, že by byl redukován počet členů Evropské komise. A podle Pavla Poce znamená reforma EU zásadní změnu politiky, především směrem k řešení sociálních otázek a odstraňování nerovností. V neposlední řadě jde také o to, aby evropský trh sloužil víc lidem a méně byznysu, jak je tomu nyní. Jako alarmující příklad uvedl zákulisní jednání, týkající se právě zákazu nebezpečných pesticidů. Také Kateřina Konečná potvrdila, že se v Evropské komisi rozhoduje za zavřenými dveřmi. Mimochodem, jakým způsobem, Krajské listy popsaly nedávno.

Co na přetřes nepřišlo

Jak se dalo čekat, vůbec nepřišla na přetřes tak zásadní záležitost, jakou je fakt, že je premiér České republiky Evropskou komisí vyšetřován pro podezření ze zneužití evropských dotací a poškozování finančních zájmů EU a vedení EK stále odkládá výsledný verdikt až po eurovolbách. Stejně se neřešilo, jaké skutečné výdaje pro nás členství v Evropské unii znamená, například jak vysoké jsou náklady na implementaci přebujelé bruselské legislativy. A zatímco investigativní čeští novináři píší o vážném rozkolu, odehrávajícím se mezi českým premiérem Babišem, německou kancléřkou Merkelovou a francouzským prezidentem Macronem, Česká televize je nejspíše toho názoru, že to je zcela nepodstatná věc o níž by voliči neměli vědět nic.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace