Necenzurované předvolební debaty, to je jiná. Šanci dostali Sládek, Samková i jiní rebelové. Zastavte ihned činnost EU, nabádají
16.05.2019
Foto: Youtube / repro
Popisek: Předvolební debaty se zúčastnilo osm osobností z osmi stran. Na snímku Klára Samková (APČR), Evžen Tošenovský (ODS) a Josef Valihrach (Soukromníci a Nezávislí)
Zákon ukládá veřejnoprávním médiím, aby před volbami poskytla prostor k vyjádření názorů i politikům, které jinak ignoruje. A ti nyní samozřejmě využívají každou vteřinu k tomu, aby mohli prohlásit něco, co je u nás většinou tabu. V plné míře se to potvrdilo v debatách s kandidáty voleb do Evropského parlamentu, které pořádá rozhlasová stanice Radiožurnál. Její šéfredaktor Jan Pokorný, který je moderuje, to však rozhodně neměl snadné.
Především v okamžiku, kdy se ke slovu dostali známí rebelové Miroslav Sládek (Republikánská strana) a Klára Samková (Alternativa pro Českou republiku). Ta například se vší vážností oznámila, že kdyby se stala europoslankyní, snažila by se ihned zastavit činnost EU: „Legislativní tsunami, která se na nás valí, to je něco nepředstavitelného,“ varovala a nechala se také slyšet, že souhlasí s těmi, co si myslí, že EU nelze reformovat.
To je ta hodnota?
Pokornému (jenž se podobně jako většina jeho veřejnoprávních kolegů choval jako typický ‘eurohujer‘) také pořádně vyčinila, když jí položil otázku, zda snad má Česká republika jinou plnohodnotnou alternativu, než je členství v EU. „Vy si myslíte, že členství v EU je ta hodnota, kterou bychom měli zachovávat?“ zeptala se naštvaně. Podle ní má Česko jiné a lepší alternativy. Souhlasili s ní i Miroslav Sládek nebo František Matějka ze Strany nezávislosti České republiky. Podle něj je alternativou svobodná, nezávislá Česká republika, obchodující s celým světem. „Lidé by si o svých životech měli rozhodovat nejblíže místu, kde žijí,“ zdůraznil a kritizoval, že naše země už se stala pouhou implementační agenturou EU.
Zajímavá alternativa
Přesně opačné názory zastávali přítomní členové ODS Evžen Tošenovský a Jiří Pospíšil z TOP 09. Ten se pochlubil, že zastupuje koalici, která je jednoznačně proevropská a jinou alternativu podle něj nemáme. Mimo jiné argumentoval tím, že náš průmysl exportuje především do zemí EU a díky členství v Česku prý není ohrožena demokracie. Tím ovšem rozzuřil Sládka, který namítl, že u nás vládnou komunisté a estébáci a opakovaně kritizoval, že dotace z EU pobírá především agent Bureš. Velmi zajímavě hovořil o možné alternativě členství v EU Vít Jedlička z koalice Svobodných, Liberland a Radostné Česko: „Pro nás je ta alternativa Evropské společenství volného obchodu, kde už je Švýcarsko, Lichtenštejnsko, Norsko či Island a nejspíš už tam bude brzy Velká Británie.“
My máme lithium
Když Jan Pokorný namítl, že Norsko má ropu a Švýcarsko banky, Jedlička mu odpověděl, že máme obrovské devizové rezervy. Klára Samková pak ještě věcně dodala: „My máme lithium.“ Jedlička též upozornil na nepřímé náklady, které pro nás členství v EU znamená, jde například o podporu solárních panelů, až o 200 miliard nákladů na byrokratické povinnosti, spojené s členstvím v EU. „Přibylo nám 300 tisíc stran šílené bruselské byrokracie,“ stěžoval si a Jiřímu Pospíšilovi vyčetl, že naši europoslanci často netuší, o čem vlastně hlasují.
Je to obyčejná mlha
Velmi vzrušená debata se rozvířila také kolem dvojí kvality potravin. Většina diskutujících se shodla na tom, že jde v zásadě o marginální problém, jehož cílem je odvést pozornost od podstatných věcí. „Je to obyčejná mlha,“ myslí si František Matějka. A kvůli potravinám se opakovaně rozohnil Miroslav Sládek: „Prosím, neztrácejme čas nad tímto tématem, nad kterým tancuje Bureš pod heslem kozel zahradníkem. Vždyť, kdo má v rukou potravinářský průmysl? Bureš. Kdo tráví veřejnost? Bureš. Kdo devastuje pole? Bureš!“
Vložil: Adéla Hofmanová