Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

S Pirátem na palubu EU

S Pirátem na palubu EU

Evropské volby se blíží, pojďme do toho

Vycházející české hvězdy

Vycházející české hvězdy

Je jim sotva přes dvacet, přesto již nastartovaly raketovou kariéru

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho komentátora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A kdy jindy než ve čtvrtek

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Uplynulý týden očima šéfredaktorky. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Filmové stopy

Filmové stopy

Zajímá vás, jak teď vypadá fabrika z filmu Marečku, podejte mi pero? Každý druhý víkend nový film

Český poutník

Český poutník

René Flášar a jeho dobrodružné putování Českem na našich stránkách

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

(P)alba Thomase Landerse

(P)alba Thomase Landerse

Hodně tvrdý rock, metal, občas i o krapet měkčí rock... Příběhy, koncerty, desky

Kultura

Kultura

Knížky rádi čteme, rádi o nich píšeme. Nechybí exkluzivní recenze

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neplatí nás ani Google, ani Soros, nebereme dotace na lány řepky. Hrrr na ně. S Pirátem na palubu EU

12.05.2019
Neplatí nás ani Google, ani Soros, nebereme dotace na lány řepky. Hrrr na ně. S Pirátem na palubu EU

Autor: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: S Pirátem na palubu EU: Místo Jacka Sparowa tentokráte Mikuláš Peksa

Začínáme vždy stejně. ´Evropské volby´ stříhají metr; za dvanáct dnů se vydáme k urnám. Krajské listy.cz spolu s pirátským kandidátem Mikulášem Peksou pro vás připravily sérii článků, jejíž třetí díl právě vychází. „Mrtví nemluví,“ zakrákal dnes zlověstně papoušek jednonohého piráta Johna Silvera poté, co zjistil neblahou okolnost. A to, že slovy Mikuláše Peksy je politický systém EU velmi komplexní a svou složitostí snadno překonává i systémy federativních států. Proč? EU svým členským státům pomáhá s růstem jejich ekonomik a přispívá tak k jejich prosperitě. Společná obchodní pravidla a cílené investice pomáhají na dost místech. Přesto…

Přesto by bylo možné evropské bohatství používat daleko lépe a účelněji. Evropská unie je největší obchodní zóna světa, ale zdaleka nevyužívá plně své možnosti. Největší korporace se vyhýbají placení daní, dost peněz se rozdá na zbytečné projekty a za část si třeba někdo postaví hnízdo. Jak to změníme?

Férové daně

Chceme-li investovat, musíme mít z čeho. Prvním krokem je férové zdanění velkých firem v členských státech. EU už musí rázně zakročit proti daňovým rájům umožňujícím úniky ohromných částek, zatímco daňová zátěž leží na zaměstnancích a drobných podnikatelích. Kde firma podniká, tam by také měla odvádět daně. Zvláště patrné je to na příkladu digitálních služeb poskytovaných nadnárodními technologickými giganty. Takže zatímco třeba Google platí v České republice jednotky milionů ročně, Seznam.cz platí daně daleko vyšší. Takové nespravedlivé metody daňové optimalizace musí být znemožněny. Jinak budou evropské firmy a hlavně občané doplácet na ty největší společnosti a jejich zisky - a tento problém jde vyřešit jen jako celá Evropa společně.

Investice a úvěry místo dotací

Pouze vybrat více daní ale samozřejmě nestačí. Chceme výrazně omezit dotace a místo nich nasadit evropské podnikatelské úvěry, investice a tak dále. Dotace by měly sloužit jen na nejdůležitější společné dopravní projekty a pro nejmenší podnikatele. Stejně tak pokud někdo chce společné peníze, musí ukázat skutečnou vlastnickou strukturu - velkopodnikatelé a politici schovávající se za nastrčené firmy nesmějí zneužívat peníze určené na podporu těch nejmenších.

 

EU by se do budoucna měla také chopit role globálního technologického lídra. Odborné kapacity na to v Evropě jsou, zapotřebí jsou ale investice do rozvoje moderních technologií. K tomu je stejně jako v případě daní a dalších otázek nutný společný postup celé EU. Bez evropské podpory technologického rozvoje budou členské stále odkázány na milost a nemilost nadnárodním korporacím. A to rozhodně není správný postup, jak dokazují skandály amerických a čínských firem z poslední doby. A mimochodem, právě taková opatření by našim univerzitám a technologickým firmám velmi pomohla odrazit se k novým druhům průmyslu. Místo montování součástek bychom mohli vyvíjet vlastní věci.

Transparence!

Evropská unie je složitá: a sledovat v ní toky peněz, kdo se za co přimluvil, kdo si s kým dal schůzku a která firma podpořila jaký návrh evropských pravidel se nezjišťuje úplně pohodlně. To chceme zásadně změnit. Budeme zveřejňovat, s kým jsme se sešli a co chtěl, budeme zveřejňovat, kdo nám co nabízel, a budeme tlačit na co největší zpřístupnění informací občanům.

Souvisí s tím i to, že musí být vždy jasné, proč se do něčeho investuje. Například u zemědělců chceme navázat příspěvky od Evropy nejenom na plochu, kterou obhospodařují, ale také na to, jestli se jedná o udržitelné zemědělství, které krajinu zkrášluje, nebo naopak firmu, která jí plundruje.

 

Evropa může být bohatší a její bohatství se dnes může snadno a rychle projevit na zlepšení kvality života všech evropských občanů bez rozdílu. Bude ale potřeba se postavit zájmům velkých firem a lokálních populistů a zlodějů. Piráti se o to budou snažit: a neplatí nás ani Google, ani Soros, ani nebereme dotace na lány řepky.

 

Vložil: Anička Vančová

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.Další informace