Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Neplatí nás ani Google, ani Soros, nebereme dotace na lány řepky. Hrrr na ně. S Pirátem na palubu EU

12.05.2019
Neplatí nás ani Google, ani Soros, nebereme dotace na lány řepky. Hrrr na ně. S Pirátem na palubu EU

Autor: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: S Pirátem na palubu EU: Místo Jacka Sparowa tentokráte Mikuláš Peksa

Začínáme vždy stejně. ´Evropské volby´ stříhají metr; za dvanáct dnů se vydáme k urnám. Krajské listy.cz spolu s pirátským kandidátem Mikulášem Peksou pro vás připravily sérii článků, jejíž třetí díl právě vychází. „Mrtví nemluví,“ zakrákal dnes zlověstně papoušek jednonohého piráta Johna Silvera poté, co zjistil neblahou okolnost. A to, že slovy Mikuláše Peksy je politický systém EU velmi komplexní a svou složitostí snadno překonává i systémy federativních států. Proč? EU svým členským státům pomáhá s růstem jejich ekonomik a přispívá tak k jejich prosperitě. Společná obchodní pravidla a cílené investice pomáhají na dost místech. Přesto…

Přesto by bylo možné evropské bohatství používat daleko lépe a účelněji. Evropská unie je největší obchodní zóna světa, ale zdaleka nevyužívá plně své možnosti. Největší korporace se vyhýbají placení daní, dost peněz se rozdá na zbytečné projekty a za část si třeba někdo postaví hnízdo. Jak to změníme?

Férové daně

Chceme-li investovat, musíme mít z čeho. Prvním krokem je férové zdanění velkých firem v členských státech. EU už musí rázně zakročit proti daňovým rájům umožňujícím úniky ohromných částek, zatímco daňová zátěž leží na zaměstnancích a drobných podnikatelích. Kde firma podniká, tam by také měla odvádět daně. Zvláště patrné je to na příkladu digitálních služeb poskytovaných nadnárodními technologickými giganty. Takže zatímco třeba Google platí v České republice jednotky milionů ročně, Seznam.cz platí daně daleko vyšší. Takové nespravedlivé metody daňové optimalizace musí být znemožněny. Jinak budou evropské firmy a hlavně občané doplácet na ty největší společnosti a jejich zisky - a tento problém jde vyřešit jen jako celá Evropa společně.

Investice a úvěry místo dotací

Pouze vybrat více daní ale samozřejmě nestačí. Chceme výrazně omezit dotace a místo nich nasadit evropské podnikatelské úvěry, investice a tak dále. Dotace by měly sloužit jen na nejdůležitější společné dopravní projekty a pro nejmenší podnikatele. Stejně tak pokud někdo chce společné peníze, musí ukázat skutečnou vlastnickou strukturu - velkopodnikatelé a politici schovávající se za nastrčené firmy nesmějí zneužívat peníze určené na podporu těch nejmenších.

 

EU by se do budoucna měla také chopit role globálního technologického lídra. Odborné kapacity na to v Evropě jsou, zapotřebí jsou ale investice do rozvoje moderních technologií. K tomu je stejně jako v případě daní a dalších otázek nutný společný postup celé EU. Bez evropské podpory technologického rozvoje budou členské stále odkázány na milost a nemilost nadnárodním korporacím. A to rozhodně není správný postup, jak dokazují skandály amerických a čínských firem z poslední doby. A mimochodem, právě taková opatření by našim univerzitám a technologickým firmám velmi pomohla odrazit se k novým druhům průmyslu. Místo montování součástek bychom mohli vyvíjet vlastní věci.

Transparence!

Evropská unie je složitá: a sledovat v ní toky peněz, kdo se za co přimluvil, kdo si s kým dal schůzku a která firma podpořila jaký návrh evropských pravidel se nezjišťuje úplně pohodlně. To chceme zásadně změnit. Budeme zveřejňovat, s kým jsme se sešli a co chtěl, budeme zveřejňovat, kdo nám co nabízel, a budeme tlačit na co největší zpřístupnění informací občanům.

Souvisí s tím i to, že musí být vždy jasné, proč se do něčeho investuje. Například u zemědělců chceme navázat příspěvky od Evropy nejenom na plochu, kterou obhospodařují, ale také na to, jestli se jedná o udržitelné zemědělství, které krajinu zkrášluje, nebo naopak firmu, která jí plundruje.

 

Evropa může být bohatší a její bohatství se dnes může snadno a rychle projevit na zlepšení kvality života všech evropských občanů bez rozdílu. Bude ale potřeba se postavit zájmům velkých firem a lokálních populistů a zlodějů. Piráti se o to budou snažit: a neplatí nás ani Google, ani Soros, ani nebereme dotace na lány řepky.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace