Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

To jste se odkopali, volové. Komentář Štěpána Chába

komentář 09.05.2019
To jste se odkopali, volové. Komentář Štěpána Chába

Foto: Twitter

Popisek: Fotografie, která spustila mnohé piklení na internetu

VIDEO Mediální bažinou české kotliny proběhla hádka o tom, že se Filip Horký ze Seznam Zpráv a politik Jan Čižinský odkazují u sobotní demonstrace proti jmenování nové ministryně spravedlnosti na zfalšovanou fotku, která měla navýšit počet účastníků demonstrace. Prý si kavárníci zvýšili manipulací fotografie počet protestujících a publikovali tak hoax. No, pěkné, pěkné. Až na to, že jedna fotka jaro nedělá, že jo.

Stačí se podívat na video přenos z demonstrace, kde jsou i záběry z výšky. A počet protestujících, promiňte mi, žádná konspirace se nekoná, prostě sedí. Ale je tu očividně jiný problém. Jak Horký, tak Čižinský, jeden jako novinář, druhý jako politik, publikovali na sociální síti s největší pravděpodobností cinknuté fotografie. A důvod, proč byly cinknuté, bude nejspíš naprosto vágní, nudný, prostý všech konspirací, přesto pod doslova epická provolání o demokracii připojili fotku, která na první pohled zkreslovala skutečnost, kterou měla dokumentovat. A tam problém rozhodně je. A nejen že ji publikovali, ale na četná upozornění, že fotka není v pořádku, a na otázky, proč tomu tak je, nereagovali. Žádné – chybička se vloudila, promiňte. Pak by nebyl problém, protože chybička se vloudit může. Ale takové to velkopanské ignorování? To je chucpe. Kdyby podobná bizarnost vyšla z druhého názorového tábora, čteme si o ní ještě měsíc ve všech ideologicky poslušných médiích.

Správná fotografie ZDE, kvůli autorským právům jen odkaz. Na demonstraci očividně bylo dost lidí.

Jak se vede diskuze

Stačí jedna jediná amatérsky zfalšovaná fotka a ono trapné ticho těch, kteří ji bez kouska studu cpou do veřejného prostoru a diskuze prostě spadne do bahýnka bez argumentů. Stačila jedna jediná poznámka – sorry, trochu jsme to pokonili, ale nebylo to nic proti ničemu. Jen nám ta fotka nevyšla, jak bychom chtěli, tak jsme to trochu zaretušovali. A byl by svatý klid.

Video z demonstrace, v čase 27:19 je pěkný pohled na celý dav

Nekloním se k postoji protestujících, kteří by toho „ovara na Hradě“ nejradši nahradili bustou Václava Havla, protože i ta by vládla s větším úspěchem. Nesdílím ani jejich do absurdit vyhnanou hysterii z oligarchy ze Slovenska, který si z republiky dělá jen další firmu a kšeft. Ale zároveň se zdráhám přiklonit k lidem, kteří ze špatně zfušované fotky chtějí udělat kauzu. Nevidím ji tam. Vidím v tom jen trapnost a ubohost. Došlo očividně k přehmatu, Horký s Čižinským se k němu nepřiznali, neomluvili se. Je trochu mimo mísu, že jako veřejně činné osoby slouží prostě jednomu pánu, nesnaží se ani v náznacích o nestrannost.

Protest na Staroměstském náměstí byl legitimní. Andrej Babiš se ve své funkci chová skutečně tak nedobře, že v budoucnosti zapláčeme. A místo toho, abychom ukazovali na to, kde tragicky Babiš chybuje a okrádá tak zemi o její, a tedy naši, budoucnost, překřikujeme se v hysterických záchvatech. Místo argumentů a obhajob svých názorů a postojů po sobě střílíme svými egy. Výtrysk ega není pro diskuzi dvakrát prospěšný. Ba naopak, ego je hluché, slepé a dost jednostranně zaměřené. A právě i mlčení zmíněných dvou pánů je jen směšný výtrysk zbytnělého ega, které do již vžitého (a kariérně prospěšného) světonázoru prostě nepustí ani ždibec pokory. K jejich vlastní škodě. Protože dosáhli jen toho, že se stali pro lidi jiné krevní skupiny navěky ocejchovanými pravdou a láskou (v tom špatném slova smyslu, samozřejmě) a tím se vyloučili z případné diskuze. Což by jako novinář a politik už z principu neměli dělat.

Křik na náměstí

A malá douška o politice ulice. Politika se nemá dělat na náměstích. Nepatří tam. Vede k pohromám. Ukrajina se prokřičela až k branám středověku, vykřičela si dluh neuvěřitelné velikosti, vykřičela si stagnující ekonomiku a úkol, hrabat se z toho křiku mnoho a mnoho dalších let. Politika se dělá mezi politiky. Za přispění voleb. Je dobré ukázat nespokojenost, vyjádřit ji, ale zároveň je potřeba ctít pravidla společnosti. Babiš se dostal do sedla v rámci politického boje, demokratickými volbami. A to je třeba ctít a uznávat. Je nutné jej porazit na politickém poli, nikoliv na ulici, kde se jenom křičí za asistence mírné davové psychózy. Dav nepřemýšlí, dav řve. Porazte Babiše politickým bojem, ne křikem, ten vede jen k překřikování a veškerou diskuzi posílá do kopru. A, jen tak na okraj, není to hodno důstojnosti člověka. Je to hodno jen osla v člověku, kterého tam uvnitř máme všichni. Ale jednu děsivou věc celá kauza zbabrané fotky ukazuje. Skutečně přestáváme být schopni spolu mluvit. Jen hystericky křičíme.

 

Jak je to se ´zfalšovanou´ fotkou z demonstrace?

První, co Krajské listy.cz zajímalo, bylo, zda je opravdu zfalšovaná. Protože syn šéfredaktorky je grafik, dostal za úkol ověřit na obrázcích stažených z twitterových účtů pánů Filipa Horkého a Jana Čižinského, co je pravdy na tom, že ony obrázky byly zmanipulované, přesněji řečeno že byl uměle navýšen počet účastníků jimi zobrazené demonstrace. K tomu Ondřej Vanča píše: „Zajímavý detail, hned po stažení těch obrázků, mi Twitter zablokoval vlastní účet.“

A pokračuje: „Už při letmém pohledu je patrné, že byly obrázky skutečně upravovány, a to doslova tak amatérsky, že i já, který se nepovažuje za bůhvíjakého grafika, bych to svedl mnohem lépe a ne tak až urážlivě okatě. Na obrázku z twitterového účtu pana Čižinského jsou vyznačeny vyloženě snadno odhalitelné úpravy (klonovací razítko – nástroj ve Photoshopu) na určitých místech, viz:

Zde jsou i detaily těchto snímků:

V případě pana Horkého je rovněž snímek upraven, ale je důležité říci, že jinak než u pana Čižinského, nicméně i zde musel, dle mého soudu, hojně pracovat nástroj ´klonovací razítko´, viz: 

Objevil se názor, že to způsobil fotoaparát. Osobně se domnívám, že to není způsobeno přístrojem (i když musím uznat, že nejsem fotograf). Samozřejmě je tu možnost, že by podobný efekt mohl nastat při focení panoramatického snímku, nicméně z mých vlastních zkušeností by tato ´distorze´ vypadala přeci jen jinak. Podívejte se znovu na tento výřez:

Toto by podle mne nevzniklo, jeden zlom možná, ale ne že by to bylo takto ´zubaté´.“ Krajské listy.cz se tedy domnívají, že snímek patrně zfalšován byl. Šéfredaktorka Anna Vančová, která si také nemyslí, že jde o konspiraci, spíše nějakou ´blbost´, byť principiálně nebezpečnou, jak píše Cháb, k tomu dodává: „Příště alespoň najměte zkušeného grafika a hlavně, nelžete, volové :-).“

 

 

Vložil: Štěpán Cháb