Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Americky velkohubé Babišovy formulace o umělé inteligenci. Komentář Štěpána Chába

komentář 07.05.2019
Americky velkohubé Babišovy formulace o umělé inteligenci. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Nikdo vám nedá, co já vám slíbím. Andrej Babiš.

Podle plánů vlády Andreje Babiše se staneme modelovou zemí pro využití umělé inteligence. Budeme mít samoříditelná auta, autonomní zbraně pro armádu a roboty pro průmysl. Nejlépe to vystihl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar, který řekl: „Česká republika je ale šampiónem v produkci koncepcí a strategií. Naučili jsme se je psát, ale bohužel stále máme pocit, že práce na strategii končí schválením vládou ČR."

Nejvyšší kontrolní úřad ve své výroční zprávě zkonstatoval, že za vlády Andreje Babiše jsme se spláchli ve vývoji a zavádění automatizace do stoky Evropské unie. K tomu přicházejí informace, že vláda Andreje Babiše se v prvním a druhém čtvrtletí trochu rozšoupla a státní kasa začíná vykazovat známky nejistoty, zda se schválený rozpočet na letošní rok náhodou nepřekročí a neskončíme v mínusu daleko větším, než plánovaném. Na konci března byl schodek 9,2 miliardy, teď jsme na 29,7 miliardy. To je hodně velký skok. K tomu zaznělo, že Babiš rozpustil v rozpočtu 18 miliard z privatizačního účtu. Kdyby to neudělal, schodek útočí už teď na 40 miliard, což je plánovaný dluh pro celý rok 2019.

Prázdná peněženka, velké plány

S prázdnou peněženkou pak přicházejí plány na to, kterak to natřeme ve využití umělé inteligence celému světu a staneme se tak modelovou zemí, vzorem pro všechny ostatní. Jenže jak toho dosáhnout, když chybí peníze? I přes zvýšení daní na tabákové výrobky a alkohol se to nezvládne. Kuřáci s alkoholiky prostě nezvládnou ufinancovat vedle státní kasy i zavádění umělé inteligence pro celou republiku. To by se museli ukouřit a upít k smrti. Je to podobné, jako plánovat opravu střechy a mít v ruce peníze jen na máslo a chleba. Řešit to dluhem? Pouze v okamžiku, kdy víme, že příští měsíc na tom budeme o poznání lépe a vzniklé dluhy tak s úspěchem umoříme. A tím si u Babiše a jeho vládnutí nemůžeme být ale vůbec jistí.

Podle průzkumu společnosti Microsoft je u nás využití umělé inteligence v průmyslu na 16 %. Můžeme jásat? Ani ne, protože průměr států Evropské unie je 40 %. V USA bude umělou inteligenci používat do tří let 100 % společností a firem. My jsme na šestnácti procentech. Proklamovaný vzor pro všechny ostatní? Spíš to vypadá, že máme nakročeno k tomu, stát se odstrašujícím příkladem. Takhle to dopadá, když si do vlády zvolíme oligarchu, který maká na tom, aby si přizpůsobil republiku jako (vlastní) firmu. Ta firma vždycky maká pro jednoho majitele. Děsivé. Babiš je velmi efektivní, ale troufám si pochybovat o tom, že v tom dobrém slova smyslu.

Proč Babiš?

Nedávno jsem narazil na zajímavý argument: „Na tom Babišovi musí něco být, když po něm všichni tak jdou. Když jim vadí, znamená to, že jim šlape na kuří oko. A to je jedině dobře.“ Hrůzná logika, která by byla schopná obhájit i Hitlera. Co když je to ale opravdu tak, že po Babišovi jdou, protože skutečně škodí celé budoucnosti republiky? Čísla vypsaná výše ukazují zcela jasně na to, že Andrej Babiš je skutečnou pohromou pro celou zemi. A to je teprve začátek, protože důsledky toho, co zavede současná vláda, se z větší části ukáží až v dalším volebním období. Se zpožděním, ale se zpětnou ránou, která umí podrazit nohy.

Je to svého druhu nemoc naší společnosti, která v „pánech“ vidí vždy to špatné a mne si ruce, když jim někdo dupne na kuří oko. A Babiš právě na tom postavil svou politiku, svůj populismus. On je vlastně permanentně v opozici. A to i když vládne. On je v opozici s lidmi, a to jim lahodí. Nejde jinak, než se vrátit k panu Špicarovi z úvodu tohoto textu. Celá umělá inteligence v ČR je skutečně jen koncept na papíře. Nejsme natolik bohatá země, abychom mohli naslouchat velkohubým americkým formulacím Andreje Babiše, který k tématu řekl: „Zajistíme bezpečnost automobilů bez řidiče, robotů i autonomních zbraní, zkrátka všude tam, kde se potkává člověk a inteligentní stroj. Navážeme na naše dosavadní úspěchy v mobilitě a dopravě, vojenském a bezpečnostním výzkumu i na naši historickou zkušenost." Jsou to jen slova. Jen slova. Dálnice D1 je pořád jemná obdoba tankodromu, tak co žvanit o samoříditelných autech.

 

Vložil: Štěpán Cháb