Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

745 milionů, 5,5 a 27 miliard, to jsou zisky velké trojky. Jak zlomit moc mobilních operátorů a přinutit je zlevnit? Sledovali jsme

06.05.2019
745 milionů, 5,5 a 27 miliard, to jsou zisky velké trojky. Jak zlomit moc mobilních operátorů a přinutit je zlevnit? Sledovali jsme

Foto: FTV Prima / repro

Popisek: Moderátorka Partie Tománková tuto neděli pozvala lidovce Výborného a ministra (nestraníka za ANO) Havlíčka, prvním tématem byly přepálené ceny mobilních operátorů

Jinak řečeno, souboj nových tváří o starý problém. Hosty nedělní Partie TV Prima byli nový ministr průmyslu za hnutí ANO Karel Havlíček (někdejší předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR převzal křeslo po Martě Novákové, lidově přezdívané ´Datamarta´ kvůli jejímu trapasu s opakováním mantry telefonních operátorů, jímž skočila na špek - a což jí ve výsledku zlomilo vaz) a nový předseda lidovců Marek Výborný, který převzal štafetu od Pavla Bělobrádka, jenž KDU-ČSL opět dostal na politickou mapu… Kamery tedy zachytily souboj nových tváří v politice. Novopečený ministr sliboval, že bude opravdu tvrdý vůči operátorům a bude na ně tlačit tak dlouho, dokud nezlevní. Výborný ale Havlíčkovi připomněl, že vláda měla začít tlačit na pilu mnohem dřív.

Ministr Havlíček sliboval, že si bere za své zlevnit data pro české občany, stejně tak bere vážně otázku digitalizace a další témata. To, jak se operátoři k cenám dat stavějí, podle Havlíčka není v pořádku. „V tuto chvíli se jedná na úrovni těch tří hlavních operátorů, s virtuálními operátory a se zahraničními subjekty,“ podotkl ministr s tím, že asociace operátorů se v posledních dnech chovala až příliš arogantně. „Ale všichni si musí uvědomit, že my budeme tvrdě stát za svým a nepřestaneme, dokud se ta data skutečně nezlevní,“ přislíbil Havlíček.

Finové mají data 40krát levnější

Výborný se do vlády hned pustil. „Když se podíváte na to, že třeba ve Finsku jsou ta data čtyřicetkrát levnější než u nás, tak ta propast je obrovská,“ upozornil Výborný s tím, že česká vláda má dělat mnohem víc pro to, aby se data zlevnila. Vláda a regulátor mají podle lidovce jednat tvrdě.

„Dneska se operátoři zajímají o studenty, o babičky a další klienty až v okamžiku, kdy chce od nich ten spotřebitel odejít. To je špatně. Operátoři se přece mají starat o klienty průběžně. To prostředí tady bylo nastaveno tak, že bylo přívětivé pro operátory a nepřívětivé vůči klientům,“ zlobil se Výborný.

Miroslav Výborný v Partii, foto repro

„To je tak komplexní problém, že se o tom jedná na nejvyšší úrovni. My v tom samozřejmě sehráváme důležitou roli, ale teď se tím zabývá premiér,“ pravil Havlíček na adresu Andreje Babiše (ANO). Chystají se podmínky pro to, aby lidé mohli rychle přejít od jednoho operátora ke druhému a aby měli možnost vyvázat se ze sankcí. „Je to priorita celé vlády, proto to ten premiér v tuto chvíli koordinuje,“ doplnil Havlíček.

Babiš obvinil operátory z kartelu

Předseda vlády Andrej Babiš dokonce prohlásil, že mezi stávajícími mobilními operátory existuje v podstatě kartel. Havlíček by prý tak přísný nebyl, Věří, že operátoři se o cenách přímo nedomlouvají, ale jen své ceny přizpůsobují konkurenci, aby vydělali co nejvíc.

Jednu věc by ale Havlíček přičetl k dobru, že naši operátoři investovali do modernizace mobilních sítí. „Je za tím třeba vidět i tu kvalitu technologie, která zde je,“ podotkl Havlíček.

Ministr Karel Havlíček v Partii, foto repro

Výborný ocenil, že se tyto změny konečně chystají, ale podle jeho názoru to nemění nic na tom, že Česko potřebuje čtvrtého operátora, který bude tlačit na tři staré hráče a donutí je snížit ceny. „Když v Rumunsku přišel čtvrtý operátor, tak ty ceny klesly o 80 procent, tak já nevím, proč by to v Česku mělo být jinak,“ uzavřel toto téma Výborný.

 

+

Ten problém reálně existuje již dvě desítky let, za mobil a data prostě platíme moc, srovnání s Finskem je případné. Taktéž má Babiš naprostou pravdu, když tvrdí, že všichni tři telefonní operátoři na trhu mají cenový kartel. To ví každý, kdo si dá tu práci, že prostuduje jejich takřka identické nabídky, které maskují různými ´prodejními akcemi´, nicméně ve finále zaplatíte takřka totéž. V posledních dvou letech se už ani nesnaží operátoři odlákat zákazníka od konkurence, současné rozdělení trhu jim zjevně vyhovuje. Bodejž by ne, rejžují tu skvěle – viz titulky článků, reflektující jejich zisk za rok 2017:    

Jen stručně shrnu (vzestupně): Zisk Vodafone za rok 2017 je 745 milionů, O2 5 a půl miliardy a T-mobile 27 miliard. Takže k plusu bych přičetla, že problém alespoň politici zvedli zpod koberce a dali ho na stůl. K Babišovu tvrzení, že jde o oligopol – no to určitě! Což by měl řešit Úřad na ochranu hospodářské soutěže, proto byl založen. Netuším, jaké k tomu má nástroje, pokud vůbec nějaké a jak moc pádné, jisté ale je, že pro ÚOHS toto legální odírání zákazníků, kteří se nemohou bránit, leží dosud v klidu pod kobercem.

-

Ministr Havlíček pravil, že bude tlačit. Jak přesně, jaké páky má v ruce, to nesdělil. Velmi pochybuji, že vůbec nějaké, očekávám ´bububu´, několik tiskových zpráv o ´bububu´ a pak ticho po pěšině. Babiš coby čistokrevný populista téma zdvihl, jako již mnohokrát předtím, pojmenoval ho a… tím to dosud vždy zhaslo. (Abych tedy byla přesná, Babiš v případě doslova nemravně vydělávajících operátorů, též bank, mimochodem, chvilku koketoval se zavedením tzv. sektorové daně, pak tu myšlenku opustil.) Stejně tak to zhasne i tentokrát, neboť bude v módě jiné téma a bůhví, že jich tu máme dost. Lidovec Výborný si nápravu slibuje od čtvrtého operátora, to byl ostatně jeho jediný nápad. Hm, stejně jako se hodně slibovalo od třetího operátora. Což byl Vodafone. A zpočátku to i fungovalo. Pak ale třetí operátor pochopil, že investoval bambiliony do reklamy a výhodnějších nabídek, získal část trhu a… měl, co potřebuje, vzhledem k místním neuvěřitelně přepáleným cenám si může bambiliony ušetřit, spokojit se s tím, co již má, neprudit v cenovém kartelu a jen si příjemně rejžovat. Může mi pan Výborný nějak zaručit, že to s nějakým čtvrtým operátorem nebude stejné? No, nemůže. Byl by (ten operátor XY) úplně blbý, kdyby zdejší podnikatelské prostředí, TAK vstřícné k velkým firmám, které si mohou dělat prakticky, co chtějí (viz Agrofert), nevyužil, že. Má tato rovnice řešení? Ano, ale ne jednoduché. Jmenuje se EU, kde by muselo dojít ke změně, jak jsem psala ZDE v části, věnované dvojí kvalitě potravin.     

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace