Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Bez míru v Evropě by nám všechny svobody a práva byly k… vy víte čemu. S Pirátem na palubu EU

05.05.2019
Bez míru v Evropě by nám všechny svobody a práva byly k… vy víte čemu. S Pirátem na palubu EU

Foto: Fotomontáž Ondřej Vanča

Popisek: S Pirátem na palubu EU: Místo Jacka Sparowa či Dlouhého Johna Silvera Mikuláš Peksa

Eurovolby a Krajské listy.cz: Spolu s pirátským kandidátem Mikulášem Peksou jsme pro vás připravili sérii článků, které by vám měly Evropskou unii přiblížit. A to proto, že o ní stále moc nevíme. Troufáme si tvrdit, že díky Hollywoodu víme nejvíce o tom, jak funguje stát a státní správa v USA, ani česká státosprávní realita není moc známá – patrně proto, jak mizerně české školy učí a jak povrchně a formálně podávají ´občanskou výchovu´, či jak se to dnes jmenuje. Kde kdo z filmů a právnických seriálů ví, co je pátý dodatek americké ústavy, kdo ale četl celou Ústavu ČR? Ale zpět k EU. Tak tam to je, troufáme si tvrdit, velká bída. Kterou bychom rádi učinili menší a ještě menší, až se z ní stane trpaslík 😊. Jednonohý pirát John Silver si přihnul z flašky nefalšovaného jamajského rumu a my razíme na druhý díl série: Tentokráte Mikuláš Peksa mluví o tom, proč je pro nás členství v EU výhodné.

Evropská unie svým občanům přináší významné výhody. Díky těmto garantovaným výhodám si v dnešní Evropě užíváme nejvyšší míry osobní svobody v historii. Rozhodně proto není pravdou, že nás EU omezuje. Naopak jsme v ní daleko svobodnější, než bychom byli bez ní.

Na víkend do Francie na koncert, do Německa na měsíc na brigádu

Každý občan EU má právo se svobodně pohybovat a pobývat na území členských států. Pro mladší generaci, která často směřuje za studiem nebo prací mimo ČR, dnes již naprosto samozřejmá věc. Přesto ještě před pár desítkami let to představovalo poměrně náročný úkol, před rokem 1989 to bylo navíc zcela nepředstavitelné. Dnes se mladý český student může klidně v pátek večer spontánně rozhodnout vycestovat na víkend do Francie na koncert nebo na týden do Německa na brigádu. Volný pohyb po území členských států tak významně rozšiřuje možnosti evropských občanů.

Volný pohyb v rámci Unie se totiž netýká pouze osob, nýbrž i zboží, služeb a kapitálu. Tím je odstraněná významná obchodní překážka, čímž se značně usnadňuje podnikání firmám i jednotlivým podnikatelům, kteří chtějí své produkty nebo služby nabízet i v dalších členských státech.

Právo volit po celé Evropě

S evropským občanstvím je spjaté právo volit ve volbách do Evropského parlamentu i v obecních volbách v členském státě, kde má občan své bydliště. V případě přestěhování do jiného členského státu se tak občan EU může svým hlasem podílet i na komunální politice v místě svého nového bydliště.

Evropský občan má také právo se obracet na orgány a poradní instituce EU ve svém jazyce. Občan může požadovat od orgánů informace, podat stížnost na jejich činnost Evropskému ombudsmanovi nebo předložit petici Evropskému parlamentu. Také může společně s dalšími občany zorganizovat Evropskou občanskou iniciativu. Ta představuje prostředek, kterým občané mohou vyzvat Evropskou komisi k vypracování určitého návrhu, který je občanskou iniciativou podpořen.

Sdílená diplomatická ochrana

Výhody EU však sahají i za její hranice. Občan EU má právo v zahraničí žádat o diplomatickou a konzulární ochranu od kteréhokoliv členského státu EU, pokud jeho stát nemá v dané zemi své zastoupení. Tato sdílená diplomatická ochrana evropských občanů může v některých vypjatých momentech i zachraňovat lidské životy. 

Kromě významného posílení osobních práv evropských občanů ale EU posiluje i samotné členské státy. Ať už se jedná o pozitivní efekt na jejich ekonomiky prostřednictvím obchodní výměny na prosperujícím evropském trhu nebo při společném vyjednávání s jinými státy nebo mezinárodními korporacemi. Evropská unie jako platforma sdružující požadavky členských států chrání jejich suverenitu, která by jinak byla vystavena napospas velkým hráčům světové politiky.

V neposlední řadě pak Evropská unie podporuje mírový rozvoj na evropském kontinentu. Pro dodržování občanských práv a prosperitu členských států je mír tím nejdůležitějším prvkem, bez kterého by žádnou ze svobod, které nyní máme, nebylo možné rozvíjet a využívat.

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace