Je česká společnost rozdělena na ´pražskou kavárnu´ a ´hradní nalejvárnu´, nebo jinak? A proč mají komunisté sexuologa?
04.05.2019
Foto: TV Seznam / repro
Popisek: Moderátorka televize Seznam Tereza Villoughby pozvala kandidáty do eurovoleb, které spojuje jejich umělecké, či odborné zaměření. Zjednodušeně, nejsou to kariérní politici
O tom, že je česká společnost rozdělena, se přesvědčujeme při každých volbách, ale i v diskusích na sociálních sítích či v médiích. Polemika se vede spíše o to, kdo tvoří jednotlivé, navzájem soupeřící tábory. Zatímco se hlava státu často vymezuje proti pražské kavárně či „lepšolidem“, jeho oponenti se navážejí do hradní „nalejvárny“. A ti všímavější jsou přesvědčení, že zásadní názorové rozdíly se odehrávají mezi obyvateli měst a venkova.
Zajímavá debata se na toto téma uskutečnila v televizi Seznam, kde se utkali tři kandidáti do letošních eurovoleb. Známého sexuologa Radima Uzla nominovala KSČM, kapelníka skupiny The Tap Tap Šimona Ornesta koalice TOP 09 a STAN, zatímco dokumentaristu Filipa Remundu Piráti.
Zleva: Radim Uzel, Šimon Ornest a Filip Remunda, foto repro
Jiný názor? Ne!
Radim Uzel se v televizi Seznam vysvětloval, proč vlastně kandiduje za KSČM a přiznal se, že má mezi komunisty spoustu kamarádů. „Já opravdu neznám v KSČM žádného člověka, který by byl spojen s nějakou finanční aférou nebo daňovými úniky,“ dušoval se. (Nejspíš ale zapomněl, že mezi obviněnými v kauze zneužití dotací ROP Severozápad figuruje rovněž bývalý poslanec parlamentu za Karlovarský kraj Jaroslav Borka). V této souvislosti si postěžoval, že v naší společnost panuje nevraživost vůči lidem, kteří zastávají jiný politický názor. Přesvědčil se o tom prý na vlastní kůži, když jel nedávno vlakem, úplně cizí člověk mu vytýkal, že by s ohledem na své politické názory vůbec vlakem jezdit neměl, ale spíše chodit kanálem. Když se proti tomu Uzel ohradil, že kanálem by měl chodit onen chlapík, skončilo to málem rvačkou.
To by byla katastrofa
Hudebník Šimon Ornest se zase pozastavil nad tím, že mu řada lidí dává najevo, ať se neplete do politiky a často se o tom přesvědčuje se svými kolegy z umělecké branže na Facebooku. „Já si myslím, že tohle je strašlivý omyl, politika se týká každého z nás. Každý může slušně vyjádřit svůj názor,“ zdůraznil a dodal: „Kdyby se k politice vyjadřovali jenom politici, to by byla katastrofa.“
Trochu víc empatie
Moderátorka Tereza Villoughby se poté zajímala, zda existují městské elity, které se vyjadřují ke všemu. Podle Filipa Remundy na tom něco bude. „Jsme v situaci, kdy na sebe mluvíme, ale vzájemně si nerozumíme.“ Podle něj začaly více krystalizovat názory mezi obyvateli z větších měst a venkova. Ale platí to nejen u nás, ale také třeba ve Spojených státech či Turecku. Sám se prý jako dokumentarista zajímá o životní situací lidí, žijících v okrajových regionech. „Já jsem zjistil, že lidé ve městě a na venkově mluví jiným jazykem, že si nerozumí.“ Jako příklad uvedl slova kněze, který mluvil v rádiu o výhodách členství v EU a navážel se arogantně do spoluobčanů, kteří nechápou, jak je pro ně výhodné, že díky EU mohou cestovat bez hraničních kontrol a neváží si toho. Zcela ignoroval, že existují i ti, co na cestu do zahraničí vůbec nemají. Jejich důchod či sociální dávky jim nestačí kolikrát ani na nájem. „Já bych očekával od někoho, kdo je kněz, trochu víc empatie,“ postěžoval si Remunda.
Mimochodem, o tom, jak dalece jsou lidé schopni tolerovat názory a vkus někoho jiného, názorně ukáže jeho nejnovější dokument. V něm sleduje fanoušky Karla Gotta hned v několika zemích.
Vložil: Adéla Hofmanová