Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Petr Janda se možná dodnes zlobí… Divoké devadesátky očima Kamila Střihavky. Přečetli jsme

01.05.2019
Petr Janda se možná dodnes zlobí… Divoké devadesátky očima Kamila Střihavky. Přečetli jsme

Foto: Facebook

Popisek: Kamil Střihavka s nádhernými blond vlasy po pás, to je jeho ´ochranná známka´, trade mark

Kamil Střihavka má hlas, který si každý velmi snadno zapamatuje, nejenom jeho fanoušci. Bezpochyby se jedná o jednoho z našich největších a nejvýznamnějších zpěváků, i když do popu vlastně pořádně nezabrousil. V rozhovoru pro MF Dnes zavzpomínal, jak začínal s Ježíšem a také že devadesátá léta se u něj neobešla bez následků…

Málokdo to zřejmě ví, ale Kamil Střihavka se nemusí s hudebníkem Petrem Jandou. Ten totiž po revoluci vydával desky metalovým kapelám, jen tak pro lásku k hudbě. Desku chtěl vydat také Motorbandu, se kterým zpíval Kamil Střihavka: „Desku jsme u něj měli roztočenou, když do toho vstoupila revoluce. Náš tehdejší manažer rozeslal demosnímky Motorbandu po celé Evropě a oznámil nám, že si nás vybrala západoněmecká firma ze Stuttgartu. Přerušili jsme nahrávání u Jandy a vydali se jako první československá kapela v historii natáčet na Západ. No a tam vznikla první deska Motorbandu s názvem Made in Germany,“ svěřil se Kamil Střihavka v rozhovoru. To se pochopitelně Petru Jandovi nelíbilo: „Pro nás to byla složitá chvíle, protože jsme nevěděli, jak se zachovat vůči Petru Jandovi. Domluvil jsem nakonec schůzku mezi Petrem a firmou, kde se našel nějaký kompromis. Nevím přesně, na čem se dohodli, ale myslím, že nějaká pachuť u Petra zůstala dodnes,“ přiznává Kamil Střihavka v rozhovoru pro MF Dnes. Kariéra na západě se nakonec ale nekonala, německé producenty zajímal jen Střihavka.

 

Od metalu k BSP

Ten však nabídku odmítl, i když nakonec kapelu opustil: „Chtěl jsem zkusit i jiné žánry. Vždycky jsem měl rád, když hudební styly takzvaně fúzují a vznikne třeba úplně nový tvar. Dostal jsem od Oty Baláže nabídku natočit si jeho autorskou desku. Ke spolupráci jsme přizvali jednoho z nejlepších kytaristů u nás Michala Pavlíčka. Vzniklo BSP. V té době jsem ještě pracoval na projektu No Guitars! Na začátku devadesátek jsem se tak dostal do povědomí i těch fanoušků, které metal nezajímal,“ zavzpomínal Kamil Střihavka pro MF Dnes.

 

Kamil Střihavka se už raději hlídá, jen to pivko si dopřeje... Foto Facebook

V Pěně dní

Dalším milníkem v kariéře byla účast v muzikálech, nejprve v Pěně dní: „Přijel jsem z Teplic do Prahy na dva konkurzy. Byl jsem na volné noze, měl jsem už první dceru a peníze jsem musel někde vydělat. První konkurz byl v Karlíně, kde po mně chtěli občanku a ptali se, jak se jmenuju a jestli bych něco nezazpíval. Tak jsem jim řekl, ať si koupí moji desku, a šel pryč. Byl jsem holt mladej a pyšnej. A pak jsem přišel do Divadla ABC, kde kvůli mně přerušili zkoušku, rozsvítili a režisér Petr Novotný s Milanem Svobodou mě přišli osobně přivítat! Co si budeme povídat, v podstatě ještě než jsem tu nabídku dostal, řekl jsem si, jo, máte mě!“

 

Támhle je Ježíš!

Díky Pěně dní se Kamil dostal do svého nejslanějšího muzikálu, do Ježíše: „Na Pěně dní jsem potkal režiséra Petra Novotného, který dával dohromady ansámbl na Jesus Christ Superstar. Chodil tam a stěžoval si, že pořád nemůže najít toho Ježíše. A Milan do něj strčil a ukázal na mě: Hele, támhle je,“ popsal, jak se dostal do hlavní role světoznámého muzikálu. Kamil Střihavka také přiměl producenta, aby přizpůsobil obsazení, roli přijal až poté: „Rozhodující pro mě bylo, až když přistoupil na moje požadavky. Jeho představa byla totiž taková, že v Ježíšovi budou hrát popoví interpreti. A já se mu snažil vysvětlit, že rocková opera Jesus Christ Superstar byla kultovní deska mojí generace a že titulní roli nazpíval Ian Gillan, frontman Deep Purple. A že nemůže přijít s tímhle legendárním kusem před lidi s popovými divami a muzikálovými zpěváčky.“ 

Devadesátky ho „vyplivly“ na léčení

Muzikál se začal hrát uprostřed dnes legendárních porevolučních let: „Devadesátky, to byla naprosto výjimečná doba a jsem hrozně rád, že jsem to zažil. Hudba jako taková měla obrovský boom. Nejen v rámci Jesus Christ Superstar, ale v celé republice. Vznikla spousta skvělých kapel a projektů, natočila se spousta desek a lidi to kupovali jako diví. Z rádií zněla nejen zahraniční hudba, kterou jsme dřív sháněli někde na burzách, ale i současná česká tvorba. Nikdo jsme neřešili, co bude, žili jsme přítomností. Tady a teď!“ Kamil Střihavka byl na vrcholu, hrál jako o život, což byl neskutečný zápřah, což si vyžádalo svoji daň: „Já slavil Kristova léta, takže jsem byl na vrcholu sil, ale přesto to mělo své limity, takže jsme to doháněli různými podpůrnými prostředky. Stejné to bylo na koncertech, které jsme jezdili až do umrtvení. Když mě to na konci devadesátých let vyplivlo, zjistil jsem, že to bude trvat dlouho, než se dám dohromady,“ přiznal v rozhovoru pro MF Dnes. S následky se prý dokázal vypořádat: „Do nového milénia jsem vstupoval jako čistý člověk. Absolvoval jsem léčení a tělo i mysl naštěstí regenerovalo.“

 

+

Kamil Střihavka musí být pořádný srdcař. Když zpívá, zpívá jako o život se vším všudy. V rozhovoru přiznává, že devadesátky byla jedna velká jízda a že musel jít na léčení, čeho přesně, raději nespecifikuje, patrně to byla odvykačka. Je skvělé, že se s tímto náročným životním stylem dokázal vypořádat a že mohl v rozjeté kariéře pokračovat. 

-

Ačkoliv byl prý hodnocen jako jeden z nejlepších Ježíšů všech dob, dnes už ho v hlavní roli muzikálu neuvidíme. Říká, že jednak se rozhodl tuto roli přenechat jiným, ale také že úroveň muzikálů za poslední roky dost klesla. Škoda, velká škoda… 

Vložil: Michaela Špačková