Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Další milenka českých politiků promluvila. Krásná šlechtična podlehla kouzlu zábavného knížete. Tajnosti slavných

30.04.2019
Další milenka českých politiků promluvila. Krásná šlechtična podlehla kouzlu zábavného knížete. Tajnosti slavných

Foto: Instagram

Popisek: Zita Pallavicini je pravá rakousko-uherská šlechtična, kořeny má jak v Praze, tak v Maďarsku, ve Vídni částečně žije...

FOTO Po Ireně Obermannové a Jitce Vodňanské odtajnila svůj poměr s vysoce postaveným českým politikem další žena, u nás téměř neznámá šlechtična maďarského původu Zita Pallavicini. Ve svém nedávno vydaném Deníku šílené markraběnky sice přímo neuvedla jméno někdejšího kancléře a vicepremiéra Karla Schwarzenberga, ale z několika indicií je zřejmé, že se s ním několik let intimně stýkala. Tato pikantní milostná aféra navíc není dodnes ukončena, Zita totiž tvrdí, že má s knížetem syna a že konečně musí dořešit jeho zákonná práva.

Z její zpovědi vyplývá, že se pro ni kníže Schwarzenberg stal jedním z osudových mužů života. Seznámila se s ním těsně před svojí první svatbou: „On se mi tenkrát absurdním způsobem dvořil, věděl, že se právě chystám vdávat, což jsem považovala za velmi zábavné, protože to sice byl nesmírně zajímavý, známý člověk, jeden z nejmovitějších knížat, ale o třicet čtyři let starší než já,“ popisuje v Deníku jejich první setkání. Místem, kde se poprvé viděli, byla vídeňská radnice, v jejichž prostorách se konal charitativní ples. 

Jen zábavný strýček

Podle Zity knížete tehdy evidentně nezajímalo nic jiného než ona, tím spíše, že spolu mohli mluvit česky a nikdo jim nerozuměl. Zita Pallavicini má totiž po matce český původ a část dětství společně s ní žila v Praze (kde ji, mimo jiné, jako talentovanou sportovkyni trénovala Věra Čáslavská). Ten večer ji prý ani ve snu nenapadlo, že by mezi ní a sympatickým knížetem mohl kromě přátelství vzniknout jiný vztah: „Pro mě to byl tehdy jen velmi úctyhodný, vzdělaný a zábavný strýček, se kterým jsem si ráda povídala u kávy,“ vzpomíná.

 

Zita Pallavicini se narodila v roce 1971 v Budapešti, a je dědička starých šlechtických rodů rakousko-uherské monarchie. Ve své knížce popisuje historii své české i uherské rodiny, složitosti života aristokracie, své lásky i slabosti se stejnou vášní a provokativní upřímností, s jakou žije i svůj život. Vyskytují se v ní přitažlivé a velkolepé postavy jako její maminka, nádherná excentrická česká hraběnka s tragickým osudem, nebo naivně poctivý dědeček, který si nechal pomaďarštit příjmení z Pallaviciniho na Pálinkáse, aby ho pak po padesátém šestém stejně popravili... Snímek je z letošních Velikonoc. Foto Instagram

Tuleň, který chrápal

Její první manželství nebylo šťastné a podstatnou vinu na jeho rozpadu nesl Zitin autoritativní tchán. Snažila se proto co nejvíce utíkat z domu a právě kníže se pro ni stal velmi blízkým člověkem: „Byl tak romantický, zdvořilý, moudrý, zábavný. S ním jsem se cítila v bezpečí a právě po tom touží většina žen. Ze dne na den jsem zapomněla na obrovský věkový rozdíl mezi námi. Vzhlížela jsem k němu, hltala slova,“ přiznala se po letech. Jejich vztah nabýval na intenzitě a ještě než se stačila rozvést, kníže ji pozval na luxusní dovolenou v Karibiku. Nebývale otevřená šlechtična popsala dokonce i první společnou noc. Byla prý natolik zamilovaná, že jí vůbec nevadilo, že její milenec chrápe a při plavání připomínal tuleně. Horší bylo, že jejich dovolená nezůstala utajená a hned po návratu se o ní psalo v rakouském deníku Kurier.

 

Zita a její velká láska, kníže Schwarzenberg. Foto Instagram

První rána

Jenže brzy poté, co se rozvedla, přišla další rána. „Ukázalo se, že můj kníže má už přes sedm let milenku stejně starou jako já, se kterou poté, co jsme se vrátili z naší společné dovolené, odjel na pár dní do Ománu.“ Zklamání bylo o to bolestnější, že kvůli Schwarzenbergovi rázně ukončila svoje manželství. A přemítala, jak se jí něco takového mohlo stát. „Vídeňská společnost neměla už dávno tak pikantní téma, které mohla rozebírat,“ komentovala skandál, jehož aktérkou se nechtěně stala. (Mimochodem, je zajímavé, jak u nás byly kancléřovy pletky tutlány, podobně jako milenky Václava Havla.) Kníže se vymlouval, že není lehké ukončit sedmiletý vztah s citlivou dívkou a že druhé „přítelkyni“ nechtěl způsobit bolest.

Život na zámku

Jako důkaz své lásky Zitě navrhl, aby se odstěhovala k němu, na zámek nedaleko Prahy. Ale i tentokrát přišlo rozčarování. Mladá Zita, zvyklá na život v prostředí mezinárodní smetánky, trávila většinu času v Čechách osamocená. Jen čas od času navštívila zámecké komnaty nějaká celebrita, například Tomáš Baťa nebo rakouský herec Klaus Maria Brandauer. „Navzdory svým slibům se o mě kníže příliš nestaral,“ posteskla si Zita Pallavicini ve svém deníku. Jenže, to byl jen začátek velkého trápení, které ji vztah se slavným českým politikem, nakonec přinesl. 

Pokračování ve čtvrtek  

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace