V EP se svádí tvrdý boj mezi těmi, co se přiklání na stranu bezohledné chamtivosti, a jejich protivníky. Hádejte, kdo vyhrává
28.04.2019
Autor: Facebook
Popisek: Na řepku pesticidy, řepka do benzínu, benzín do aut, auta dříve do šrotu. A lidé? Dříve do hrobu
Teprve aktuální hrozba, že v letošním roce opět zdecimuje českou krajinu nebo zemědělství katastrofální sucho, přimělo některé politiky, aby začali tento zásadní problém konečně řešit. Jinak je stále hlavní mantrou evropské politické reprezentace ekonomický růst a vychloubání se, kdo jej má větší. Že je ovšem cena za něj zničující na lidské zdraví i životní prostředí, přiznává málokdo. Naštěstí však lidé na celém světě začínají vnímat ekologické hrozby velmi citlivě.
S potěšením to konstatuje i europoslanec Pavel Poc (ČSSD). „Nic naši společnost nelimituje tak, jako stav životního prostředí,“ říká. Zároveň ale přiznává, že během své náročné práce v Evropském parlamentu se stal účastníkem mnoha bojů, které měly jedno společné: „Šlo o boj mezi subjekty, které se přiklánějí na stranu bezohledného zisku a chamtivosti a těch, kdo volají po ochraně lidského zdraví, životního prostředí a zodpovědnosti.“
Nejpřísnější na světě?
Pavel Poc jako jeden příklad z mnoha uvádí boj proti výrobcům pesticidů, jejich nadužívání má na evropskou populaci i životní prostředí katastrofální dopad. Vyvrací přitom mýtus, podle nějž jsme si zvykli tvrdit, že evropský systém proti pesticidům je ten nejpřísnější na světě. Ve skutečnosti však výrobci těchto chemikálií doslova hazardují se zdravím lidí. Pavel Poc inicioval jako vůbec první europoslanec přezkum legislativy v této oblasti a upozornil na to, že nařízení o autorizaci pesticidů není plně implementováno, což může mít dalekosáhlé účinky na bezpečnost potravin, produkovaných v EU. Při bližší analýze se přitom zjistilo, že jsou normy a předpisy znehodnocovány nerespektováním a obcházením a často je ignorována zásada předběžné opatrnosti. „Současný stav by mohl vést k ohrožení zdraví Evropanů, druhové rozmanitosti ekosystémů nebo půdy,“ varuje.
Koktejlový efekt
Ostatně, Krajské listy již nedávno upozornily, jak například drasticky ubývá v Evropě i v naší zemi hmyz, především včely. Jednou z příčin tohoto neblahého jevu jsou právě pesticidy. Podle Pavla Poce se na trhu EU nachází produkty, u nichž nebylo více jak patnáct let provedeno vyhodnocení, zda odpovídají současným kritériím. Navíc současná legislativa vůbec neřeší mnoho důsledků používání pesticidů, například tzv. koktejlový efekt, tedy účinky směsí několika reziduí pesticidů, byť třeba v podlimitním množství, na lidské zdraví nebo ekosytém. „Vždy musí převážit lidské zdraví před ekonomickými zájmy,“ zdůrazňuje Pavel Poc.
Za zavřenými dveřmi
Ve skutečnosti tomu tak ovšem není. „Dnes máme na konci rozhodovacího procesu téměř anonymní stálý výbor, který bez jakékoliv demokratické nebo expertní legitimace, bez jakékoliv zodpovědnosti, činí za zavřenými dveřmi rozhodnutí, jejichž modem operandi není věda, ale politické zadání jejich členů z evropských států. Jejich rozhodnutí přitom mají vážné dopady na životy evropských občanů,“ stěžuje si. A mimo jiné také prozradil, že se do jeho zprávy, věnované tomuto alarmujícímu problému, dostal i pozměňovací návrh jeho kolegů, který nepravdivě tvrdí, že se počet pesticidů, dostupných na evropském trhu, snižuje. Veřejná databáze Evropské komise přitom jasně dokazuje, že je dnes v EU dvakrát tolik přípravků než tomu bylo v roce 2009!
Pokračování zítra
Vložil: Adéla Hofmanová