Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Poplach ve sněmovně. Vedení státu je neschopné a jde mu jen o udržení moci. Z financí je ministerstvo propagandy

27.04.2019
Poplach ve sněmovně. Vedení státu je neschopné a jde mu jen o udržení moci. Z financí je ministerstvo propagandy

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Miroslav Kalousek u řečnického pultu... a za ním prázdné židle nepřítomné vlády. Foto ilustrační, z jiné schůze tento týden

Alarmující zpráva Nejvyššího kontrolního úřadu vyprovokovala opozici ke svolání další mimořádné schůze Poslanecké sněmovny. Zatímco ji šéf ODS Petr Fiala nazval cvičným poplachem, protože je situace v naší zemi vážná, premiér Babiš, jehož se hlavní body jednání týkaly především, se této schůze vůbec nezúčastnil a nechal se slyšet, že je nesmyslná.

Je to přitom samotný Nejvyšší kontrolní úřad, tedy státní orgán (!), jenž ve své nedávno zveřejněné zprávě konstatoval, že vedení státu není schopné správně reagovat na změny ve společnosti, ať už jde o oblast dopravy, sociálního bydlení, úspory energií či zjednodušení daňových povinností. Jedním z nejzávažnějších problémů je fakt, že vláda Andreje Babiše hospodaří v době ekonomického růstu s deficitem a rozpočtovou bilanci dokonce letos „vylepšila“ tak, že využila 18 miliard z privatizačního účtu, který má být pojistkou na horší časy. To si předtím nikdo nedovolil.

Jde jen o udržení moci

Na nízkou efektivitu státní správy si stěžoval i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek a to zcela právem. V této oblasti se totiž umísťujeme v rámci EU na posledních místech. Vláda přitom nabrala tisíce úředníků a státní správa již zaměstnává celkem 440 tisíc osob. A samozřejmě i on, coby bývalý ministr financí, kritizoval rozpočet. „Současná vláda při tvorbě rozpočtu myslí jen na udržení moci,“ uvedl v reakci na to, jak vládní koalice rozdává ve velkém na úkor příštích generací.

Jeden velký pštros

Nový šéf KDU-ČSL Marek Výborný kritizoval, že se vláda promlčela k problémům. „Vláda je jedním velkým pštrosem, který vytrvale strká hlavu do písku. Tato vláda je odkladačem slibů,“ uvedl. Také on upozornil, že zatímco narůstá byrokracie, efektivnost státní správy klesá. Stejně tak považuje za velký problém deficitní rozpočet a projídání privatizačního účtu. Souhlasí sice s tím, že se v době růstu mohou zvyšovat důchody a platy, ale ne takovým způsobem, jak to předvádí nynější vláda. Navíc nejsou pokryty potřebné výdaje na sociální služby.

Kampaň a účelovka

Ivan Bartoš (Piráti) se zase pozastavil nad tím, že premiér Babiš komentoval konání mimořádné schůze posměšně. Netajil se podezřením, že předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) ji svolal záměrně na termín, kdy bude premiér Babiš na jednání Visegrádské čtyřky. Podle něj premiér reaguje na všechny problémy tím, že útočí na své kritiky se slovy, že to je „kampaň a účelovka“. Ve svém vystoupení se pak zaměřil na Babišův střet zájmů, který již řeší i Evropská unie a nedávno se mu věnovala reportáž německé veřejnoprávní televize ZDF. Bartoš v reakci na neustálé Babišovy nářky, že je obětí účelového spiknutí, vtipkoval, že se proti Babišovi nyní spiklo i Německo. Navrhl usnesení, aby Sněmovna požádala o výsledky auditu Evropské komise, týkajícího se střetu zájmů premiéra Babiše, ještě před volbami do Evropského parlamentu.

Stát jako dojná kráva

Předseda STAN Vít Rakušan považuje zprávu Nejvyššího kontrolního úřadu za důkaz, jak náš stát nefunguje a postěžoval si, že lidé nedostávají za své odvedené daně adekvátní služby. „Vláda řeší banality namísto podstatných věci,“ varoval. Také Tomio Okamura (SPD) vládu ostře kritizoval především za hospodaření a deficit rozpočtu. Zaútočil ovšem i na koaličního partnera ČSSD a na opoziční strany, především TOP 09 a Piráty. Podle něj je pro většinu vládních stran stát dojnou krávou. Evropské dotace opakovaně označil za velmi škodlivé, protože vedou ke korupci a dalším negativním jevům tím spíše, že se dostávají především k mocným a bohatým.

Ministerstvo propagandy?

Na kritiku opozice reagovala jako jediná ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Ta patřila k pouhým třem členům vlády, kteří se důležitého jednání mimořádné schůze zúčastnili. Většinu výtek odmítla a tvrdila, že jde jenom o nafukování problémů a obavy z rozpouštění rezerv na privatizačním účtu označila za nehoráznou demagogii, i když k nim skutečně došlo. Podle předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury se tak ministerstvo financí stalo spíše ministerstvem propagandy. 

V diskusi nakonec vystoupili jenom poslanci s přednostním právem, protože většina přítomných program čtvrteční mimořádné schůze Poslanecké sněmovny PČR neschválila.

Vložil: Adéla Hofmanová