Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Nemilosrdní veteráni: Kníže je parazit, škodil vlastním lidem

08.08.2013
Nemilosrdní veteráni: Kníže je parazit, škodil vlastním lidem

Foto: Michal Růžička / MAFRA /Profimedia.cz

Popisek: Karel Schwarzenberg

Parazit, pijavice, vlastizrádce. Jen taková silná slova mají váleční veteráni, kteří bojovali proti Německu a Maďarsku na frontách 2. světové války nebo historici Českého svazu bojovníků za svobodu (ČSBS), který sdružuje nejen tyto bojovníky, ale i vězně koncetračních táborů, pozůstalé po obětích nacistických zvěrstev a další vlastence.

Na otázky týkající se ochrany českých národních zájmů, postavení prezidenta Miloše Zemana i budoucnost českého průmyslu a jeho exportních možností, se naše redakce zeptala „pouští krysy“ a „nebezkého jezdce“ plukovníka Pavla Vraného (PV) a experta ČSBS Jana Kuxe (JK).

Jak hodnotíte fakt, že garantem české zahraniční politiky a ochráncem národních zájmů v zahraničí už není Karel Schwarzenberg, který opakovaně – i během své prezidentské volební kampaně- proslul jako zastánce tzv. sudetských Němců a jejich nároků na návrat?

JK: Hodnotím to jednoznačně jako velkou úlevu, protože Schwarzenberg, ten Kalouskův cvičený medvěd, byl a je pijavicí a parazitem, který naše národní české zájmy oslaboval. Řada jeho kroků byla dokonce v rozporu se zájmy a vůbec se samotnou existencí České republiky.

PV: Pan ministr Schwarzenberg nebyl dobrým ministrem. A to hned z více důvodů. Za prvé, sám jako starý člověk- a i když jsem ještě tělesně a mentálně naprosto v pořádku- vím, že rozhodování a reakce i paměťové schopnosti starých lidí jsou poněkud pomalejší. Proto bych si nikdy netroufal přijmout jakékoliv exponované místo. Tento svůj handicap zřejmě pan Schwarzenberg neuznal. Dosvědčovalo to i jeho chování v parlamentu (opakované spaní v přímém přenosu- pozn. redakce) které trapně a lživě kryl vyjádřeními, že ho nezajímá nezáživná opakující se rétorika. Tím se i diskvalifikoval jako politik i jako člen vlády.

Za druhé, jeho životní šlechtický osud ho automaticky kvalifikoval ke kosmopolitismu se silným příklonem k německým státům. Konkrétně k Rakousku s nostalgií k Rakousko-Uherskému mocnářství a samozřejmě k Německu. Tím mu nikterak nepodsouvám sympatie k německému fašismu, avšak takové myšlenkové zaměření mu zároveň znemožňuje, aby účinně hájil národní zájmy České republiky. Tyto skutečnosti se plně umocnily a ukázaly během jeho pobytu v zahraničí za komunistického režimu, kde hrál do noty bývalým československým občanům německé národnosti. Tím myslím takzvané sudetské Němce, ale tento nesprávný název nerad používám. Tuto svou orientaci neskrýval a v řadě případů i explicitně vyjádřil.

Dojde podle vás pod novým vedením ministerstva zahraničních věci a s novou hlavou státu k lepší ochraně národních zájmů České republiky? A jaké to podle vás jsou?

JK: Prezident MilošZeman je svým osobním charakterem nepochybně jasným vlastencem, který bude - a již to tak i činí- jasně a průhledně hájit zájmy nás občanů. Co se týče jmenovitě národních zájmů, patří k nim nepochybně v daném okamžiku suverenita státu a její ekonomika v zahraničí. A také pevně doufám, že i pravdivý výklad našich dějin, který dnes ve státě nepochybně chybí a který umožňuje, aby takzvaní sudetští Němci z podpory řady institucí v Německu a Rakousku korumpovali údajně české novináře, údajně české historiky, údajně české umělce a bohužel i falešné české politiky tak, aby pro ně vytvářeli auru ublíženosti, nevinnosti a zároveň špinili vlastní zemi, vlastní národ i své předky, včetně prezidentů Masaryka a Beneše.

PV: Z toho, co jsem už řekl, jasně vyplývá, že politik více spjatý s českým národem a jeho státem by měl -pokud má příslušnou erudici- být lepším ministrem zahraničí. To současný ministr zahraničních věcí Jan Kohout tento předpoklad jistě splňuje. Z některých poznámek jak samotného ministra, tak i prezidenta lze předpokládat širší orientaci na ty části světa, kde jsme se angažovali v minulosti, a tak s ohledem na naše exportní zaměření průmyslu padnou zábrany k lepšímu propojení zahraniční politiky s ekonomickými zájmy státu. Tomu dosud bránila řevnivost mezi ministerstvy zahraničí a průmyslu, kterou ministr Schwarzenberg zřejmě podporoval.

Nedílnou součástí české zahraniční politiky, tak jak vyplývá ze smlouvy uzavřené mezi ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem průmyslu, je přímá podpora našich zastupitelských úřadů českým exportérům a podnikům, aby tak byla mimo jiné snížena naše ekonomická závislost na Německu. Řada komentářů nás už dnes dokonce označuje za znovu vytvořený německý protektorát. Byla podle vás chyba, že se k tomuto kroku diplomatické ekonomie nepřistoupilo už dříve, za Schwarzenbergova vedení? Nebo toto opatření nebylo zapotřebí?

JX: Schwarzenbergovi postoje byly jen a jen jeho osobními postoji. Rozhodně nebyly v souladu s myšlením lidí, kteří nevěřícně a nesouhlasně kroutili hlavou nad jeho výlevy, kterými šel proti krajanům- Čechům – a to nejen v obecné rovině, ale i prakticky. Chybou předchozího prezidenta republiky Václava Klause bylo to, že mu to nikdo do očí neřekl. Schwarzenberg si prostě dělal, co chce, a to jen křišťálově čistě umocňovalo fakt, že myšlení českých lidí ho nezajímalo. Nebo je neznal. Byl nejvyšší čas tuto skutečnost zastavit! Jeho žoviálnost se nám hrubě nevyplatila, protože zájmy a autorita České republiky v zahraničí za jeho působení velmi, velmi utrpěla.

PV: Z mých předchozích odpovědí jasně vyplývá, že podle mého názoru to chyba byla. Protože 80procentní závislost na sousedním Německu není pro naši ekonomiku zdravá.

Petr Blahuš, Parlamentní listy.cz

Zaujal Vás tento článek? Posílejte nám svoje názory i podněty na ! Těšíme se na ně.

Vložil: Anička Vančová