Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2022

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

S Orlandem Bloomem jsem měla pár natáčecích dnů… Přesto se Dáša z MOSTu prý hraním neuživí

26.04.2019
S Orlandem Bloomem jsem měla pár natáčecích dnů… Přesto se Dáša z MOSTu prý hraním neuživí

Foto: FTV Prima

Popisek: Erika Stárková u Krause

FOTO Herečka Erika Stárková byla ještě před rokem prakticky neznámá, dnes jde díky seriálu MOST! o hvězdu první velikosti. Jan Kraus si nemohl nechat ujít příležitost šarmantní herečku pozvat, překvapivě se ale nejvíce hovořilo o tom, co dělá Erika na plný úvazek, což opravdu překvapivě není herectví.

Erika Stárková se totiž živí hlavně jako chůva dětí, děti hlídala třeba i zahraničnímu režisérovi, se kterým točila seriál Carniwal Row: „Byl tady zahraniční režisér, já jsem točila s americkou produkcí, s Orlandem Bloomem. Měla jsem tam s ním pár natáčecích dnů. Pan režisér zároveň potřeboval hlídat svého půlročního syna, tak jsem to všechno vzala hopem. Hlídat ho není úplně jednoduché, když nemáte mateřský hormon, který žena normálně má, když porodí dítě. Byl ale úžasný, navíc to bylo židovské dítě, takže jsem se setkala i s židovskou rodinou, která přilétla z Izraele. Oni nebyli nějak ortodoxně založení, že by to požadovali po druhých,“ vyprávěla o tom, jak vlastně začala hlídat děti coby svou hlavní činnost.

 

Erika Stárková je nyní v civilu mnohem tmavší, než blonďatá seriálová Dáša, foto FTV Prima

Potřebovala jsem se nějak živit

Erika Stárková je zatím bezdětná, hlídání dětí se věnuje už delší dobu: „Já děti hlídám na plný úvazek od září minulého roku, ale už rok dva před tím jsem se tomu věnovala. To je asi tak deset rodin. Nejmladší byl tento maličký, tomu bylo šest měsíců, nejstarší jsou holky z první třídy. Součástí mých povinností je, že přijdu, kdy si to rodiče vyžádají, třeba i v sedm ráno,“ popsala Janu Krausovi, jak to chodí. Důvod, proč s hlídáním dětí začínala, je prozaický: „Já jsem se potřebovala nějak živit. Já byla léta letoucí v angažmá, před tím jsem prošla různýma pracemi, byla jsem i pokojská, dokonce moje první větší brigáda byla, že jsem pouštěla titulky v divadle. Pak jsem zpívala s kamarádkou, že jsme jezdily po Evropě a živily jsme se zpěvem na ulici. Prošla jsem různými pracemi. Když je člověk je zvyklý, že mu každý večer někdo zatleská, tak mu to pohladí ego. Takhle si člověk neuvědomí, že jsou tady lidi, kteří vstávají ve tři ráno a šoulají rohlíky v pekárně. Člověk projde těmi pracemi a toho umění si pak váží. Je nádherné dělat to, co vás baví. Já jsem se neuživila, a tak hlídám děti,“ přiznala Janu Krausovi Erika Stárková.

 

Rodiny jí věří

Její hlavní činnost ji ale nijak nevadí: „Já si nesmírně vážím toho, že hlídám v rodinách, kde ti lidé nevytvářejí žádné nátlaky a strachy, že mi věří,“ prohlásila. Erika se sice diví tomu, že spousta dětí raději sedí zalezlé doma před obrazovkou televize, či mobilu, ale přes to zmínila: „Jsou okamžiky, kdy díky bohu za ten mobil.“ Ačkoliv není sama matkou, děti prý miluje: „Není nic příjemnějšího a meditativnějšího než usnout vedle dítěte,“ uvedla.

 

Je fajn, když se ženská umí od plic zasmát, na plné kolo. Foto FTV Prima

Fandí ekologii

Erika Stárková má zřejmě blízko k alternativnímu rodičovství, váží si různých alternativních metod: „Někdo jede i bezlepkovou metodu, od malička nosíte nočník na zádech, je to šetrné vůči životnému prostředí. Před těmito ženami smekám,“ poznamenala. Sama má blízko k ekologii: „Nedávno jsem podporovala Greenpeace, snažím se, jedu takové ty základy. Třídím odpad, mám psa, sbírám po něm do sáčku, který se rozkládá.“

 

Erika Stárková je sestrou jiné herečky, Lenky Neužil Stárkové, o sestrách si mnozí myslí, že jsou dvojčata, tak moc jsou si podobné. Obě pocházejí z Nového Města na Moravě, Erika se později vrhla na konzervatoř, posléze na JAMU. Po skončení školy získala angažmá v HaDivadle. Hrála v několika seriálech, vždy ale méně výrazné role. Letos ale přišel obrovský průlom, její Dášu či Pavla z dnes již kultovního seriálu ČT MOST! si diváci zamilovali, a to dokonce tak, že si herečku s postavou ztotožnili: „Setkala jsem se s tím prvně v životě, že si vás lidé takhle spojí s nějakou postavou. Já nevím, jak mám reagovat,“ svěřila se Erika Stárková. 

Vložil: Michaela Špačková