V parlamentu je zákon, který se chystá likvidovat firmy a vyživovat neziskovky. Komentář Štěpána Chába
komentář
25.04.2019
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Ne, fakt jim půjde o spravedlnost, ne o peníze. Opravdu
VIDEO V parlamentu z ničeho nic, z nebíčka čistého a neposkvrněného, vybobtnal návrh antidiskriminačního zákona, který má potenciál stát se dalším bičem na svobodu. V rámci boje proti všem fóbiím světa se třeba i zlikvidujeme, dá se říct. Ale víte, jak to je – kdo nedělá nic špatného, nemusí se ale vůbec ničeho bát. Nádherná věta, která je už z principu sama nechutným zlem.
Největším přínosem antidiskriminačního zákona je obrat při dokazování – doposud platí, že žalující strana musí dokazovat u soudu své tvrzení. S nástupem antidiskriminačního zákona se nám to trochu pomíchá a důkazní břemeno se přesune na žalovanou stranu. Ta bude muset před soudem na vlastní náklady dokazovat, že ona ne, ona muzikant. Jako bonus pak s antidiskriminačním zákonem přijde i možnost podávat žalobu jako právnická osoba. Žně pro neziskovky, kterých se urodilo tolik, až člověk začíná chápat, co to je boj s plevelem. A pozor, neziskovkami nemyslím třeba Klub přátel Krkonoš, ale všechny ty feministické, homosexualistické a multikulti spolky, které se hrnou do ovlivňování směrování společnosti a její trestání za špatné myšlení a postoje. Menšina je svatá, že jo.
Ukažme si to na příkladu
Máte firmu. Nemusí být dvakrát veliká. Deset, dvacet zaměstnanců. Přežíváte, ale kontu Billa Gatese nejspíš nikdy konkurovat nebudete. Své zaměstnance jakž takž uživíte, sebe také. Teď si nějaká uvědomělá neziskovka, která je naplněná po střechu absolventy gender studies, všimne, že z dvaceti zaměstnanců jsou jen dvě ženy. A je zle. Mezi obvyklou poštou pak můžete najít obsílku od soudu, kde vás informují, že si vás neziskovka rozhodla namazat na chleba. A bude na vás, abyste vyrazili k soudu a dokázali svou nevinu (fakt jsme stavební firma a ženské se nám prostě na pozici zedníka dost špatně shánějí). Absurdní? Ne tolik, když odmítnete zaměstnat třeba Roma. Může se obrátit na neziskovku (ta se mu bude sama nabízet), která bude mít podobné žaloby v gesci. Pak bude na vás, jak se z toho vylžete. Neziskovka bude mít právníky. Dobré právníky. Vy budete mít tak akorát vztek.
Pro lumpa to může být fajn byznys. Přijde k pohovoru, nechá se vyrazit a hned za dveřmi už s právníkem neziskovky bude sepisovat žalobu. A dokazuj, žes lumpa vyhodil oprávněně. Nikoliv pod vlivem své ...fóbie nebo ...ismu.
Další problém
Neziskovky, které se stanou záštitou pro podobné žaloby, se nebudou věnovat jen žalobám. Budou, a to už dělají teď, školit ve firmě v tom správném myšlení. V tom pokrokovém, uvědomělém. A co takhle, jen tak, mezi řečí, naznačit, že pokud nedojde ve firmě k dvacetihodinovému školení, tak to firmě neziskovka napálí přes žalobu? Firma si samozřejmě hned objedná dvacetihodinovku správného chování a myšlení. Nikdo se nechce tahat po soudech.
Půjdou takové neziskovky jen po velkých rybách? Proč? Ty se vlastně mohou bránit a ubránit se. Lepší, z pohledu neziskovky, bude jít po malých a středních firmách. Vyděračský byznys, který se může skutečně nádherně rozjet a hlavně rentovat. Neziskovkám, samozřejmě, firmám ne, ty budou jen krvácet a krvácet. Máte firmu? Tak se připravte na to, že budete živit hodně, ale hodně neziskovek a ještě víc absolventů gender studies v nich. Jako paraziti se na vás našroubují a budou cucat a cucat.
Dosud byl klid
Dosud musí podobné případy podložit důkazy žalující… a při neúspěchu i hradit soudní výlohy. A tak podobných soudů moc není. Ale s antidiskriminačním zákonem? Tam se to celé hodí na firmy, protože ty generují zisk, tak na to přeci mají, pro ně to je jen odpis. Až přijde finanční krize, mohou se stát podobné žaloby doslova pohřebištěm firem. Nu, což, pokrok nezastavíme. Jen mi to celé připomíná zhůvěřilost, která je známá pod hashtagem MeToo. Dokaž, že jsi mě neznásilnil. To přeci nemůže právo, které se vyvíjelo stovky a tisíce let, brát vážně. Je to vlastně celý vývoj práva postavený dokonale na hlavu. Pokrokem vstříc středověku.
Vložil: Štěpán Cháb