Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

V parlamentu je zákon, který se chystá likvidovat firmy a vyživovat neziskovky. Komentář Štěpána Chába

komentář 25.04.2019
V parlamentu je zákon, který se chystá likvidovat firmy a vyživovat neziskovky. Komentář Štěpána Chába

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Ne, fakt jim půjde o spravedlnost, ne o peníze. Opravdu

VIDEO V parlamentu z ničeho nic, z nebíčka čistého a neposkvrněného, vybobtnal návrh antidiskriminačního zákona, který má potenciál stát se dalším bičem na svobodu. V rámci boje proti všem fóbiím světa se třeba i zlikvidujeme, dá se říct. Ale víte, jak to je – kdo nedělá nic špatného, nemusí se ale vůbec ničeho bát. Nádherná věta, která je už z principu sama nechutným zlem.

Největším přínosem antidiskriminačního zákona je obrat při dokazování – doposud platí, že žalující strana musí dokazovat u soudu své tvrzení. S nástupem antidiskriminačního zákona se nám to trochu pomíchá a důkazní břemeno se přesune na žalovanou stranu. Ta bude muset před soudem na vlastní náklady dokazovat, že ona ne, ona muzikant. Jako bonus pak s antidiskriminačním zákonem přijde i možnost podávat žalobu jako právnická osoba. Žně pro neziskovky, kterých se urodilo tolik, až člověk začíná chápat, co to je boj s plevelem. A pozor, neziskovkami nemyslím třeba Klub přátel Krkonoš, ale všechny ty feministické, homosexualistické a multikulti spolky, které se hrnou do ovlivňování směrování společnosti a její trestání za špatné myšlení a postoje. Menšina je svatá, že jo.

Ukažme si to na příkladu

Máte firmu. Nemusí být dvakrát veliká. Deset, dvacet zaměstnanců. Přežíváte, ale kontu Billa Gatese nejspíš nikdy konkurovat nebudete. Své zaměstnance jakž takž uživíte, sebe také. Teď si nějaká uvědomělá neziskovka, která je naplněná po střechu absolventy gender studies, všimne, že z dvaceti zaměstnanců jsou jen dvě ženy. A je zle. Mezi obvyklou poštou pak můžete najít obsílku od soudu, kde vás informují, že si vás neziskovka rozhodla namazat na chleba. A bude na vás, abyste vyrazili k soudu a dokázali svou nevinu (fakt jsme stavební firma a ženské se nám prostě na pozici zedníka dost špatně shánějí). Absurdní? Ne tolik, když odmítnete zaměstnat třeba Roma. Může se obrátit na neziskovku (ta se mu bude sama nabízet), která bude mít podobné žaloby v gesci. Pak bude na vás, jak se z toho vylžete. Neziskovka bude mít právníky. Dobré právníky. Vy budete mít tak akorát vztek.

Pro lumpa to může být fajn byznys. Přijde k pohovoru, nechá se vyrazit a hned za dveřmi už s právníkem neziskovky bude sepisovat žalobu. A dokazuj, žes lumpa vyhodil oprávněně. Nikoliv pod vlivem své ...fóbie nebo ...ismu.

Další problém

Neziskovky, které se stanou záštitou pro podobné žaloby, se nebudou věnovat jen žalobám. Budou, a to už dělají teď, školit ve firmě v tom správném myšlení. V tom pokrokovém, uvědomělém. A co takhle, jen tak, mezi řečí, naznačit, že pokud nedojde ve firmě k dvacetihodinovému školení, tak to firmě neziskovka napálí přes žalobu? Firma si samozřejmě hned objedná dvacetihodinovku správného chování a myšlení. Nikdo se nechce tahat po soudech.

Půjdou takové neziskovky jen po velkých rybách? Proč? Ty se vlastně mohou bránit a ubránit se. Lepší, z pohledu neziskovky, bude jít po malých a středních firmách. Vyděračský byznys, který se může skutečně nádherně rozjet a hlavně rentovat. Neziskovkám, samozřejmě, firmám ne, ty budou jen krvácet a krvácet. Máte firmu? Tak se připravte na to, že budete živit hodně, ale hodně neziskovek a ještě víc absolventů gender studies v nich. Jako paraziti se na vás našroubují a budou cucat a cucat.

Dosud byl klid

Dosud musí podobné případy podložit důkazy žalující… a při neúspěchu i hradit soudní výlohy. A tak podobných soudů moc není. Ale s antidiskriminačním zákonem? Tam se to celé hodí na firmy, protože ty generují zisk, tak na to přeci mají, pro ně to je jen odpis. Až přijde finanční krize, mohou se stát podobné žaloby doslova pohřebištěm firem. Nu, což, pokrok nezastavíme. Jen mi to celé připomíná zhůvěřilost, která je známá pod hashtagem MeToo. Dokaž, že jsi mě neznásilnil. To přeci nemůže právo, které se vyvíjelo stovky a tisíce let, brát vážně. Je to vlastně celý vývoj práva postavený dokonale na hlavu. Pokrokem vstříc středověku.

 

Vložil: Štěpán Cháb

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace