Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vyrůstal na rock’n’rollu a naučil se rvát se životem. Později se mu to zatraceně hodilo. Tajnosti slavných

24.04.2019
Vyrůstal na rock’n’rollu a naučil se rvát se životem. Později se mu to zatraceně hodilo. Tajnosti slavných

Foto: repro/karelkahovec.cz

Popisek: Karel Kahovec

AUDIO/VIDEO Letos oslaví neuvěřitelných padesát pět let na scéně a navzdory sedmi křížkům je stále chlap, který by stál za hřích. Ke spokojenosti mu stačí málo, se životem se vždycky uměl poprat. A když bylo nejhůř, jezdil po Praze s taxíkem.

Bigbeat a roc’n’roll, to byla úžasná šedesátá léta minulého století. V USA se tenkrát zrodilo jako vzpoura proti upjaté společnosti hnutí hippies. Jeho příslušníci hlásali mír, lásku, přátelství a svobodu, propagovali spontánní chování a lásku a prosazovali názor, že si člověk má užít života a nehonit se za penězi. V roce 1969 se pak poprvé konal jeden z nejslavnějších hudebních festivalů vůbec, Woodstock. Sympatizanti hnutí se začali objevovat i v Československu, ‘chuligáni‘ a‘máničky‘ ale režimu nevoněli, takže jejich koncerty rozháněli policajti. Na vlastní kůži to zažil i zpěvák, kytarista a hudební skladatel Karel Kahovec, člen skupin The Matadors a Flamengo, který byl jednou z nejzářivějších českých hvězd tohoto období.

Paní v černém:

Maminka se slitovala

Narodil se 8. listopadu 1946 v Praze a talent rozhodně měl po kom zdědit. V rodině se po generace vždycky někdo věnoval hudbě a současně s ním zazářila i jeho sestra Vlasta, členka souboru legendárního Divadla Semafor a později doprovodná zpěvačka Karla Gotta ve skupině Ladislava Štaidla. Rodiče se ho snažili přimět ke hře na klavír, Karel ale přitom spíš trpěl. Pak si v šesté třídě našel kytaru a začal se na ni učit sám. Ve třinácti se nad ním maminka slitovala a koupila mu první elektrickou kytaru, kterou už pak z ruky nikdy nepustil. Byl právě počátek šedesátých let, Karel založil s kamarády první kapelu a začali hrát – co jiného než rock’n’roll.

Poprava blond holky:

V srpnu to byl fofr

Osudovým měsícem v jeho životě se stal srpen 1968, nejen protože tenkrát Československo obsadila ‘spřátelená‘ vojska Varšavské smlouvy. Pouhých šest dní po okupaci se oženil a ještě v týž den legálně vycestoval přes Rakousko do západoněmeckého Hoffu, kde měl se skupinou domluvené angažmá. Po půlroce každodenního hraní v nočním baru už toho ale měl tak akorát dost. „Hráli jsme ve všední den šest, v sobotu sedm a v neděli osm hodin. Za jeden večer jsme odehráli sto čtyřicet písniček. Vystupovali jsme tam, kde byla americká kasárna, a chodilo na nás tak devadesát procent Američanů,“ zavzpomínal před časem v rozhovoru pro internetový deník Šíp. „Přijeli jsme tam pouze s kytarami a člověk, který nám koupil aparaturu, se s námi dohodl na tom, že mu to budeme splácet formou vystupování. Takže jsme půl roku třeli bídu a v době, kdy už muselo být všechno dávno splacené, po nás onen pán stále vyžadoval hraní zadarmo. Takže jsem to zabalil a vrátil se.“

Nejkrásnější dívce:

Country byla neškodná

V roce 1975 vycestoval s Country Beatem Jiřího Brabce i do Spojených států, povedlo se to prý hlavně díky tomu, že tehdy dělali českou country music, kterou soudruzi považovali za neškodnou muziku. „Komise tehdy měla za to, že takové písně se tam budou líbit,“ dodal. Svět americké country ho okouzlil, podíval se do Nashvillu, dokonce i do domu legendárního Johnnyho Cashe, a pokušení zůstat za velkou louží to bylo obrovské. Jenže v té době už měl rodinu, jeho starší syn už oslavil padesátku, a po jednadvaceti letech k němu přibyl ještě druhý. „Když se teď dívám zpátky a představím si, že bych tady tu rodinu neměl, určitě bych tam býval zůstal,“ prozradil. Následovala léta se skupinou Golem, Josefem Lauferem, Petrou Janů a řadou dalších populárních zpěváků.

Slečna sen
(s Naďou Urbánkovou):

Muzika nikoho nezajímala

Sice se původně vyučil soustružníkem dřeva, řemeslo ale dělal pouze rok, pak už začal hrát. Nejvýnosnější kšeft dostal po návratu z Německa, když mu kamarádi nabídli, že by mohl vyrábět komínové lávky. „Dělali jsme týden v měsíci a na to, že tu byl plat zhruba šestnáct stovek, my si vydělali skoro čtyři tisíce,“ zavzpomínal. Velmi těžké období pro českou muziku pak nastalo po roce 1989. Otevřením hranic zavalila fanoušky vlna západních interpretů a o ty domácí najednou nikdo nestál. Žít se ale z něčeho musí. „Co si pamatuju, tak basák na Karlově mostě maloval obrázky a Petr Novák tou dobou dělal kulisáka v Národním divadle. To mě ještě nenapadlo, že mě za pár let vezmou do kapely a budeme zase zpívat spolu – před lety jsme spolu hrávali ve Flamengu. Ale v pětadevadesátém už byl Petr dost nemocný a za dva roky zemřel,“ povzdychl si Karel, který se chopil volantu, začal brázdit ulice naší metropole taxíkem a zůstal u toho až do roku 2006. „Lidé mě často poznávali, takže už jsem měl na tyhle situace připravené fotografie.“

Džbán
(s Petrem Novákem):

Fanynky mu zůstaly

Manželství se mu nakonec v roce 2001 rozpadlo, o dámskou společnost nikdy neměl nouzi. A i když prý dnes už dávno nehraje pro peníze, dál vystupuje se skupinou George & Beatovens a fanynky vydržely dodnes. „Je pravda, že mi pořád házejí na pódium kalhotky a podprsenky, které mám všechny schované. A to mě těší,“ přiznal. Poslední stálou partnerkou byla Petra, s níž žil pět let. Jenže byla o hodně mladší a toužila po dítěti, a to už Karel ve svém věku nechtěl. Od rozchodu už další stálý vztah nehledal. „Říkal jsem si, že už to nemá cenu,“ dodal. Ke spokojenosti nepotřebuje moc. Žije si ve svém jednopokojovém bytě kousek od metra, před domem má garáž a oplocenou zahrádku s posezením. Všechny volné chvíle tráví na milované chatě v Jílovém u Prahy, kde má mimo jiné i svou motorku. A navzdory tomu, že oslavil v listopadu již dvaasedmdesáté narozeniny, je stále chlap, který by stál za hřích.

Karel Kahovec a George & Beatovens:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská