Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Čeští politici ignorují mravní pravidla. Lež, nevěra a slabost pro mladé děvenky jim zvyšují popularitu

22.04.2019
Čeští politici ignorují mravní pravidla. Lež, nevěra a slabost pro mladé děvenky jim zvyšují popularitu

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš si v Mostu vykoledoval...

FOTO Velikonoční oslavy jsou pro všechny křesťany těmi největšími a nejuctívanějšími. I když je většina Čechů oslavuje spíše jako svátky jara, přece jenom nemálo z nich ctí alespoň některé křesťanské symboly a především odvěká mravní pravidla, formulovaná v podobě Desatera Božích přikázání, a snaží se jimi ve svém životě řídit. Jedná se především o tu část přikázání, která se nevztahují přímo k osobě samotného Boha a prakticky se dotýkají života každého člověka. Jde například o požadavek, aby lidé nelhali, nekradli, nedopouštěli se cizoložství či křivého svědectví.

Těmito mravními imperativy se dříve řídili také čeští politici. Ostatně, přesvědčení, že pravda vítězí, je zásluhou prvního československého prezidenta T.G. Masaryka již více než sto let umístěno i na prezidentské vlajce. Mimochodem, naději, že pravda vítězí nad vším, vzkazoval ze svého vězení v Kostnici už Mistr Jan Hus. Bohužel dnes je vše jinak, o čemž se přesvědčujeme téměř každý den.

Pravda vítězí nad vším?

Lež se stala v české společnosti nástrojem, jak se dostat k moci a jak si ji udržet, nebo jak se zbavit nepohodlných soupeřů. I když byla řada nejvýše postavených českých politiků opakovaně a prokazatelně přistižena, že vědomě lžou (viz například výroky Andreje Babiše o kauze Čapí hnízdo, kdy dokonce neváhal přísahat na zdraví svých dětí), nejenže jim to neuškodilo, ale naopak pomohlo v jejich politické kariéře.

Cizoložství jako pravidlo

Bývalý premiér Petr Nečas, jenž se před vypuknutím jednoho z největších skandálů české politiky těšil pověsti „pana čistého“, zase ostudně lhal, když popíral, že má milostný poměr se svou podřízenou spolupracovnicí Janou Nagyovou. A v okamžiku, kdy se jeho cizoložství provalilo, vše označil za nesmysl a součást špinavé předvolební kampaně, takže coby věřící katolík porušil Desatero nejméně dvakrát. Nebyl ovšem zdaleka sám, nevěra se týká také téměř všech českých prezidentů a kromě Nečase i premiérů Mirka Topolánka nebo Jiřího Paroubka, avšak pouze Nečase stála politickou kariéru. Je ovšem velmi pravděpodobné, že samotný mimomanželský vztah by mu vaz nezlomil, příčinou jeho strmého pádu byly i další závažné okolnosti, jimiž se dodnes zabývá soud.

Karel Schearzenberg je prostě na mladé holky, foto Facebook

Největší hříšník

Patrně největším hříšníkem na naší politické scéně je bývalý šéf TOP 09 a vicepremiér Karel Schwarzenberg. Jeho soukromý život je velmi barvitý a nevěra v něm hraje dosti důležitou roli. Jeho manželství s manželkou Theresou skončilo, když testy otcovství po několika letech prokázaly, že kníže není otcem třetího syna Karla Philippa. Časem si ale nevlastního syna velmi oblíbil a nechal se slyšet, že se mimořádně povedl. Zatímco Karla Philippa přijal za vlastního, v případě nemanželského syna Eduarda Karla, který se narodil během vztahu s atraktivní markraběnkou Zitou Pallavicini, tak odmítl učinit.

To, že měl kníže vždy velkou slabost pro ženy, není žádným tajemstvím, ale ne ke každé partnerce se zachoval velkoryse. Ve svém nedávno vydaném deníku Zita Pallavicini prozradila, že se kvůli Karlovi pokusila o sebevraždu a potvrdila, že zpochybnil otcovství jejího syna. Výsledky genetických testů se prý nikdy nedozvěděla, ale tvrdí, že Eduard Karel je knížeti velmi podobný. „Vím, že když ho Karel viděl, velmi znervózněl. Musím říct, že jak Eduard dospívá, podobá se mu víc a víc i povahou. A vidím to na lidech, kteří mě dříve odsuzovali, jak jsou v rozpacích, “ uvedla v rozhovoru pro časopis Téma a zároveň dodala, že chce otázku otcovství s knížetem dořešit, aby nebyla poškozena práva jejího dítěte.

Popularita netratí

Dvacet let od rozvodu, se Karel Schwarzenberg v roce 2008 znovu oženil s první manželkou Theresou. I když se tehdy zdálo, že se rozhodl definitivně usadit a žít v klidném manželství, bulvární média jej v posledních letech přistihla s jinými ženami. Jeho slabost pro ´mladé děvenky´ komentovala známá módní policistka Františka Čížková slovy: „Touto pikantností popularita Karla Schwarzenberga jistě netratí. Pro některé příznivce se jistě stane atraktivnějším. Frajerem, který to i v pokročilém věku jaksepatří dává i s dvacítkou.“

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace