Kardinál Duka překvapil. Prozradil, co si myslí o průšvihu kolem Notre-Dame. Co zavinilo její zkázu? A ta děsivá fakta…
18.04.2019
Foto: Facebook / Martina Řehořová
Popisek: Kardinál Dominik Duka celebruje mši v katedrále svatého Víta
FOTO Teprve den po dramatickém požáru pařížské katedrály Notre-Dame a s ní související celosvětové info-show se o této události začalo mluvit věcněji. S pomalu uhasínajícím ohněm tak vzplanula celá řada závažných faktů a otázek. Z nich vyplývá, že tento architektonický skvost se léta nacházel v zuboženém stavu a že vedení Paříže a další instituce skutečně trestuhodně zanedbaly zásadní požární opatření. Podle pražského primase, kardinála Dominika Duky lze právě tyto okolnosti považovat za jednu z příčin zkázy tohoto pařížského symbolu.
Je stěží uvěřitelné, že hasiči se na místo ničivého požáru dostali až po patnácti minutách a na požár je upozornili až kolemjdoucí turisté. Skutečně se nechce věřit, že oheň nesignalizovala protipožární přítomná protipožární hlídka, jak to bývá obvyklé, či spíše nezbytné. Jednou z okolností, dostatečně vypovídající o stavu dnešní francouzské metropole, také je, že se hasičské vozy nemohly dostat včas na místo kvůli dopravní zácpě. Ostatně, ten, kdo v poslední letech Paříž navštívil, ví, že to už dávno není žádná romantická idylka a rozumný turista se jí raději vyhne nebo se modlí, aby se nekonala některá z masových demonstrací Hnutí žlutých vest.
Ne všichni!
Bývalý pařížský zpravodaj České televize Petr Zavadil vyslovil v pořadu „90“ ČT 24 názor, že ne všichni Francouzi vidí situace stejně, například projevy prezidenta Macrona: „Rozhodně si nejsem jistý tím, že to platí pro úplně všechny Francouze, narážím především na Hnutí žlutých vest, které již týdny protestuje. Ti čekají na úplně jiný Macronův projev. Myslím si, že velmi záhy budou tito Francouzi požadovat odpovědi na úplně jiné otázky, než je rekonstrukce katedrály v Paříži. Mimochodem, proslulý časopis Charlie Hebdo přinesl na titulní straně karikaturu prezidenta Macrona s hořící katedrálou na hlavě a s textem: „Reformy začnou nejspíše od krovů.“
Titulka Charlie Hebdo, foto repro
Katastrofický stav
Kardinál Dominik Duka se k celé tragické záležitosti vyjádřil v Událostech, komentářích na ČT 24. Připomněl, že dějiny Francie i Notre-Dame jsou velmi úzce spojeny s dějinami Svatovítské katedrály, která je neméně skvostným a významným gotickým dílem. Diplomaticky také poznamenal, že Francie má i jiné význačné katedrály, ať už jde o stavby v Remeši, Lyonu či Notre-Dame v Chartres. Podle něj je Notre-Dame spíše symbolem novodobé Francie. On sám v ní byl dokonce hlavním celebrantem, když v ní sloužil jednu ze mší a má s touto stavbou celoživotní kontakt.
Když došla v Událostech, komentářích řeč na téma požáru Notre-Dame, neodpustil si poznámku: „Myslím, že péče našeho státu o katedrály, překonává péči francouzského laicismu, který, jak víme, má také podíl, že v minulém roce byl stav katedrály vyhlášen za katastrofický. Ono to zboření té věžičky nebylo jenom z důvodu požáru, ale také technického stavu,“ řekl dokonce. A dodal také, že i po stránce požární ochrany je naše péče o Svatovítskou katedrálu velice příkladná. Kdo viděl reportáž, jak skvěle je zabezpečená, musel mu dát za pravdu.
Děsivá fakta
Jako kolem horké kaše se však ve většině českých médií chodí kolem možné příčinu požáru Notre-Dame. Zatímco nebylo ihned po jeho vypuknutí možné vyloučit, že šlo o úmysl, představitelé francouzských policejních orgánů se snažili veřejnost přesvědčit o opaku.
O narůstajících útocích na křesťanské symboly v Evropě se u nás vůbec nemluví, přitom fakta jsou skutečně děsivá. Jenom v samotné Francii jsou denně znesvěceny dva kostely (například exkrementy, namazanými na kříže), loni se zde na ně uskutečnilo více než tisíc útoků a desítky kostelů byly zapáleny. Francouzský list Catholic Herald uvádí, že útoky na kostely odráží společenské nepokoje v zemi, přičemž francouzská média o tom mlčí a francouzská vláda problém ignoruje.
Vložil: Adéla Hofmanová