Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Tento showman není jen bavič, ale i sběratel prestižních cen. Ale teď si dal dva roky pauzu. Tajnosti slavných

16.04.2019
Tento showman není jen bavič, ale i sběratel prestižních cen. Ale teď si dal dva roky pauzu. Tajnosti slavných

Autor: Facebook

Popisek: Ondřej Sokol: Umělec 5 v 1. Tolik talentu snad ani není možné vměstnat do jediného člověka. Nebo ano? Sokol říká, že rozhodně (protože falešnou skromností vážně netrpí)

FOTOGALERIE Díky populárním televizním pořadům, například Partičce nebo reality show Tvoje tvář má známý hlas, zná herce a moderátora Ondřeje Sokola téměř každý. Jenže to je pouze jedna z mnoha podob tohoto všestranně nadaného umělce. I když je v českém showbyznysu nebývale úspěšný a evidentně ho baví dělat se svými kolegy různé vylomeniny, ještě více dokázal jako překladatel, herec a režisér. Mimochodem, sbírka ocenění, která prozatím získal, je opravdu úctyhodná.

Už dvakrát obdržel nejprestižnější českou divadelní metu, Cenu Alfréda Radoka. V roce 2002 mu byla udělena v kategorii Talent roku, o pět let později jako režisérovi Inscenace roku (Hrdina západu). Sezóna 2002 pro něj byla obzvláště úspěšná, zároveň totiž získal Cenu Thálie pro mladé činoherní herce do třiatřiceti let a Divadelní noviny jej nominovaly na Herce roku za roli prostopášného Valmonta, kterou si zahrál v Činoherním klubu, i jako režiséra Inscenace roku. Tou se stala hra Osiřelý západ, uvedená rovněž v ´Činoheráku´. A v roce 2011 si jako nejoblíbenější herec odnesl Českého lva. V současnosti u nás patrně neexistuje nikdo jiný, kdo dokázal zvítězit hned v několika kategoriích najednou.

 

Průkopník

Divadelní kritici Ondřeje chválí také za to, že je průkopníkem v uvádění zajímavých zahraničních autorů na česká jeviště. Jedním z nich je i britský spisovatel Martin McDonagh, jehož díla ovšem nejsou přijatelná pro každé publikum. Černý humor se v nich střídá s násilím a vulgaritou. Právě on je autorem hry Osiřelý západ, kterou Ondřej přeložil a režíroval s velkým ohlasem. Úspěch jeho režijních počinů v Činoherním klubu ho loni v září katapultoval na místo ředitele této proslulé pražské divadelní scény, kde působí již od roku 2002. „Jsem tady šťastný a k divadlu mám hluboký osobní vztah,“ prozradil v zajímavém rozhovoru pro dubnové vydání časopisu Glanc. Zároveň se přiznal, že kvůli tomuto souboru na dva roky odmítl všechny větší projekty. Podle něj jde o nutnost, protože je zapotřebí Činoherní klub kompletně zmodernizovat.

 

Rozpačité Sopranistky?

Navíc zde samozřejmě režíruje další tituly, nejnověji jde o hru Sopranistky, v níž účinkují herečky a zpěvačky, s nimiž se potkal při natáčení pěvecké show Tvoje tvář má známý hlas, například mimořádně nadaná Anna Fialová nebo Eva Burešová. A možná ne náhodou pojednává inscenace Sopranistek o studentkách církevní školy, které jedou na pěveckou soutěž sborů a pořádně se přitom rozšoupnou. Tentokrát jsou ale reakce publika i kritiků rozpačité. Ptají se, kam se vytratila Sokolova noblesa, ironie či přesný smysl pro míru a Sopranistky přirovnávají k televiznímu pořadu Tele, Tele, jenž Ondřej Sokol před lety režíroval pro televizi Nova.

 

Tý Tý díky Partičce

Je ale faktem, že tento herec a režisér má pro podobné formáty slabost. Ostatně, ve své sbírce má i tři televizní ceny Ty Tý za improvizační televizní show Partička, v níž řádil společně s Michalem Suchánkem, Richardem Genzerem a Igorem Chmelou. Se svými parťáky měl na fenomenálním úspěchu Partičky, vysílané televizí Prima, nemalou zásluhu, původně tomuto svéráznému formátu příliš diváci nefandili a hrozilo, že bude kvůli malé sledovanosti stažen. Jenže Sokol se Suchánkem začali Partičku propagovat na sociálních sítích a díky tomu zájem o ni vzkřísili, nicméně, postupně se přesto vytrácel. Po tříleté pauze se na program Primy vrátila, ale už bez Ondřeje Sokola. Podle některých diváků udělal dobře, že se od této nepříliš kvalitní televizní zábavy odstřihl a věnuje se smysluplnějším projektům, především těm divadelním.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace