Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Na pražském magistrátu si Pospíšil na Hřiba, zapomněl ale kudličku a košíček. Komentář Štěpána Chába

komentář 17.04.2019
Na pražském magistrátu si Pospíšil na Hřiba, zapomněl ale kudličku a košíček. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Máme se rááádi, nemááme se rááádi... podpis koalice v Praze - konec října 2018

Jiří Pospíšil z TOP 09 je předsedou TOP 09, europoslancem a navíc ještě zastupitelem na Magistrátu hl. m. Praha. Zcela chápu odpor Pirátů ke kumulování funkcí. Jak může jeden člověk stihnout tři takové funkce? Leda tak, že je všechny nevykonává naplno. Není to ani možné, že. No jo, tři funkce, tři platy, tři vlivové pozice. To se neodmítá.

Vezměme to na Evropském parlamentu. Europoslanců je 751, Jiří Pospíšil se svou neúčastí na zasedáních ocitl na pěkném místě s hodnotou 610. Z dalších českých europoslanců nikdo neskončil hůře. A magistrát? Primátor Hřib píše Pospíšilovi: „Proto také doufám, že se budete od teď už osobně účastnit i dalších zásadních pražských jednání, které se ostatně právě kvůli Vám posouvaly v čase tak, abyste na nich mohl být přítomen.“

Začalo to elektroměry

Piráti skrze primátora Hřiba deklarovali, že začnou sledovat elektroměry v Praze. Důvod? Je potřeba zjistit, které byty jsou prázdné a jejich majitele řádně osolit na daních. Protože se jedná o spekulanty, kteří jen nakoupili byty a čekají na jejich zhodnocení. A jelikož počet takových bytů může jít do stovek nebo až do tisíců, je to jeden z aspektů, proč je v Praze bydlení tak drahé a nedostupné.

Dejme stranou samotné sledování elektroměrů a koukněme na Jiřího Pospíšila. Pirátský nápad řešit situaci sledováním elektroměrů koalice Pirátů a TOP 09 společně odsouhlasila. Dva dny na to se Jiří Pospíšil nechal slyšet s tím, že Piráti jsou novodobí bolševici, kteří jdou šturmem vyvlastňovat nebohým spekulantům byty. Trochu nestandardní koaliční partner, není-liž pravda. Pro něco zvedne ruku. A hned poté se na tom snaží mediálně usmažit koaličního partnera.

Samotné sledování elektroměrů je dokonale za čárou. Soukromý majetek je nedotknutelný. Nacpali jsme si to do Základní listiny práv a svobod, měli bychom to tedy brát vážně. A to, že někdo spoří dětem na pohodlný život tím, že koupí několik bytů v Praze? To praskáme v švech závistí, že my na takové spoření nemáme? Ale huš. Magistrát má řešit, jak dosáhnout toho, aby to nebyla až tak dobrá investice. To znamená snižovat ceny bytů výstavbou nových. Postavit několik desítek nových králíkáren na periferii pomůže. Nebudou to byty v centru, ale budou to byty v Praze.

Pokračuje to radou

V dozorčí radě Pražské plynárenské je trochu zmatek. Pospíšil obvinil Piráty, že radu zaplevelili svými trafikanty, na to Piráti odpovídají tím, že do dozorčí rady pod výběrovým řízením prošli dva Piráty navržení odborníci (právník a auditor). Piráti obviňují Pospíšila, že do dozorčí rady prosadil a procpal bývalého asistenta Miroslava Kalouska, což je, dle Pirátů, ukázková trafika. A k tomu všemu se připojily odbory: „Vnímám to velmi útočně. Zdá se mi, že Piráti touží po ovládnutí jedné z městských společností, a protože nemohou získat na svou stranu většinu, snaží se vyhodit zástupce zaměstnanců dozorčí rady. Považuji to za naprosto neakceptovatelné,“ řekl k tomu předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Staré hnilé, nebo nové křišťálové?

Nezáviděníhodná situace pro všechny zúčastněné. Jsme svědky dvou možných scénářů. Boj zahnilých starých politických struktur, které ztělesňuje Jiří Pospíšil a které se prostě chovají jako mafie. Nebo jsme svědky křišťálově čistých politiků, kteří právě proti zahnívajícím starým politickým strukturám bojují. A to znamená, že se na ně začne kydat co největší množství špíny, aby klesli do bahna. Případně aby je veřejnost po mediálním lynči vyfackovala z magistrátu, zprostředkovaně pak i z parlamentu.

Troufám si tvrdit, že se k věci každý postaví podle svých politických sympatií. Kdo je nakloněn Pirátům, bezmezně jim důvěřuje a pravdu tedy vidí na jejich straně. Ti, kdo Piráty nemusí, je bez přemýšlení a v klidu označí za bolševiky. Šmytec. Ale najít v tom bordelu pravdu? Jako jehlu v kupce sena. Ač jsem se od Pirátů odklonil, přesto si troufám tvrdit, že u oné dozorčí rady Pražské plynárenské bylo jejich jednání čisté. Zatažení do hnilých praktik Pospíšilova politikaření je skutečně jen ukázkový koaliční podraz. V tom bych Pirátům psí hlavu nenasazoval.

 

QRcode

Vložil: Štěpán Cháb