ANO, je to tak, v Česku nebude líp. Vláda už rozpouští rezervy na horší časy
15.04.2019
Foto: Hans Štenbera
Popisek: Ano, bylo nebylo, ale rozhodně bude hůř
Opozice si stěžuje, že současná vláda premiéra Babiše utrácí rezervy, které měly být použity na horší časy. Za první tři měsíce roku již dosáhl schodek státního rozpočtu 28 miliard, ale vláda ho vylepšila tím, že do něj rozpustila osmnáct miliard z privatizačního účtu fondu národního majetku, namísto toho, aby šetřila a nerozdávala populisticky a plošně peníze ve velkém.
Podle bývalého ministra financí za hnutí ANO Ivana Pilného však nejde o nic vážného. Nicméně, odpovědný ministr financí by to neměl dělat, přiznal v nedělních Otázkách Václava Moravce. Když se ho však moderátor zeptal, zda je jeho nástupkyně Alena Schillerová neodpovědná, tak se snažil z odpovědi diplomaticky vyklouznout. Nedělá mu prý ani tak velké starosti rozpočet, jako spíš souhrn jiných faktorů. Za největší chybu považuje, že současná vláda hodně rozdává a to plošně, i těm, co to vlastně nepotřebují. „To je závazek, který je dlouhodobě neudržitelný,“ varuje. Nicméně, nemyslí si, že by byl letošní plánovaný schodek ve výši 40 miliard překročen. Ale příští rok už to může být podle jeho názoru výrazně problematičtější. Řešení vidí ve výrazném zvýšení efektivity státu.
Kam ty peníze vlastně jdou?
Bývalý ministr financí Pavel Mertlík za ČSSD si myslí, že by o tak závažné věci měla vědět veřejnost. „Varování makroekonomů tady byla dlouhá léta, ale vlády na ně nereagovaly, protože je to nepopulární.“ Připomněl, že naše ekonomika zpomaluje a klesá také spotřeba domácnosti, přičemž prorůstové faktory HDP se snižují. Podle něj by se měl udělat skutečně hloubkový audit veřejných výdajů, aby se přesně zjistilo, kam vlastně všechny ty peníze jdou. Jako příklad uvedl Německo, které je schopné za stejné výdaje udělat mnohem více a nevyhazuje je za hlouposti. On sám by byl dokonce pro to, aby byl snižován, respektive zkracován rodičovský příspěvek, protože délka rodičovské dovolené u nás nemá ve většině zemí obdoby a ve svém důsledku nemusí mít vždy pozitivní efekt, například s ohledem na problematický návrat některých matek do práce.
Šetřit!
Z uvedených údajů vyplývá, že občané jsou rozumnější než politická reprezentace a na rozdíl od vlády, která rozdává ve velkém, si uvědomují nutnost šetření. Podle nejnovějšího výzkumu agentury Kantar si většina myslí, že stát by měl šetřit a hledat úspory. Více než 84 procent by snížilo počet státních úředníků, 43 procent by nezvyšovalo rodičovský příspěvek a 38 procent by bylo pro zrušení slev na jízdném. Zhruba třetina dotázaných by nezvyšovala platy učitelům a čtvrtina důchody. Stejně tak by naprostá většina lidí souhlasila s navýšením daní, především spotřebních a sektorových. Zajímavé je zjištění, že by úspory kromě voličů pravicových a středových stran podporovali i příznivci hnutí ANO.
Cesta do pekel
Se zvyšováním spotřebních daní souhlasí všichni tři bývalí ministři financí, kteří se debaty v OVM zúčastnili. Jiné zvyšování daní ale považují za cestu do pekel. Jan Fischer například upozornil, že případné vyšší zdanění bankovního sektoru negativně dopadne především na jeho zákazníky. Pavel Mertlík by však souhlasil ze zavedením digitální daně. „To jsou neúměrně vysoké zisky,“ říká. Zato Ivan Pilný tuto možnost považuje za problematickou: „My nevíme, co budeme zdaňovat a jak to budeme zdaňovat,“ říká a upozorňuje, že digitální daň musí být globální. „Jinak to nedává smysl.“
Vložil: Adéla Hofmanová