Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

ANO, je to tak, v Česku nebude líp. Vláda už rozpouští rezervy na horší časy

15.04.2019
ANO, je to tak, v Česku nebude líp. Vláda už rozpouští rezervy na horší časy

Foto: Hans Štenbera

Popisek: Ano, bylo nebylo, ale rozhodně bude hůř

Opozice si stěžuje, že současná vláda premiéra Babiše utrácí rezervy, které měly být použity na horší časy. Za první tři měsíce roku již dosáhl schodek státního rozpočtu 28 miliard, ale vláda ho vylepšila tím, že do něj rozpustila osmnáct miliard z privatizačního účtu fondu národního majetku, namísto toho, aby šetřila a nerozdávala populisticky a plošně peníze ve velkém.

Podle bývalého ministra financí za hnutí ANO Ivana Pilného však nejde o nic vážného. Nicméně, odpovědný ministr financí by to neměl dělat, přiznal v nedělních Otázkách Václava Moravce. Když se ho však moderátor zeptal, zda je jeho nástupkyně Alena Schillerová neodpovědná, tak se snažil z odpovědi diplomaticky vyklouznout. Nedělá mu prý ani tak velké starosti rozpočet, jako spíš souhrn jiných faktorů. Za největší chybu považuje, že současná vláda hodně rozdává a to plošně, i těm, co to vlastně nepotřebují. „To je závazek, který je dlouhodobě neudržitelný,“ varuje. Nicméně, nemyslí si, že by byl letošní plánovaný schodek ve výši 40 miliard překročen. Ale příští rok už to může být podle jeho názoru výrazně problematičtější. Řešení vidí ve výrazném zvýšení efektivity státu.

Kam ty peníze vlastně jdou?

Bývalý ministr financí Pavel Mertlík za ČSSD si myslí, že by o tak závažné věci měla vědět veřejnost. „Varování makroekonomů tady byla dlouhá léta, ale vlády na ně nereagovaly, protože je to nepopulární.“ Připomněl, že naše ekonomika zpomaluje a klesá také spotřeba domácnosti, přičemž prorůstové faktory HDP se snižují. Podle něj by se měl udělat skutečně hloubkový audit veřejných výdajů, aby se přesně zjistilo, kam vlastně všechny ty peníze jdou. Jako příklad uvedl Německo, které je schopné za stejné výdaje udělat mnohem více a nevyhazuje je za hlouposti. On sám by byl dokonce pro to, aby byl snižován, respektive zkracován rodičovský příspěvek, protože délka rodičovské dovolené u nás nemá ve většině zemí obdoby a ve svém důsledku nemusí mít vždy pozitivní efekt, například s ohledem na problematický návrat některých matek do práce.

Šetřit!

Z uvedených údajů vyplývá, že občané jsou rozumnější než politická reprezentace a na rozdíl od vlády, která rozdává ve velkém, si uvědomují nutnost šetření. Podle nejnovějšího výzkumu agentury Kantar si většina myslí, že stát by měl šetřit a hledat úspory. Více než 84 procent by snížilo počet státních úředníků, 43 procent by nezvyšovalo rodičovský příspěvek a 38 procent by bylo pro zrušení slev na jízdném. Zhruba třetina dotázaných by nezvyšovala platy učitelům a čtvrtina důchody. Stejně tak by naprostá většina lidí souhlasila s navýšením daní, především spotřebních a sektorových. Zajímavé je zjištění, že by úspory kromě voličů pravicových a středových stran podporovali i příznivci hnutí ANO.

Cesta do pekel

Se zvyšováním spotřebních daní souhlasí všichni tři bývalí ministři financí, kteří se debaty v OVM zúčastnili. Jiné zvyšování daní ale považují za cestu do pekel. Jan Fischer například upozornil, že případné vyšší zdanění bankovního sektoru negativně dopadne především na jeho zákazníky. Pavel Mertlík by však souhlasil ze zavedením digitální daně. „To jsou neúměrně vysoké zisky,“ říká. Zato Ivan Pilný tuto možnost považuje za problematickou: „My nevíme, co budeme zdaňovat a jak to budeme zdaňovat,“ říká a upozorňuje, že digitální daň musí být globální. „Jinak to nedává smysl.“

Vložil: Adéla Hofmanová