Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ministryně na to vyzrála. Řešení není to, že se to odpolitizuje, ale naopak, že se politika zpolitizuje. Jenže opice daně neplatí

13.04.2019
Ministryně na to vyzrála. Řešení není to, že se to odpolitizuje, ale naopak, že se politika zpolitizuje. Jenže opice daně neplatí

Autor: Facebook

Popisek: Jana Maláčová, která se rozhodla zachránit chudé lidi tím, že udělá chudé ze všech... ale to už jsme tady měli

FOTO Zděšení ekonomů i samotného premiéra Babiše vyvolávají plány ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové z ČSSD. Ta prakticky každý den vystřelí nějaký nový ohňostroj nápadů, komu všemu by chtěla přidat. Seniorům například slibuje, že by se na konci funkčního období této vlády měl průměrný důchod zvýšit až na patnáct tisíc. A dokonce ví, jak vyzrát na schodkový rozpočet. Podle ní je nutné, aby se politika zpolitizovala.

Maláčová se opakovaně dostává do sporu se svými kolegy ve vládě, především s premiérem Andrejem Babišem a s ministryní financí Alenou Schillerovou. Oba rozumně souhlasí s experty, že není možné neustále zvyšovat důchody nad zákonný rámec povinné valorizace. Ale Maláčová se staví do role spasitelky občanů a tvrdí, že je musí chránit před chudobou, jako kdyby snad ostatní politici chtěli něco jiného. Její nápady odmítá nejen opozice, ale i řada ekonomů.

Opice daně neplatí!

V nedělních Otázkách Václava Moravce se Maláčová střetla s europoslancem Luďkem Niedermayerem (TOP 09). Ten si v reakci na její plány posteskl: „Celá politika se dělá přes Twitter.“ Podle něj se přes sociální sítě vede válka, kdo komu co slíbí a současná vláda se řídí především výzkumy veřejného mínění. Ale vývoj, kdy prudce narůstají státní výdaje, je absolutně neudržitelný. Reakce Maláčové na jeho obavy byla doslova šokující: „Problémem naší politiky je, že je málo politická. Řešení není to, že se to odpolitizuje, ale že se naopak politika zpolitizuje.“ Vrcholem bylo, když uvedla, že přednášky o rozpočtové odpovědnosti nejsou na místě!

Když politik chytne spasitelský komplex, spaste celou republiku... Jana Maláčová od spasitelského komplexu nemá daleko, jak předvedla v OVM. Foto ČT / repro

Niedermayer to samozřejmě odmítl s tím, že nad politikou musí existovat odpovědnost, a dodal: „Rozdávat peníze, které nemáme, není úplně dobrý nápad. Na místě je opatrnost.“ Během debaty si Maláčová rovněž stěžovala, že pravicová vláda přenesla daňovou zátěž na občany. „A kdo ji může nést? Opice daně neplatí,“ zareagoval ironicky Niedermayer. Ministryně, která se chlubí tím, že je levicově orientovaná a neustále se ohání problémy lidí, zapomíná na to, že veškeré zvýšení daní dolehne především na ně. Banky opět zvýší poplatky a výrobci alkoholu a cigaret již tak vysoké ceny.

Cesta do Řecka

Luděk Niedermayer není zdaleka sám, kdo s ministryní Maláčovou polemizuje. Ekonom Lukáš Kovanda ji dokonce považuje za nebezpečnou pro naši zemi. V rozhovoru pro časopis Reflex uvedl, že se chová jako lidé, kteří přivedli Řecko a Venezuelu k totálnímu rozvratu. Již nyní se u nás na důchody vyčerpá jedna třetina rozpočtu, loni to bylo 430 miliard korun, letos již 463 miliard, představujících 77 procent všech sociálních výdajů.

Stěží uvěřitelná prohlášení Jany Maláčové v Otázkách Václava Moravce vyvolaly smršť kritiky, především od opozice. Například Jana Skopečka z ODS vytočila především její slova, že jsou řeči o rozpočtové odpovědnosti nemístné: „Já za nemístné považuji, že ministrem práce a sociálních věcí je člověk bez ambice a schopnosti přijít s návrhem skutečné penzijní reformy. Navrhovat stále vyšší daně umí každý.“ Nejvíce kritiky ovšem Maláčová schytala od samotného premiéra Babiše. Ten mimo jiné upozorňuje na předražené IT a smlouvy na jejím ministerstvu a doporučuje jí, ať ho konečně začne řídit.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace