Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Vrchol módy mohla být starožitnost, kterou další doba označila za kýč… Začíná veletrh Antique, jehož součástí bude i populární televizní Poklad z půdy

10.04.2019
Vrchol módy mohla být starožitnost, kterou další doba označila za kýč… Začíná veletrh Antique, jehož součástí bude i populární televizní Poklad z půdy

Autor: Asociace starožitníků

Popisek: Letos již 43. ročník veletrhu Antique

Na pražské Novoměstské radnici začne ve čtvrtek 11. dubna tradiční veletrh starožitností Antique. Ve více než šedesáti expozicích se v něm představí prověření obchodníci se starožitnostmi s tím nejlepším, co ve svých obchodech momentálně mají. Součástí veletrhu je rovněž bezplatný poradenský servis pro veřejnost – experty pořádající Asociace starožitníků v něm tentokrát doplní také odborníci, kteří vystupovali v televizním pořadu „Poklad z půdy“, jako je Simona Šustková, ostatně autorka výroku z titulku... Jako obvykle nabízí veletrh Antique uměnímilovné veřejnosti i zajímavý doprovodný program.

„Doprovodný program je už tradiční součástí veletrhu Antique,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann. „Veřejnost má díky němu možnost setkat se s experty na vybrané oblasti, kteří v průběhu veletrhu dostanou prostor pro přednášky nebo praktické workshopy, díky nimž se lidé naučí starožitnostem lépe rozumět, ale také o ně třeba lépe pečovat. Takové akce jsou přínosné jak pro obchodníky nebo sběratele, tak i pro laickou veřejnost, protože téměř v každé rodině nějaká starožitnost je,“ dodává Neumann.

Snímek z minulého ročníku - nádherná secese, foto Asociace starožitníků

Smyslem je, aby lidé věděli, jakou hodnotu jejich starožitnosti mají

„Poradenství týkající se původu a přibližné hodnoty předmětů, které lidé mají doma, nabízí Asociace starožitníků standardně ve svém sídle nebo po internetu, v průběhu Antique ale mohou lidé drobné předměty nebo fotografie starožitností vzít s sebou a přímo na místě si udělat představu o tom, z jaké doby pocházejí a jakou mají cenu,“ říká prezident Asociace starožitníků Jan Neumann. „Smyslem je, aby lidé věděli, jakou přibližnou hodnotu mají předměty v jejich vlastnictví, a neprodávali je případně pod cenou, což může být problém třeba u důvěřivých seniorů,“ vysvětluje Neumann. Letos poradí návštěvníkům veletrhu mimo jiné experti vystupující v populárním televizním pořadu Poklad z půdy, jehož druhou sérii chystá TV Prima již brzy.

Na veletrhu si můžete nechat ocenit starožitnosti, které máte doma. Foto Asociace starožitníků

„Na veletrhu budou přítomni všichni, kdo v Pokladu z půdy vystupují,“ říká viceprezidentka Asociace starožitníků a jedna z aktérek Pokladu z půdy Simona Šustková. „Populární ‘vetešník ze zámku’, pan Pavel Kuře, dokonce promění jednu z místností Novoměstské radnice v autentický Salon vetešníka. Tam také najdete interaktivní expozici na téma „umění a kýč“, kde budou moci návštěvníci sami rozhodovat, co podle nich je a není kýč,“ vysvětluje Simona Šustková. Na stejném místě proběhne rovněž přednáška doc. Jiřího Vaňka na téma „Umění a kýč – je potřeba obojí?“, v níž se doc. Vaněk zamyslí nad tím, jakou roli při posuzování „kýčovitosti“ určité věci hraje její stáří, cena nebo kontext, v kterém se s ní setkáme. 

„Je velmi zajímavé, sledujeme-li tento pojem pohledem starožitníka nebo historika. Vyplyne z toho, že v různých společenských skupinách a historických obdobích měli lidé různé preference, takže vrcholem módy dokonce mohlo být něco, co další období jednoznačně označí jako kýč,“ poznamenává k tomu Simona Šustková.

Dlouholetá předsedkyně, nyní viceprezidentka Asociace starožitníků Simona Šustková, vystupuje také na TV Prima v pořadu ´Poklad z půdy´. Foto Asociace starožitníků

Od šperků a obrazů až po keramiku, mince a historické zbraně

Asociace starožitníků pak hlavní téma veletrhu – „Uměn a kýč“ – zohlední ve své vlastní expozici, kde vystaví mimo jiné sbírku panenek s porcelánovou hlavičkou, ukázku barevné jablonecké bižuterie s velikonoční tematikou a v kontrastu k ní naopak uměřeně působící sbírku šperků z českých granátů. 

V expozicích vystavovatelů ale bude prezentována kompletní škála starožitností, od oblíbených šperků a bižuterie, přes sklo, porcelán a keramiku až po starožitný nábytek, textil, historické zbraně a staré bankovky a mince.

Veletrh potrvá do neděle 14. dubna

Veletrh Antique je tradičně jediným veletrhem v Česku, na němž své exponáty představují výhradně předem registrovaní a ověření vystavovatelé z řad českých starožitníků. Asociace starožitníků ho pořádá dvakrát ročně, na jaře a na podzim. Návštěvnost veletrhu se za rok pohybuje mezi 15 až 16 tisíci lidí, předpokládaný obrat je mezi 30 a 50 mil. Kč za jeden veletrh. Návštěvníci jsou z velké části tvořeni laickou veřejností, která si díky veletrhu mapuje český trh se starožitnostmi a získává základní orientaci v jejich nabídce a cenách.

Vložil: Markéta Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace