Jaký stát, taková pošta. Zatímco pěšáci mají sotva na živobytí, manažeři dostávají ranec. Padák za osm milionů
06.04.2019
Foto: Česká pošta
Popisek: Česká pošta, ilustrační foto
I když je pořad České televize Máte slovo často kritizován či dokonce vysmíván, je neoddiskutovatelným faktem, že se zabývá problémy, které veřejnost zajímají ze všeho nejvíce. Navíc jí dává zcela výjimečný prostor k vyjádření názorů. To, že se někdy změní v ukřičenou arénu, jistě není vina moderátorky Michaely Jílkové, která se snaží diskutující protivníky krotit a usměrnit. Ostatně, při pohledu do britského parlamentu, kde se poslanci již více než rok hádají kvůli brexitu, je Máte slovo úplná selanka. Prozatím poslední díl byl věnovaný České poště.
Nespokojenost se službami České pošty se dramaticky zvýšila v poslední době, především kvůli výraznému zdražení. Zákazníci nyní platí nikoliv za váhu balíku, ale za jeho velikost a ve většině případů to znamená vyšší poštovné. Velmi kritizovaná je rovněž služba balík do ruky, kdy lidé často zásilku do ruky vůbec nedostanou, ačkoliv si za ni připlatili. Sama Michaela Jílková vtipkovala, že se z balíku do ruky stala komická záležitost. Generální ředitel České pošty Roman Knap dílčí problémy přiznává, ale podle něj souvisí především s tím, že stát v minulosti nezaplatil adekvátní částku za služby, které si objednal. Připomněl například, že Česká pošta doručí v období svátku až 200 tisíc balíků denně a drtivá většina přijde včas a v pořádku. Ale o tom se samozřejmě nemluví.
Padák za osm milionů
Jak vyplynulo z názorů diváků České televize, které se během vysílání Máte slovo objevují na liště, nejvíce jsou dopáleni tím, jak vysoké odměny mají manažeři tohoto státního podniku. „Zatímco pěšáci mají sotva na živobytí, manažeři mají ranec. Dejte peníze doručovatelům a ne manažerům,“ vyzývají. Podle ředitele Knapa již přidáno dostali. Senátor Jiří Carbol se však nechal slyšet, že Česká pošta je dlouhodobě vedena k privatizaci, stát ji neplatí za služby, a podnik se proto dostává do situace, že nemá na důstojné platy, průměrná mzda je zde o sedm tisíc nižší, než je celostátní průměr. „Mám podezření, že minulé vedení pošty mělo politické zadání, že se má pošta přivést na buben,“ uvedl. Michaela Jílková k tomu připomněla, že minulý generální ředitel Elkán, který přivedl poštu ke ztrátě, dostal „padáka“ osm milionů.
Naprostá katastrofa!
Další lidé upozorňují také na to, že Česká pošta patří několik let pod Ministerstvo vnitra, nyní řízené Janem Hamáčkem z ČSSD a předtím jeho stranickým kolegou Milanem Chovancem. Právě on dosadil do funkce ředitele Elkána. Ale jiní si myslí, že to platí pro všechny politiky a dodávají: „Jaký stát, taková pošta. Naprostá katastrofa.“ Poslanec parlamentu za ODS Jan Skopeček si naopak myslí, že pošta by měla být zprivatizována, protože v zemích, kde se tak stalo, například v Německu, došlo ke zlepšení i vyššímu objemu služeb. „Já mám spíše obavu z toho, že se to nebude privatizovat, než naopak. Soukromá firma by nikdy osmimilionový padák generálnímu řediteli nedala. Toto je možné jenom ve státních firmách. A dokud bude Česká pošta státní podnik, tak se její hospodaření nezlepší,“ varuje.
Nikdo není dokonalý
Ale ani privátní doručovací firmy nejsou zárukou naprosté spokojenosti a Česká pošta není jediným problematickým doručovatelem zásilek. K těm patří i některé soukromé společnosti. Ty kvůli přemíře rozvážených balíků často nedodržují čas doručení a na rozdíl od pošty není tak snadné si je poté vyzvednout někde jinde. Mnozí zákazníci jsou často nuceni čekat na doručení balíku celé hodiny. A především není možné jejich prostřednictvím nějakou zásilku za rozumný peníz odeslat, hlavně do zahraničí.
Vložil: Adéla Hofmanová