Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jaký stát, taková pošta. Zatímco pěšáci mají sotva na živobytí, manažeři dostávají ranec. Padák za osm milionů

06.04.2019
Jaký stát, taková pošta. Zatímco pěšáci mají sotva na živobytí, manažeři dostávají ranec. Padák za osm milionů

Foto: Česká pošta

Popisek: Česká pošta, ilustrační foto

I když je pořad České televize Máte slovo často kritizován či dokonce vysmíván, je neoddiskutovatelným faktem, že se zabývá problémy, které veřejnost zajímají ze všeho nejvíce. Navíc jí dává zcela výjimečný prostor k vyjádření názorů. To, že se někdy změní v ukřičenou arénu, jistě není vina moderátorky Michaely Jílkové, která se snaží diskutující protivníky krotit a usměrnit. Ostatně, při pohledu do britského parlamentu, kde se poslanci již více než rok hádají kvůli brexitu, je Máte slovo úplná selanka. Prozatím poslední díl byl věnovaný České poště.

Nespokojenost se službami České pošty se dramaticky zvýšila v poslední době, především kvůli výraznému zdražení. Zákazníci nyní platí nikoliv za váhu balíku, ale za jeho velikost a ve většině případů to znamená vyšší poštovné. Velmi kritizovaná je rovněž služba balík do ruky, kdy lidé často zásilku do ruky vůbec nedostanou, ačkoliv si za ni připlatili. Sama Michaela Jílková vtipkovala, že se z balíku do ruky stala komická záležitost. Generální ředitel České pošty Roman Knap dílčí problémy přiznává, ale podle něj souvisí především s tím, že stát v minulosti nezaplatil adekvátní částku za služby, které si objednal. Připomněl například, že Česká pošta doručí v období svátku až 200 tisíc balíků denně a drtivá většina přijde včas a v pořádku. Ale o tom se samozřejmě nemluví.

Padák za osm milionů

Jak vyplynulo z názorů diváků České televize, které se během vysílání Máte slovo objevují na liště, nejvíce jsou dopáleni tím, jak vysoké odměny mají manažeři tohoto státního podniku. „Zatímco pěšáci mají sotva na živobytí, manažeři mají ranec. Dejte peníze doručovatelům a ne manažerům,“ vyzývají. Podle ředitele Knapa již přidáno dostali. Senátor Jiří Carbol se však nechal slyšet, že Česká pošta je dlouhodobě vedena k privatizaci, stát ji neplatí za služby, a podnik se proto dostává do situace, že nemá na důstojné platy, průměrná mzda je zde o sedm tisíc nižší, než je celostátní průměr. „Mám podezření, že minulé vedení pošty mělo politické zadání, že se má pošta přivést na buben,“ uvedl. Michaela Jílková k tomu připomněla, že minulý generální ředitel Elkán, který přivedl poštu ke ztrátě, dostal „padáka“ osm milionů.

Naprostá katastrofa!

Další lidé upozorňují také na to, že Česká pošta patří několik let pod Ministerstvo vnitra, nyní řízené Janem Hamáčkem z ČSSD a předtím jeho stranickým kolegou Milanem Chovancem. Právě on dosadil do funkce ředitele Elkána. Ale jiní si myslí, že to platí pro všechny politiky a dodávají: „Jaký stát, taková pošta. Naprostá katastrofa.“ Poslanec parlamentu za ODS Jan Skopeček si naopak myslí, že pošta by měla být zprivatizována, protože v zemích, kde se tak stalo, například v Německu, došlo ke zlepšení i vyššímu objemu služeb. „Já mám spíše obavu z toho, že se to nebude privatizovat, než naopak. Soukromá firma by nikdy osmimilionový padák generálnímu řediteli nedala. Toto je možné jenom ve státních firmách. A dokud bude Česká pošta státní podnik, tak se její hospodaření nezlepší,“ varuje.

Nikdo není dokonalý

Ale ani privátní doručovací firmy nejsou zárukou naprosté spokojenosti a Česká pošta není jediným problematickým doručovatelem zásilek. K těm patří i některé soukromé společnosti. Ty kvůli přemíře rozvážených balíků často nedodržují čas doručení a na rozdíl od pošty není tak snadné si je poté vyzvednout někde jinde. Mnozí zákazníci jsou často nuceni čekat na doručení balíku celé hodiny. A především není možné jejich prostřednictvím nějakou zásilku za rozumný peníz odeslat, hlavně do zahraničí.

Vložil: Adéla Hofmanová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace