Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Za regulérní ´šíření poplašné zprávy´ bych napařila HBO dva roky natvrdo. Zápisníček A.V. Dnes naposled

07.04.2019
Za regulérní ´šíření poplašné zprávy´ bych napařila HBO dva roky natvrdo. Zápisníček A.V. Dnes naposled

Foto: Ondřej Vanča

Popisek: Zápisníček, ilustrační fotomontáž

FOTO VIDEO Naposled? Jo, no, protože jsem tak nějak dospěla k tomu, že mé názory nejsou až tak interesantní a výjimečné, aby jim Krajské listy.cz (což jsem taky já – sešla jsem se, poradila a dospěla k rozhodnutí 😊) dávaly tolik prostoru. Jeden komentátor, Štěpán Cháb, stačí. Navíc, můj názor je konzistentní – ´chodíme s Mirkem´, jinak řečeno, všeho s mírou, zlatá střední a tak podobně. A to není třeba opakovat pořád dokola; kdo chce slyšet a vidět, slyší a vidí, tu revolučně naladěnou polovinu stejně nepřesvědčím. Jen doufám, že si tu revoluci nebudou muset vyzkoušet na vlastní kůži, aby prozřeli, a my bohužel s nimi… Dále pak chystám místo toho dvě nové rubriky, jednu spolu se Štěpánem a novou kolegyní, doufám zajímavější a přesvědčivější. „Pod oknem se někdo schová, bude šeptat jen dvě slova: Dnes naposled.“ Konec hořko sladkého šansonu Hegerové, ke smutku není žádný důvod. A tenhle poslední zápisníček bude osobní. Celé to totiž začalo na jaře před jedenácti lety…

Dva roky předtím, než zahájily svou existenZ Krajské listy.cz. Televizní společnost HBO to natřela Hollywoodu ve velkém stylu. Jo, mluvím o Hrách o trůny, zkráceně GoT (Game of Thrones v originále). Kdo tomuto velkolepému seriálu (jeho tvůrci hovoří o největším seriálu všech dob a asi mají pravdu) dosud nepodlehl, jděte si pustit ze záznamu… nevím, něco jiného, anebo jděte pálit listí po zimě, neboť, alespoň tedy v Práglu, bioodpad svážejí jen od dubna do října, jednou za 14 dní -´smart city´, víme?

Jon Snow, jinak také můj spořič obrazovky. Vystřídal tam Jamieho Lannistera (který je použitý ve fotomontáži na úvod). Bohužel, GoT porušuje imrvére všechna seriálová pravidla, takže si nemohu být zdaleka jistá, že osmou řadu vůbec přežije, natožpak aby mu tvůrci laskavě dopřáli happyend 

Prý se všechno vykecá - tak to v GoT neplatí

Tajemství se prý udrží jen v případě, že ho znají dva, z nichž jeden je mrtvý. No, tak HBO, ač je osmá, závěrečná série již dávno natočená, dokonce se v New Yorku před pár dny odehrála předpremiéra jejího prvního dílu, na seriálu pracovaly tisíce lidí, jen herců se vystřídalo přes 600 (jediné přesné číslo, které se mi povedlo dohledat, je 553 – k roku 2016),  to dokonale utajila. Nikdo neví, jak to celé skončí. Tedy s výjimkou producentů a autora knižní předlohy, George R. R. Martina, jemuž se případně přezdívá ´největší masový vrah v dějinách literatury´. Prostě, mirákl, zázrak.

K tomu happyendu: Jon Snow, ve skutečnosti Targaryen, což dosud sám netuší, se zamiloval do Daenerys. Jedinou milostnou scénu jim ´přející´ tvůrci dali v posledním díle sedmičky. Na počátku osmé série dorazí oba s armádou na Zimohrad, kde se musejí dříve či později dozvědět, že jsou ve skutečnosti teta a synovec... Jak TOHLE skončí?!  

A teď si představte, že zbývá sotva měsíc do začátku vysílání prvního dílu poslední série (na HBO 14. dubna, respektive u nás o den později), vy jako vášnivý fanoušek trnete hrůzou už od Vánoc, kdy jste sjeli všechny dosavadní řady znovu, najednou, koho z oblíbených postav vám zabijí a… objeví se teaser. Již několikátý, HBO si totiž s fanoušky hraje. Přesněji, hraje s nimi ošklivou hru a záměrně je děsí – jinak si to nelze vysvětlit. Teaser má sotva dvacet vteřin, na počátku nad pustým zasněženým Zimohradem si vítr pohrává s potrhanou vlčí vlajkou Starků, kamera jede dál a my vidíme opuštěné, rozbité Branovo kolečkové křeslo, k zemi se snáší vraní pírko ze zmrzlé mrtvolky ptáka a na konci se na sněhu objeví zlomený Jonův meč. Fakt, díky, HBO – bavíte se tam, chlapci, dobře?       

55 mrazivých nocí

Magazín Complex přišel s informací, že vrcholná bitva celého seriálu, které tvůrci říkají Noc draků, se natáčela  dohromady 55 nocí. Tvrdí to děkovná karta, kterou obdržel každý člen štábu na konci natáčení. Její fotku dal na svůj Instagram asistent režie Jonathan Quinlan. Krátce nato svůj příspěvek smazal, ale printscreen se senzační zprávou už letěl po síti. Píše se zde: „Za Noc draků. Za to, že jste vydrželi 55 dlouhých nocí. Za všechnu tu zimu, sníh, déšť, bláto… (…) Až za rok touhle dobou budou desítky milionů lidí sledovat tuto epizodu, nebudou vědět nic o tom, jak tvrdě jste na ní pracovali. Nebude je zajímat vaše únava, ani jak těžké bylo natáčet při teplotách pod nulou. Ale hned pochopí, že právě sledují něco unikátního. A to jen díky vám, vám všem.“ Pro představu - už tak dost epická Bitva bastardů z 6. série se natáčela „jen“ 25 dní. 

Zbylí Starkové - zleva Sansa, Bran, Jon, Arya... Kdo přežije? A přežije vůbec někdo?

Rekordy, rekordy, rekordy    

Každý díl poslední sedmé série prý sledovalo jen na oficiálních platformách zhruba 30 milionů diváků, lze předpokládat, že minimálně desetkrát více diváků se seriál stáhlo. Seriál vyhrál celkem 38 cen Emmy. Na největší mezinárodní internetové databázi filmů (IMDb) má GoT hodnocení 9,5 z 10 a je třetím nejlépe hodnoceným seriálem. Na naší česko-slovenské filmové databázi (ČSFD) mu uživatelé dávají 92 % a je 13. nejoblíbenějším seriálem. Na největším a nejlepším českém seriálovém webu Edna má fantasy hodnocení 95 %. Na oficiální stránce Hry o trůny na Facebooku pak přes 22 milionů fanoušků. Stačí? 

Poslední osmá série odstartuje 14. dubna. Seriál vznikl na základě knižní předlohy autora fantasy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Děj je zasazen do fiktivních zemí a fiktivního času. Takzvané Západozemí, ve kterém se odehrává většina příběhů, ovšem připomíná Velkou Británii včetně akcentů, kterými herci mluví. Hlavním motivem seriálu je boj o železný trůn, na který má usednout vládce sedmi království. O ten má zájem několik rodů, jak Lannisterové, tak Targaryenové, ale i Baratheonové. Boj o moc navíc komplikuje fakt, že ze severu zpoza takzvané Zdi přichází zima a s ní i záhadní Bílí chodci v čele s Nočním králem a armádou nemrtvých. Od finále seriálu si fanoušci proto slibují především odpovědi na to, kdo usedne na železný trůn, zda se povede Bílé chodce porazit a kdo ještě v seriálu zemře. Drama HBO totiž vyniká nad jinými seriály také množstvím často velmi drastických úmrtí, násilím a nahotou. 

 

Sansu a Aryu nepoznáte, Brienne z Tarthu oslnila

Módní policie z již zmíněné newyorské předpremiéry? Ani ne, spíše je zajímavé porovnat, jak herci vypadají ve skutečnosti. Snímky jsem si ´vypůjčila´ z Edny, pro naši rodinu zásadního seriálového webu, která uvádí jako fotografa Dimitria Kambourise.

 

Jon, čili Kit Harington, se svou skutečnou manželkou Rose Leslie, s níž se seznámil kde jinde než v GoT. Hrála Ygritte, divokou, s níž Jon prožil milostnou aféru. V seriálu zahynula ve čtyřce - v bitvě o Černý hrad, sídlo Noční hlídky, a Jon tomu s hrůzou přihlížel. Mimochodem, nyní hraje v seriálu Good Fight (spin off Good Wife) a právě jí vyrazili z práce

 

Daenerys. Ve skutečnosti je Emilia Clarke strašně drobounká a tmavovlasá. Má metr padesát sedm, narodila se v Londýně a nedávno vyšlo najevo, že v roce 2011 přežila velice nebezpečná krvácení do mozku. Již po natočení první série prodělala dvě mozkové operace.

 

Arya má zjevně gotické období. Tak není divu, je jí teprve jednadvacet, Maisie Williams se narodila přesně 15. dubna 1997, osmičku dostane k 22. narozeninám (já mám btw narozky 14. dubna, želbohu trochu vyšší numero - 57)

 

Lady Brienne vypadá úchvatně. A to má Gwendoline Christie metr devadesát jedna a donedávna vypadala jako almara. Zjevně buď najala vizážistu, anebo se s tím sama naučila pracovat

 

Bran Stark, Tříoká vrána. Stojící a s brýlemi. Chvíli jsem si ho prohlížela, než jsem ho poznala

 

Mega padouch Joffrey Baratheon je docela fešák, že jo? Vůbec by mne zajímalo, kdo z herců GoT dokáže nejlépe zúročit tu popularitu, kterou jim seriál přinesl. Zatím je to těžko říci, vede Khal Drogo, který zahynul již na konci jedničky, takže měl dost času stát se třeba Aquamanem...

 

A tady ho máme, Jason Momoa a jeho žena, bývalka Lennyho Kravitze. Vzpomene si ale někdo dnes třeba na Haydena Christensena, Anakina ze Star Wars? To je přesně případ herce, který to komplet prokaučoval, díky chlastu, drogám, večírkům a špatným rozhodnutím ve výběru rolí...

 

A můj miláček z GoT číslo dva, Jaime Lannister. Jasně, souloží s vlastní sestrou, skopl malého chlapce z věže a vůbec prováděl jednu podlost za druhou... Ale změnil se, aspoň si to myslím - a nejsem sama, hodně fanoušků si ho oblíbilo. A Nikolaj Coster-Waldau ho tak skvěle hrál... Za jeho život bych ale v osmičce nedala falešný pětník. Nicméně, víc se mi líbí bez plnovousu, stejně jako Jon s delším hárem 

 

A Margaery Tyrell alias Natalie Dormer - také už má čas na vlastní kariéru, konsistentní padouška seriálu, Cersei Lannister, jí v sedmičce vyhodila do luftu, spolu s další tisícovkou lidí

 

A na závěr Sansa Stark, zpočátku dost protivná, ukňouraná a snobská postava, která se výrazně polepšila, až ale v sedmé sérii - do té doby všem pila krev. Tak tu jsem nepoznala vůbec. Sophie Turner je mimochodem velká kámoška s Aryou, tedy Maisií. Fanoušci, kteří ve velkém obléhali všechna místa natáčení a pořizovali fotky na mobily, je mnohokrát zachytili mimo plac spolu, jak se procházejí, smějí a očividně se dobře baví... Všichni herci se shodli na jednom - že to bylo úžasné natáčení a jeho konec oplakali, Kit Harington to zopakoval - o těch slzách - dokonce několikrát... A zvířátko na konec?  V pražské Zoo draky kupodivu nevedou, tak se musíte spokojit s tím dráčkem ve fotomontáži, kterého někde vyhrábl můj syn.

 

 

Vložil: Anička Vančová

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace