Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

MFF Karlovy Vary 2021

MFF Karlovy Vary 2021

Hvězdy, hvězdičky, róby, filmy i všechno kolem

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Knižní recenze

Knižní recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Jen změna zákona o urychlení infrastrukturních staveb trvala čtyři roky. Číst výroční zprávu NKÚ je fakt legrace. Komentář Štěpána Chába

komentář 04.04.2019
Jen změna zákona o urychlení infrastrukturních staveb trvala čtyři roky. Číst výroční zprávu NKÚ je fakt legrace. Komentář Štěpána Chába

Foto: Facebook

Popisek: Andrej Babiš

Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) vydal výroční zprávu pro rok 2018. Babišovi v ní dal takovou facku, až druhou chytil o futra. Vyznění zprávy – všechno je špatně. A co vypadá, že špatně není, to je velmi špatně z dlouhodobého hlediska. Zaostáváme za celým světem, v rámci Evropské unie jsme permanentně na chvostu (v tom dobrém) a neustále na vrcholu (v tom špatném). Lepší vizitku Babiš pro své vládnutí opravdu dostat nemohl. Aneb ahoj lidi, jak se máte? A víte jak se budete mít za pár let? No, ještě hůř.

„První podmínkou pro to, abychom našli řešení, je uvědomit si závažnost situace. Máme „zasukovaný“ stát, který neumí řadě problémů čelit. Je třeba vyhodnotit nezbytnost a účinnost vládní regulace. Měli bychom se podívat také na právní rámec a jeho efektivitu při řešení sporů, koncipovat vládní intervence s ohledem na poměr nákladů a výnosů,“ řekl prezident NKÚ Miloslav Kala.

Ježdění vlakem za pakatel

V září zavedla Babišova vláda ježdění pro studenty a seniory prakticky zadarmo. Od té doby nás to stálo tři miliardy. Bolševická manýra tak odervává peníze všem, aby si pár jedinců mohlo provětrat zadky. Čistě populistický krok, který si měl nakoupit hlasy a sympatie, sem dávám pro příklad Babišovy vlády. Krátkodobá politika, která je z dlouhodobého hlediska zničující.

Průšvihy, samé průšvihy

Pro vykázání daňových povinností musí naši podnikatelé a živnostníci věnovat o 40 % času víc, než jejich kolegové z EU. Pokladny EET zvýšily časovou zátěž o 14 %. Údaje z NKÚ. Digitalizace pěkně po babišovsku. Ocitli jsme se na 22. místě v rámci EU, tedy na chvostu. Jedinou vymožeností české digitalizace tak je, a zůstává, a nejspíš dlouho zůstane, datová schránka. Která sama o sobě nesplňuje svou funkci. Ba naopak, buzeruje se občan s dojezdy na úřady a zasíláním dokladů přes zkostnatělou Českou poštu i nadále. Když je tedy úřednice pokroková, nechá vás používat poštu. Ale těch je málo, proto většinou dostanete doporučený dopis a v něm poznámku – okamžitě se dostavte na úřadovnu nebo...

Ze 148 posuzovaných zemí jsme se ocitli na krásném 68. místě v kvalitě silnic a dálnic. No, u nás spíš v nekvalitě. V rámci EU jsem se dostrkali na 23. místo. Nic moc, když členů je 27, uznejte. V okolních zemích trvá příprava na výstavbu komunikace 5 let, u nás 13 let. Veškerá snaha o výstavbu silnic a dálnic vždycky narazí na byrokratického mezka, který tvrdohlavě odmítá spolupracovat. Četli jste Stopařova průvodce po galaxii? Tam jsme pěkně popsaní a to v mimozemské rase Vogonů. Tu máte pasáž popisující rasu Vogonů, ale jako kdyby u psaní Douglas Adams myslel na zkušenosti s českým úředníkem:

Nehnuli by prstem ani pro vlastní babičku, kdyby ji chtěla spolknout žravá blátotlačka z Traalu, pokud by neměli písemný příkaz, vyhotovený se dvěma kopiemi, poslaný shora, odeslaný zpět, vrácený k doplnění, archivovaný, ztracený, nalezený, podrobený veřejné debatě, znovu ztracený, tři měsíce kompostovaný a nakonec recyklovaný jako pevný podpalovač.

Neziskovky

Do neziskovek za rok 2016-2017 podle NKÚ zmizelo závratných 26,26 miliard (napíšu vám to i v číslech, ať můžete porovnávat s vlastní výplatou: 26 260 000 000,-). Peníze si rozdělilo 7 000 neziskovek. V republice jich funguje 122 000. Drtivá většina tedy ostrouhala. Proimigrační, politicky výchovné, fotbalové nebo profeminní si to rozebraly samy. Přičemž NKÚ udělal namátkovou kontrolu. Za 17 neziskovek jich 10 nesplňovalo podmínky pro získání dotace či grantu z veřejných peněz. Stejně je dostaly. Sranda, bordel a velkopanské rozfrcávání veřejných peněz.

Znečištění

Tak ve znečištění jsme na osmém místě v rámci EU. Ač si vláda stanovila reálné cíle a narvala do nich tuny peněz, přesto se jí nedaří cíle naplňovat. Patříme mezi nejvíce znečištěné země unie jak ve vypouštění škodlivých látek do ovzduší, tak i v míře poletavého prachu. Jak pokrytecké v této souvislosti všechno svádět na kuřáky, že jo. Jsme na 3. místě v EU v energetické náročnosti a spotřebě a jsme tak více než na dvojnásobku průměru EU (!). A naše snaha o napravení? Jde, želbohu, do záporných čísel. To znamená, že páchnout a žrát budeme ještě víc. Proč? Protože to na vládě nezvládají. A ne pouze Babiš, ale i jeho komičtí předchůdci, kteří si místo práce máchali navzájem huby v blátě, aby tak porazili svého oponenta. Až je to, jen tak mimochodem, potopilo všechny a posadilo na trůn Babiše.

Bydlení

Tak v bydlení jsme to také vytrhli. Sociální bydlení… kdy jsem ten pojem slyšel v souvislosti s řečmi parlamentu poprvé… mám dojem, že tak v roce 2004… tak od té doby se s tím vlastně nehnulo. A sociální bydlení je zase téma. Úžasné, v parlamentu zase budou měsíce a měsíce krafat a výsledek bude, že nějaký ňouma mého ražení se za dvacet let bude rozčilovat, že v roce 2019 bylo sociální bydlení politické téma a doposud nic. A to už budeme mít rok 2039. A pořád nic. Představte si, že pokrývači pracují jako vláda. Na střeše vám stojí deset chlapů, řvou na sebe, házejí po sobě nářadí, polévají se barvou, přitloukají si navzájem podloudně podrážky hřebíky ke střeše a sem tam nějaký ze střechy spadne. Támhle by byla přitlučená jedna šindel, tam zase eternit, opodál zas pet lahev. Ale střecha v katastrofálním stavu a vy ve stanu. Tak pracuje vláda.

Zhodnocení?

Je to šlendrián neefektivní. Ostuda všech ostud. V Evropské unii za neschopné oušlapky, před vlastními obyvateli za neschopné kradoucí oušlapky a pro svět jáma vhodná na zasypání. A to je práce politiků za posledních 30 let. Neschopnost něco dělat a udělat, velmi vyvinutá schopnost do všeho házet vidle, ukrádat si a bídačit ty dole, po kterých pak chtějí, aby jim s láskou a důvěrou nasypali hlasy do volebních uren. Šlendrián neschopný tam sedí a seděl. A modleme se k Bohu, protože jinam už to nejde, aby si tam příště sedl někdo schopný. Ne schopný všeho, toho už tam máme, ale schopný jednat a činit tak, abychom nebyli jen neumytá ďoura Evropy.

Dámy a páni poslanečtí. Vaší prací není estráda, show pro pobavení těch dole. Tady nikdo nestojí o populistická gesta a několikaměsíční hádání. Touhou nás všech je efektivní a hospodárné spravování naší země, aby výsledkem byla výroční zpráva NKÚ, že není co vytknout. Chceme se mít dobře, chceme mít zemi v pořádku, zdravou, bohatou a krásnou. My o to usilujeme dnem i nocí. Ale ty vaše politikářské tanečky a vaše neschopnost nám do toho hází vidle. Lidé jsou tu šikovní, dokázali by zemi pozvednout mezi nejbohatší s největší mírou spokojenosti. Ale vy jim to svým jednáním nedovolíte. Vyjednáváte podmínky, které nás znevýhodňují. Výroční zpráva NKÚ je vaší vizitkou, vizitkou toho vašeho makání.

 

Vložil: Štěpán Cháb