Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
S cestovatelem Milošem Beranem

S cestovatelem Milošem Beranem

... do Číny a dál, za exotikou. Trocha povídání a nádherné fotky

Fejeton Jiřího Macků

Fejeton Jiřího Macků

Každou neděli něco trošinku hlubšího k zamyšlení od doyena redakce

Koronavirus ´2020

Koronavirus ´2020

Vše o pandemii, která pokračuje i v roce 2021

Glosy Iva Fencla

Glosy Iva Fencla

Ze Starého Plzence až na kraj světa

TV glosář Ely Novákové

TV glosář Ely Novákové

Co budou dávat v bedně? Víme

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Pražská doprava

Pražská doprava

Zajímavosti i aktuality

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Sobota Pavla Přeučila

Sobota Pavla Přeučila

O víkendu jen lehčí čtení od našeho kulturně politického redaktora

Premiéry Pavla Přeučila

Premiéry Pavla Přeučila

Filmové hity. A nově i ty televizní

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Přečetli jsme

Přečetli jsme

Noviny, časopisy, weby, nic zajímavého nám neunikne. S naším komentářem pak ani vám

VIP skandály a aférky

VIP skandály a aférky

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Recenze

Recenze

Exkluzivní recenze o literatuře vážné, stejně tak i o detektivkách a jiných lehčích žánrech

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Ctižádostivý hezounek a ješita se chtěl stát hvězdou. Jenže Eva byla lepší! Tajnosti slavných

03.04.2019
Ctižádostivý hezounek a ješita se chtěl stát hvězdou. Jenže Eva byla lepší! Tajnosti slavných

Autor: repro/archiv ČT

Popisek: Jaromír Mayer v roce 1969, ve vánočním hudebním pořadu Půjdem spolu do Betléma

AUDIO/VIDEO Kdysi byl jedním z nejpopulárnějších českých bigbíťáků, pak ale přešel do slavného Semaforu. Zamiloval se a stal se „tím vod Pilarky“. Jenže hrát druhé housle na pódiu, a ještě doma, to ustojí málokterý chlap.

Krásný mužský, chlap každým coulem, a když k tomu ještě začal zpívat, jeho sametový hlas dostával holky do kolen. Své první úspěchy prý nebral příliš vážně a ani ve snu ho nenapadlo, že by se mohl stát jednou z největších hvězd bigbeatové éry. Stejně rychle, jako zazářil, začala pak jeho hvězda pohasínat. Stal se totiž se svou někdejší slavnou manželkou jedním z prvních párů, v jejichž vztahu se začala vrtat veřejnost. Dokud Jaromír Mayer a Eva Pilarová nevkročili na televizní obrazovky s vlastním pořadem, natáčeným v jejich soukromí, nebývalo to na našem malém, středoevropském písečku zvykem. Možná tím i vypustili z láhve zlomyslného džina, který měl podíl na rozpadu jejich slavného a příliš krátkého manželství.

Si si si signorina:

Gottův nástupce

Narodil se 22. července 1943 v Praze a dětství prožil v jedné z nejzelenějších pražských čtvrtí, na Zahradním Městě. Muzikantské geny dostal do vínku po mamince, která učila v hudební škole. Tím, kdo stál v rodině pevně nohama na zemi, byl jeho otec, který byl lékař. Mirek měl ale původně namířeno do úplně jiné oblasti, vyučil se ve stejném podniku jako o čtyři roky dříve Karel Gott a stejně jako on začal pracovat v ČKD. Kdo ho pak postrčil do hudební soutěže, není tak úplně jasné. Ve slavné pražské kavárně Alfa ji tenkrát pořádal Svaz mládeže Prahy 1 a soutěžící doprovázel orchestr Jana Havlíčka, s nímž tenkrát vystupoval Gott. Mayer skončil čtvrtý, rozhodně ale zaujal, takže poté co Gott odešel k Eduardu Parmovi do Mánesa, vystřídal ho Mayer a začal s Havlíčkovým orchestrem vystupovat po pražských kavárnách. První úspěch ho také přiměl ke studiu na pražské konzervatoři.

Ukolébavka pro koně:

Ukrytá Andělka

Během studia se seznámil se zpěvačkou Vilmou Volkovou, která zvítězila v soutěži talentů již v patnácti letech. V sedmnácti začala zpívat profesionálně s velkými tanečními orchestry a po maturitě si mezi hudebními tělesy mohla vybírat. Zpočátku vystupovala pod pseudonymem Vrchotová, v roce 1966 se pak stala sólistkou Armádního uměleckého souboru, s nímž procestovala celý svět, a od roku 1970 byla hvězdou legendárních Kučerovců. Za Jaromíra se ale provdala už v roce 1962 a krátce nato se jim narodila dcera Anděla, jež se později stala na hudební scéně pojmem jako vynikající klávesistka a zpěvačka. Jejich manželství ale nemělo dlouhého trvání. Vilma byla o nějaký ten pátek starší, navíc neměli kde bydlet, takže sdíleli společný malý byt s Vilminými rodiči. Proč nakonec skončili u rozvodového soudu, zůstalo jejich soukromým tajemstvím.

Temný stín
(s Karlem Svobodou):

Bigbíťák z Mefista

Na profesionální scéně se Jaromír prosadil velmi rychle, o čemž svědčí i jeho spolupráce s Orchestrem Karla Vlacha. Krátce po první rozhlasové nahrávce Krajky neonů se na trhu objevil i první singl s písní Jedna slza na tvé tváři, která se rázem stala hitem, a vzápětí následovaly další. V roce 1963 začal zpívat s legendární bigbeatovou skupinou Mefisto, která přešla jako první z hudební scény na divadelní jeviště. Nejprve to byla Laterna Magika a od podzimu 1965 Divadlo Rokoko, které proslavila hudební představení s populárními zpěváky, pod taktovkou principála Darka Vostřela. V zákulisí se ale odehrávala strkanice mezi Rokokem a Semaforem, populární divadla se o své hvězdy přetahovala, až nakonec Mayer i s Mefistem skončil na jevišti Semaforu. A tam nemohl nepotkat jednu z největších hvězd šedesátých let, Evu Pilarovou.

Dívčí pláč:

Romantika pro davy

Oba rozvedení, oba s dítětem, na jevišti oba více než dobří. Byla z toho láska jako trám, o niž se podělili s celou republikou. Populární zpěvačka a o čtyři roky mladší pohledný kolega vytvořili pár snů. Vzali se v roce 1968 na československém konzulátu v Paříži, bydleli tenkrát v malém romantickém hotýlku přímo na Champs Elysées. Zpívali spolu několik úspěšných duetů, realizovali do té doby naprosto nevídaný projekt – televizní diváci s nadšením sledovali několik dílů jejich společného hudebního pořadu, který byl natáčen na Evině známé chalupě na Českolipsku. Eva se tím snažila propagovat mimo jiné i svého manžela, myslela to dobře, jenže účinek to mělo právě opačný. S odstupem času pak dospěla k závěru, že tím dosáhla jediného – srážela mu sebevědomí, stále více se cítil jenom jako její stín. „Většina chlapů neunese, když je manželka úspěšnější. Jak jsme si ale řekli ano, vzalo všechno rychlý spád. Po roce a něco jsme se v tichosti rozváděli u soudu na Praze 6,“ zavzpomínala před lety v rozhovoru pro jeden dnes již neexistující deník. „Náš rozchod s Mirkem nebyl dramatický. Když nás rozvedli, šli jsme to zajíst do známé čínské restaurace ve Vodičkově ulici.“

Rozhoupej zvony:

Na uživení to nebylo

Pracovně se s Evou definitivně rozešli v roce 1972. Jaromír se vydal na sólovou dráhu a povedlo se mu ještě pár úspěšných hitů, od Malého přítele z města N. přes Hej, Madlén a Když slunce jde spát až po Hospůdko známá, která dokonce zlidověla. Vystupoval s různými kapelami, například s Perpetuum Mobile, Kometami či skupinou Antonína Gondolána, tu a tam i sám, jen s kytarou. Na profesionální hudební dráhu to ale nevydalo, a tak aby uživil rodinu, nechal se současně zaměstnat jako referent v hudebním vydavatelství Supraphon. Potřetí se oženil s kulturní redaktorkou Lidové demokracie Radkou Machovou, narodila se jim dcera Lucie a syn Martin. U fanynek měl romanticky působící, mimořádně pohledný zpěvák stále úspěch. Spokojený ale nebyl.

Její láska:

Restart za Velkou louží

V roce 1986, krátce po emigraci Waldemara Matušky a Olgy Blechové, se i Jaromír rozhodl k radikálnímu kroku. Odjel do západního Německa, kde už na něj čekala Radka s dětmi. Po pár letech se rodina přesunula za Velkou louži, do kanadského Edmontonu, a Jaromír začal pracovat u olejářské firmy. Údajně začal mít problémy s hlasivkami, takže zpěv musel pověsit na hřebík, s muzikou se ale rozloučit nedokázal. „Ještě když byl u nás, občas mu vynechávala jedna hlasivka, a tak si myslím, že se zpíváním skončil. Muziku má ale moc rád a v Edmontonu má kapelu, se kterou každý pátek a sobotu hraje,“ prozradil na něj ve svých vzpomínkách kamarád, nezapomenutelný Karel Černoch. Největší radost mu ale již před lety udělal syn Martin, který je v Kanadě uznávaným skladatelem a klavíristou.

Malý přítel z města N.:

 

Božoňka

Vložil: Adina Janovská

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace