Kraj / sekce:
Okres:
obnovit
TV glosy, recenze, reflexe

TV glosy, recenze, reflexe

Ať se díváte na bednu, anebo přes počítač, naši autoři jsou s vámi

Rozhovory na okraji

Rozhovory na okraji

Mimo metropoli, mimo mainstream, mimo pěnu dní

Svět Tomáše Koloce

Svět Tomáše Koloce

Obtížně zařaditelné články autora, který moc nectí obvyklé žánry, zato je nebezpečně návykový

Krajské listy mají rády vlaky

Krajské listy mají rády vlaky

Někdo cestuje po hopsastrasse (pardon, dálnicích), jiný létá v oblacích, namačkaný jak sardinka...

Škola, základ života

Škola, základ života

Milovický učitel je sice praktik, o školství ale uvažuje velmi obecně. A 'nekorektně'

Na Ukrajině se válčí

Na Ukrajině se válčí

Komentáře a vše kolem toho

Praha 2 novýma očima

Praha 2 novýma očima

Vše o pražské Dvojce

Album Ondřeje Suchého

Album Ondřeje Suchého

Bratr slavného Jiřího, sám legenda. Probírá pro KL svůj bohatý archiv

Chvilka poezie

Chvilka poezie

Každý den jedna báseň v našem Literárním klubu

Naše ekologie

Naše ekologie

Co si KL myslí a co mohou v této oblasti s čistým svědomím doporučit

Literatura o šoa

Literatura o šoa

Náš recenzent se holocaustu věnuje systematicky

Vaše dopisy

Vaše dopisy

V koši nekončí, ani v tom virtuálním na obrazovce

Zápisníček A.V.

Zápisníček A.V.

Občasník šéfredaktorky, když má něco naléhavého na srdci. A zvířátko nakonec

Společnost očima KL

Společnost očima KL

Vážně nevážně o událostech, které hýbou českým šoubyznysem

Komentář Štěpána Chába

Komentář Štěpána Chába

Každý den o tom, co hýbe (anebo pohne) Českem

Tajnosti slavných

Tajnosti slavných

Chcete vědět, co o sobě slavní herci, herečky i zpěváci dobrovolně neřekli či neřeknou?

Starej, omšelej, fejkovej Bond… Řekl bývalý ředitel Zoo, takže vlastně fejkový Fejk. Proč nemá rád Bobka?

31.03.2019
Starej, omšelej, fejkovej Bond… Řekl bývalý ředitel Zoo, takže vlastně fejkový Fejk. Proč nemá rád Bobka?

Foto: FTV Prima

Popisek: Petr Fejk v Show Jana Kause

S Krausem si tentokrát pohovořil Petr Fejk, který vedl od roku 1997 pražskou Zoo. Možná bude pro mnohé překvapení, že v současné době působí jako herec, jeho kolegou je právě Jan Kraus. V Show Jana Krause se ale zmínil i o tom, proč se mu nevyvedlo angažmá v Českých drahách.

Na Petra Fejka si můžete zajít do divadla Studio Dva, kde je k vidění ve hře Bond / Médea. Kromě Jana Krause tam hraje také jeho partnerka Ivana Chýlková, která ztvárňuje Médeu, zatímco Petr Fejk Bonda: „Taková verze ze starýho omšelýho fejkovýho Bonda,“ popsal svou roli Petr Fejk. Jeho jméno Fejk, tady anglicky fake, což znamená podvod nebo padělek, je v současné době hodně „v kurzu“: „Já jsem na něj pyšný, máme plno předků. A mám být proč na něj pyšný. Ještě když jsem nastupoval do Zoo, tak to nemělo takové grády. Kupodivu jsem strávil rok v Americe a tam to bylo každému buřt. Tam na to nikdo nereagoval. Já jsem byl zván na různé akce, které byly zasvěceny fakům v módě a jsem byl patron tohoto tématu k obveselení lidí. Hrdě držím prapor všech Fejků,“ konstatoval Petr Fejk.

Hraje od školních let

Petr Fejk není herecký začátečník, divadlu se věnuje delší dobu: „Mě obsadil do té role Šimon Caban. Oni mě viděli na jevišti. Já jsem hrál divadlo od mých školských let. A tam se rozhodli, že budu výborný Bond. Je možné, že tu roli tam dali kvůli mně, čekali, až zestárnu a odvařím se. Když jsem byl mladý, tak jsem asi na to neměl, ale teď jsem v plné síle,“ připomněl v Show Jana Krause Petr Fejk. Přesto se musí potýkat se zdravotnímu problémy: „Termíny představení se dlouhodobě stanovují podle předpovědi počasí, podle milibarů, protože když je změna počasí, tak moje čtyřikrát operovaná kolena jdou dolů a já se nehnu. Nasedám na invalidní křeslo a jsem ještě fejkovatější,“ svěřil se Janu Krausovi.

S Ivanou Chýlkovou soupeří

Jeho partnerkou ve hře je právě Ivana Chýlková: „Je tam milostná scéna s Ivanou Chýlkovou a já jsem jako správný Fejk i v té milostné scéně selhal. My tam soupeříme ve všech scénách, v milostných, tanečních. V těch rolích to nemáme. Prostě soupeříme. Já jsem zvyklý v tanci vést, ale zjevně Ivana taky. Ještě nikdy jsme ten tanec neabsolvovali bez chybičky. Vždycky, když se ta chyba stane, tak se na sebe podíváme, kdo ji udělal. Ona je na tom jevišti tolik silnější, že mám co dohánět i v tom přetahování,“ vysekl ženě Jana Krause poklonu a dodal: „Je to zážitek, já na Ivanu koukám, první čtená zkouška, ona řekne jednu repliku a hned to tam má, má to formu i obsah. Já to zkouším týden před zrcadlem a pořád jsem prkno. Smekám.“

Na černou práci potřeboval čas

Petr Fejk působil krátkou dobu v Českých drahách coby ombudsman. Tenkrát získal královský plat čtvrt milionu korun, on tvrdí, že po právu: „Oni o mě velmi stáli, byl jsem na manažerském vrcholu a stálo o mě hodně firem, které nabízely a přeplácely. Tak jsem si vybral a jakmile uběhlo pár týdnů, tak po mně začali házet rajčata. Měl jsem odvádět nějakou práci, která byla do jisté míry černá. Já jsem měl měnit věci. Se stejnou filosofií jsem nastoupil do zoologické zahrady. Ta byla v roce 1997 v krizi a já jsem ji měl změnit. Taková věc potřebuje čas na černou práci. To musíte poznat ty lidi, začít s nimi pracovat. Jestli to jde se starým ansámblem, nabrat nový. V Zoo to šlo protože nikoho nezajímala. Když jsem udělal nějakou změnu, tak byli možná nespokojení zaměstnanci, kterých se ta změna týkala. Když jsem udělal nějakou změnu v Českých drahách, tak okamžitě přišly odbory, politici, bylo to v novinách. Byl jsem tak známý, že každá ta změna vyvolala reakci. Já jsem byl v Zoo solitér, já jsem bojoval sám proti všem. Se stejnou metodou jsem v ČD nemohl obstát. A ten vyražený plat na čele byl spíš jen zástupný, ale zcela srozumitelný argument,“ přiznal po letech.

Se současným ředitelem se nemusí

V roce 2009 ho v ředitelské křesle Zoo vystřídal Miroslav Bobek, se kterým nemá nejlepší vztahy: „To je otázka, která se nehodí do zábavného pořadu. My se s novým panem ředitelem nemáme rádi. Já si myslím, že ta zahrada běží dobře. Ta kontinuita designu a péče o zákazníka je zachovaná. V tomto směru ten problém není. Je to osobní. Ta zahrada se rozvíjí tak, jak má. Když jsem ji předával, tak jsem si tohle přál. Aby nedošlo k nějakému zlomu, aby někdo nezačal popírat, že tam návštěvníci patří, protože když jsem nastoupil do zahrady, tak tam byl návštěvník sprosté slovo,“ připomněl Petr Fejk Janu Krausovi.

Petr Fejk vystudoval češtinu na Filosofické fakultě a původně působil jako pedagog, učil na gymnáziu v Praze. V devadesátých letech se chvíli věnoval hudbě, dělal třeba dramaturga pražského klubu Belmondo. V roce 1997 byl jmenován ředitelem pražské Zoo, kterou otevřel návštěvníkům, polidštil ji a díky výtvarníkovi Michalovi Cihlářovi jí dodal jednotný design. Funkci ředitele opustil dobrovolně, nicméně jeho další kariéra už tak úspěšná nebyla. Měl totiž zájem se stát ředitelem České národní budovy v New Yorku. Zde zůstal rok, odešel dobrovolně, protože neměl dost kompetencí k provádění změn. Další rok nastoupil do Českých drah, ani zde nepobyl dlouho. Fejk je ženatý s návrhářkou Martinou Nevařilovou, několikrát byl ale viděn s mladšími přítelkyněmi.

Vložil: Michaela Špačková