Čeští politici se řídí nacistickou metodou: Říkej lež dostatečně hlasitě a dostatečně dlouho a lidé tomu uvěří. A funguje jim to
30.03.2019
Foto: ČT / repro
Popisek: Pravda vítězí? No, jak kdy a podle toho, komu se to hodí do krámu
Server Neovlivni.cz začal nedávno zveřejňovat Databázi lží českých politiků. Za pozornost stojí, že tak důležitou práci obstarává soukromý server, zatímco veřejnoprávní média naopak lži politiků pravidelně zprostředkovávají a v řadě případů je neuvádí na pravou míru. Příkladem z poslední doby jsou četná vystoupení poslance Jaroslava Faltýnka, který v nejsledovanějších zpravodajských a publicistických pořadech opakovaně tvrdí, že vyjednal slevu jedné a půl miliardy korun na mýtný systém.
Zjištění, k nimž Neovlivni.cz dospělo na základě náročné investigativní práce, dokazují, že lež se stala v české politice běžným pracovním nástrojem. Před pár lety přitom bylo u nás něco podobného spíše výjimečnou záležitostí a pokud byl ten či onen politik přistižen při lži, znamenalo to většinou jeho konec. Dnes se naopak mnoho aktérů naší politické scény řídí osvědčenou metodou nacistické propagandy: „Říkej lež dostatečně hlasitě a dostatečně dlouho a lidé tomu uvěří.“
Psychologie lži
Tato zavrženíhodná metoda u nás velmi dobře funguje a politici i jejich mediální poradci jsou si toho patřičně vědomi. „Politici používají lež, aby zamaskovali svoje vlastní selhání, zaútočili na protivníka a nasbírali body u voličů,“ konstatuje známá investigativní novinářka Sabina Slonková. V této souvislosti cituje autorku knihy Psychologie lži Lenku Mynaříkovou: „Cílem politika není předávat pravdu, ale být zvolen a manipulace je k tomu z jejich pohledu vhodným nástrojem.“
Slonková navíc zjistila, že řada politiků používá k šíření svých lží i státní úřady, které dočasně řídí. Příkladem je kauza Čapí hnízdo a s ní související výsledky šetření evropského úřadu proti korupci OLAF. Zatímco Ministerstvo financí, které je mělo k dispozici, tvrdilo, že OLAF zjistil pouze nesrovnalosti, skutečnost byla jiná. Neovlivni.cz si přímo v Bruselu ověřilo, že ve zprávě úřadu se píše o porušení zákona a podezření z podvodu. A v rámci projektu, nazvaného „Lež jako pracovní nástroj v české politice“ uvádí celou řadu dalších příkladů.
Jedna lež za druhou
Redakce Neovlivni.cz postupně analyzuje lživé výroky českých politiků a zveřejňuje je na svém webu. Do rubriky Databáze lží už se dostal prezident Miloš Zeman kvůli svým výrokům o novičoku, Andrej Babiš, tvrdící, že vyhrál soud o StB, Jaroslav Foldyna, jenž se nechal slyšet, že památník Romům vyjde na miliardy, apod.
Nejnovějším přírůstkem této databáze je Jaroslav Faltýnek, který se chlubí, že vyjednal slevu 1,5 miliardy v tendru na mýtný systém. Opakovaně to uvedl v České televizi nebo před poslanci parlamentu a Česká televize jeho projev vysílala v přímém přenosu. Jenže, jak Neovlivni.cz zdokumentovalo, vše se ve skutečnosti odehrálo jinak.
Pravda vítězí?
Tento web však není jediný, který se lžím a demagogiím našich politiků věnuje. Již dříve je začal mapovat projekt serveru Demagog.cz. Ten například zjistil, že premiér Andrej Babiš vyslovil již více než sto nepravdivých výroků a další stovky zavádějících či neověřitelných. Oproti tomu má šéf ODS Petr Fiala na svém kontě „pouze“ desítky nepravdivých nebo zavádějících tvrzení, podobně jako šéf TOP 09 Jiří Pospíšil. A ještě méně jich uvedli předsedové Pirátské strany Ivan Bartoš a KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Bohužel je hlavním rekordmanem naší politické scény v disciplíně šíření nepravdivých výroků prezident Miloš Zeman. Navzdory tomu, že je na prezidentské vlajce umístěn nápis „Pravda vítězí“.
Vložil: Adéla Hofmanová